Інтерактивна книга Олександра Котиса "Луцький модернізм"

 Інтерактивна книга Олександра Котиса "Луцький модернізм"

100%

196 доброчинців

113 050зібрано (з 100 000 грн)

0 год. залишилось

Збір коштів завершено

Книга «Луцький модернізм» - перше комплексне видання про модерністську архітектуру Луцька, її цінність, історичні віхи розвитку і творців, представлення найкращих збережених та вже втрачених зразків

Блог

Відомості про здійснення проєкту

Історія

Використання чистих геометричних форм, монолітних залізобетонних і скляних елементів, смугове розташування вікон на фасадах тощо. Так зароджувався архітектурний модернізм, стиль, який тримався на естетиці ліній і лаконічності образу.

Ця естетика ліній малопомітна неуважному перехожому. Модернізм вплинув на формування Луцька сьогоднішнього. Саме він у буремному XX ст. відділив нас від помпезних традицій минулого, і ми, де-факто, досі живемо в його ідеях. Коли ми говоримо про об’єкти модернізму, вони не викликають у нас бажання вивчення й збереження, бо через незнання не сприймаються як культові (як замок, кірха чи Будинок Миколи Голованя), вони занадто звичні для нашого ока і, що гірше, непомітні для нього.

Архітектура модернізму позбавлена декору, стримана, лаконічна. Але коли ти віднаходиш одну стильову ознаку за іншою, відкривається пласт архітектури й культури тісно сплетений з історією минулого століття. Не замкнений в собі, а поєднаний із німецькою, польською, французькою, навіть американською урбаністичними архітектурними традиціями, однак зі збереженням самобутніх рис.




Чому це важливо?

В Луцьку жила й творила плеяда знаних архітекторів, натхненних німецькою школою Bauhaus, принципами Ле Корбюзьє та багатьох інших архітекторів. На місці пишних споруд з’являються компактні й функціональні, які передбачають багато світла, залучення додаткових площ (тераси на даху), повітряність і ефект поєднання архітектурного об'єкта з природою. Щобільше, вже йдеться не просто про створення окремих будівель, йдеться про забудову міста, формування окремих районів.




Луцький краєзнавець Олександр Котис почав активно популяризувати архітектуру модернізму 2018 року, запустивши Facebook-сторінку «Луцький модернізм». Він розповідає, що існує пласт об’єктів, які пояснюють нам злами, досягнення й перипетії XX століття. В цій книзі зображено, як архітектура й місто змінюються від прискорення темпу життя, технічного прогресу, зрештою, війни. Розквіт у міжвоєння, зміна окупаційних режимів та закручування ідеологічних «гайок» радянською системою - усі віхи історії зчитуються у малюнку фасадів та вікон.





Крім того, кожна модерністська будівля – це історія, яка хоче бути розказаною. Місце зустрічей інтелігенції у період міжвоєння – наймодніша цукерня Italia. Зараз тут Benedict i Wine time. Дворик - «квадрат», обмежений нинішніми вулицями Лесі Українки – Кривий Вал – Богдана Хмельницького – південна сторона Театрального майдану з Палацом культури. Впізнавана забудова, так? А була ініційована таким собі Сергієм Зарембою, який встиг побувати і на керівничих посадах поліції, і вести підприємницьку діяльність і ввійти в історію, як поліцейський з лихою славою. Його навіть польський поет Владислав Броневський згадує у своєму вірші Psy policyjne w Łucku.

Хто ми?

Щоб розповісти ці історії, до Олександра Котиса долучилися графічний дизайнер Кирило Ткачов та команда «Мистецького об’єднання «Стендаль». Ми розпочинаємо цю краудфандингову кампанію і сподіваємось, що пліч-о-пліч з нами будуть усі ті, хто впродовж 3 років активно стежив за проєктом у Facebook, відвідував екскурсії й лекції Олександра, присвячені темі модернізму, і кому проблема поступової втрати цього пласту архітектури не байдужа.

Для чого ми створюємо книгу «Луцький модернізм»?

  • Систематизувати три роки досліджень Олександра Котиса архітектури доби модернізму в Луцьку й створити перше комплексне популярне видання, яке дасть чітке уявлення, яким був Луцьк XX століття і як це відображено у місті сьогодні.
  • Привернути увагу до об’єктів модернізму, вписати їх у нашу систему цінностей, щоб зберегти.
  • Віднайти ще один важливий штрих у портреті та коді міста; сформувати нові позитивні асоціативні зв’язки з ним.
  • Підвищити зацікавленість нашим містом, його історією та культурою.
  • Тим, хто не вміє читати архітектуру, показати, як це може бути захопливо, а для знавців – відкрити нові факти й об’єкти.
  • Показати, як важливо під час постійної розбудови й забудови Луцька зберігати його стиль і дух.
  • Домогтися, аби модерністські об’єкти ставали пам’ятками архітектури (нині таких лише два).
  • Залюбити в місто і змотивувати ним пишатися.


