Роботи йдуть!

Роботи йдуть!

723 5 хвилин хв. читання
7.03.2013

Історія проекту Petcube — гаджету для домашніх тварин, одного з найперспективніших українських винаходів 2012 року.

Petcube – це робот у формі кубу, за допомогою якого господарі домашніх тварин можуть слідкувати за чотирилапими, перебуваючи поза межами свого дому. Пристрій складається з камери і лазерної вказівки, з якою так люблять гратися коти та собаки.

Зовні останній прототип винаходу нагадує стильний куб. Господар тварини може зазирнути у свій ноутбук або мобільний та завдяки спеціальній програмі перевірити, чи не сумує його пес, а також побавитися з ним за допомогою лазеру. Наразі команда проекту готується подавати Petcube на Kickstarter та виходити з ним на американський ринок.

Про історію та майбутнє винаходу розповідає CEO проекту ЯРОСЛАВ АЖНЮК.

 

«Сильні люди зі слабкою ідеєю зможуть її врешті виправити, але хороша ідея не врятує слабких людей»

Зараз нас троє: Саша Нескін – автор ідеї, відповідальний за технічну сторону; Андрій Клен, відповідальний за бренд і візуальну складову; я займаюся маркетингом та розвитком бізнесу. З Андрієм ми працюємо разом з 2008 року, з Сашею – з 2010. Ми знаємо один одного в роботі як класних спеціалістів, і нам комфортно разом. Команда – це дуже важливо. Сильні люди зі слабкою ідеєю зможуть її врешті виправити, але хороша ідея не врятує слабких людей.

 

Команда проекту: Андрій Клен, Саша Нескін, Ярослав Ажнюк (зліва направо). Фото Миколи Степанця

Що ж стосується ідеї – це проект, який, з одного боку, йде в одному з технологічних трендів – роботехніка та ґаджети, під’єднані до інтернету, Internet of Things, а з іншого боку, вибирає емоційний ринок домашніх тварин як свою вертикальну нішу. Ще ніхто до нас не робив чогось подібного, і тут цікаво працювати за всіма напрямками. Ми відчуваємо, що можемо бути дуже сильними поруч з іншими гравцями на ринку щодо продукту, технологій, маркетингу і брендингу.

Ідея мало чого варта без команди, яка горить нею. Крім того, ідея значно ширша, ніж те, що видно на поверхні.

 

«Відмінність України від США полягає в технологічній зрілості»

Платформа колективного фінансування Kickstarter – найкращий шлях для запуску нових «фізичних об’єктів» на сьогодні. Гроші, зібрані там, – насправді, не першочергова ціль. Значно важливішим результатом є перші кілька тисяч реальних покупців, які, з одного боку, підтверджують попит на продукт, а з іншого – дають коментарі і критику. Крім того, вони перетворюються на адвокатів бренду і допомагають популяризувати продукт вже після закінчення кампанії на Kickstarter.

Третя цінність Kickstarter після покупців і грошей полягає у тому, що він дає медійний ефект. Успішна кампанія – хороший інфопривід, який допоможе знайти партнерів, підрядників, людей у команду, інвесторів. Таку користь тяжко переоцінити. 

Kickstarter не виключає пошуку інвестицій до чи після кампанії. Ми хочемо вийти з продуктом, що буде готовим до масового виробництва. Щоб довести його до цього стану, потрібно чимало ресурсів. Зараз ми робимо проект за власні гроші, але розглядаємо можливості отримання інвестицій з України, Росії чи Штатів. 

Відмінність України від США полягає у технологічній зрілості. Це стосується усіх шарів суспільства – від широких мас до середнього класу, підприємців та інвесторів. Так само у Штатах складається враження, що Каліфорнія далеко попереду решти країни за цим показником зрілості. Можна почути, що наші підприємці нарікають на неготовність споживачів, а інвестори нарікають на незрілість підприємців. Нам доводилося пояснювати кільком інвесторам, що таке convertible loan, а були такі, що знали, але вважали цей інструмент «незручним». Між тим, у Долині це основний спосіб інвестицій у проекти на ранніх стадіях.

Перший прототип

Варіант веб-інтерфейсу для Pectube

Мірило якості для нас – це відповідь на питання: «Який найкращий приклад реалізації цієї задачі у світі?». З появою інтернету такі приклади нескладно знайти та вивчити, і зробити за зразком або краще. 

Повідомлення, які нам залишають відвідувачі сайту, не можна вважати замовленнями. Ми не робили жодних зусиль для збору попередніх замовлень – люди голосують за ідею, не знаючи, скільки це коштуватиме чи що врешті-решт вони отримають. Зараз кожен десятий відвідувач сайту просить повідомити його, коли пристрої з’являться у продажу.

 

«Реальна історія в тому, що будь-який вартісний продукт – це дуже багато роботи»

Ми вимірюємо успіх тим, наскільки радикально наші продукти змінять життя людей на краще. Ми заробляємо гроші, щоб робити ще крутіші речі, і Petcube – це лише початок шляху. Мені подобається наша історія.

Цікаві історії є у багатьох підприємців – ви просто зустрічаєтеся з новими людьми, слухаєте їхні історії і захоплюєтесь. Але реальна історія в тому, що будь-який вартісний продукт – це дуже багато роботи. Просто це не змалюєш барвистими фарбами, і мало кому це цікаво слухати.

Можливо, ми будемо продовжувати працювати з домашніми тваринами, або ширше – з предметами для дому, або взагалі з чимось із іншої сфери. Це також може бути екосистема, коли нашою задачею буде побудова платформи, а роботів придумуватимуть інші винахідники. У нас чимало ідей, але на все свій час.

 

«Petcube — реінкарнація Залізного Дроворуба, він нарешті отримав людське серце»

Відомі поодинокі факти звикання тварин до гри з лазером. Кілька ветеринарів, з якими ми говорили, казали, що це цілком безпечна річ, а на ринку вже є ряд іграшок, які дозволяють гратися з тваринами за допомогою лазеру, але без дистанційного керування. Вони сертифіковані, тому ми впевнені, що і з Petcube все буде добре на цьому фронті.

Куб – проста чиста форма геометричного примітиву, вона практична і добре адаптується до будь-якого інтер’єру, надійна і стійка. Це реінкарнація Залізного Дроворуба – він нарешті отримав людське серце.

 Фото Миколи Степанця та зі сторінки Petcube на Facebook

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Упражнение по технике коллажа может быть вводным для разговора об эпохе постмодернизма, которая начинается в начале XX века и по мнению экспертов, продолжается до сегодня.