Дискусія представників та експертів бізнесу та управляння персоналом для пошуку рішень та сценаріїв формування ширшої сфери впливу та включеності у процеси перебудови

20 вересня 2023 року Клуб бізнес-участі Go BiGGGA! запросив у сенсову мандрівку дослідженням викликів в контексті утримання талантів та збереження цілісності команд під час війни експертів:

 Сергій Фіцак, Керуючий партнер Softjourn, управлінець та філантроп,

 Ірина Соловей, стратегиня спільнот та керівниця Garage Gang,

 Софія Медвідь, HR Business Partner у SoftServe. 


Модераторкою дискусії виступила Аліна Токмиленко, експертка з організаційного розвитку, підприємиця, співзасновниця мережі 23Ресторани.

 

Колеги з управління командами обговорили разом питання:

- Як ослабленій війною Україні привабити нових талановитих людей, повернути тих, хто поїхав?

- Хто буде брати участь у перебудові країни? Бо вони фактично стануть батьками‐засновниками перебудови. 

- Які вже є практики роботи з ветеранами? 

- Як суспільство може допомагати в утриманні талантів в країні? 

- На що можна спиратись в своїй роботі з людьми для підтримки ментального здоровʼя і в результаті збереження ефективності організації?

- Що має спонукати лідера, що управляє організацією, країною, обирати доброчесність та любов, замість страху. 

Якщо ви хочете почути відповіді та обговорення експертів:

Долучайтесь  до каналу Go BiGGGA https://t.me/GoBiGGGAClub

Чи отримуйте запис дискусії зробивши доброчинний внесок на підтримку Garage Gang в Майстерні


Також нагадуємо про мету клубу бізнес-участі Go BiGGGA! – досліджувати, впроваджувати та оцінювати нові способи зберігати цілісність і продуктивність організацій як у малому, так і у великому масштабі, а також всередині та між командами та залишатись життєстійкими до все нових викликів.  І запрошуємо і вас долучатись до спільноти Go BiGGGA та разом зрушувати гори.

 

Garage Gang реалізує діяльність бізнес-клубу участі Club GoBiGGGA! for talents relations за підтримки партнерів як переможець конкурсу «Інновації в залученні місцевих ресурсів», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Роберт Халф дослідив відмінності роботи представників різних поколінь на робочому місці. Директорів компаній запитували: «У якій із наведених сфер ви бачите найбільші відмінності серед співробітників вашої компанії різних поколінь?» 30% відповіли, що в навичках спілкування, 26% — адаптації до змін, 23% відповіли, що в технічних навичках. Тільки 7% відповіли, що люди різних поколінь не відрізняються в роботі.