Що зробимо в рамках проєкту?


  • Видання – фотоальбом, де буде зібрано інформацію про основні модерністські об’єкти Луцька, збережені й, на жаль, втрачені. Будуть використані світлини автора, фото з архівів та планів міста (Луцька, яким він міг бути), архітекторів, які тут працювали, тенденції, які були підхоплені й переосмислені.
  • До частини об’єктів додамо QR-коди, за допомогою яких можна буде побачити, який вигляд вони мали раніше, якими є зараз або якими планувалося їх будувати. Електронне доповнення дасть можливість доступу до модерністських надбань Луцька зацікавленим із будь-якої точки світу.
Це видання – ваш путівник. Ви можете читати й вивчати його вдома, можете влаштовувати для себе екскурсії й вигадувати, який із пластів плануєте відкрити для себе сьогодні. Функціоналізм 30-х, об’єкти втрачені, але не забуті, інсталокації міста, тенденції Bauhaus в Луцьку… Список можна продовжувати.
  • Проведемо серію екскурсій з Олександром Котисом та створимо відеоекскурсію на каналі «Фронтера».
  • Організуємо презентацію книги на тематично-експертних заходах інших міст, аби привернути увагу експертного середовища.
  • Проведемо навчання для представників Луцької та інших територіальних громад області щодо підвищення туристичної привабливості та збереження культурної спадщини через «малі» інтерактивні проєкти.

Олександр Котис впродовж років розповідає про архітектуру модернізму в Луцьку, тепер ми закликаємо вас допомогти цей проєкт фіналізувати у якісному виданні.

Якщо ми разом зберемо 100 000 гривень, Фонд «Відродження» подвоїть її у межах конкурсу «Культура. Спільнота». І вже 2022 року зустрінемось на презентації книги «Луцький модернізм». 

Винагороди

Підтримайте проєкт та оберіть винагороду

  • Внесок від 100 грн

    Участь в одній з екскурсій Олександра Котиса, які відбудуться впродовж року після завершення краудфандингової кампанії.

    20 доброчинців

    40 залишилось

  • Внесок від 150 грн

    Стікерпак із модерністськими об'єктами Луцька

    17 доброчинців

    3 залишилось

  • Внесок від 200 грн

    Набір поштових листівок із зображенням об'єктів модернізму в Луцьку

    13 доброчинців

    17 залишилось

  • Внесок від 400 грн

    Екоторбинка із модерністським принтом

    8 доброчинців

    2 залишилось

  • Внесок від 500 грн

    Книга Олександра Котиса "На сході Європи: міжвоєнний розквіт Волині" з підписом автора

    9 доброчинців

    41 залишилось

  • Внесок від 600 грн

    Книга Олександра Котиса "Луцький модернізм" з підписом автора

    22 доброчинці

    38 залишилось

  • Внесок від 1000 грн

    Комплект з двох книг Олександра Котиса: "На сході Європи: міжвоєнний розквіт Волині" та "Луцький модернізм" з підписом

    14 доброчинців

    6 залишилось

  • Внесок від 2000 грн

    Індивідуальна або групова екскурсія (для компанії тощо) з Олександром Котисом (тема та дата проведення за попередньою домовленістю)

    2 доброчинці

    10 залишилось

Контакти проєкту

Соціальні мережі та інші посилання проєкту

Спільнокошт

Внески доброчинців у проєкт

Ділитись з друзями

Цікаво також

11 проєктів зараз чекають на твою підтримку

Будь ласка, авторизуйтесь!

Заповніть всі поля, щоб увійти в особистий кабінет.

Реєстрація

Заповніть всі поля, щоб приєднатися до Великої Ідеї.

Забули пароль? Натисніть, щоб відновити.

Або швидко зареєструйтеся

Натискаючи кнопку 'Зареєструватися' ви погоджуєтесь з умовами конфіденційності, правилами сайту та спільнокошту.

Відновлення паролю

Введіть зареєстрованний email, щоб отримати інструкцію по відновленню паролю.

Новий пароль

Встановіть новий пароль для вашого акаунта на Big Idea.

Відновлення паролю

Якщо ваш email було зареєстровано, ви отримаєте інструкція по відновленню пароля на пошту.

Ваш пароль було змінено. За бажанням ви можете його змінити також в особистому кабінеті.

Постав питання команді проєкту