







- 202доброчинці
- 0 залишилось год.
- зібрано (з 100 000 грн)
- Завершено
Головне
Урбаністична лабораторія — це середовище для міських активістів, у якому вони експериментально напрацьовують підходи до відбудови зруйнованих війною публічних просторів
Блоги
Відомості про здійснення проекту
Історія
Протягом минулих 6 місяців ми стали свідками колосальної деструкції. Безліч українських міст зазнали руйнування і спустошення. І досі багато з них це пустеля хаосу і розпачу. Однозначно першочерговим горем є втрата чи пошкодження людського житла, однак не меншою бідою є руйнування цінних пам’яток архітектури та улюблених публічних просторів. Як урбаністи ми розуміємо, що вже зараз варто думати про їхнє відновлення, щоб після перемоги відразу взятися за відбудову міст кращої якості.
Виклики
Ліквідація трамвайних маршрутів у Харкові, знищені пам’ятки архітектури у Чернігові, майже 100%-во зруйновані житлові будинки у Маріуполі та Сєвєродонецьку, занедбані публічні простори у Херсоні та Мелітополі — це лише частина викликів, які постануть перед нами в майбутньому. Однак сьогодні не так багато містян чули про урбаністичні студії чи зверталися до досліджень під час обговорення проєктів повоєнної відбудови. Це створює небезпеку наступити на ті самі граблі і відтворювати негативних практики минулого в повоєнному міському плануванні.
Ідея
Створити урбаністичну лабораторію, у якій міські активісти зможуть вивчати політичні та економічні моделі повоєнного міського планування у теорії та на практиці, під час відбудови публічного простору Гостинного двору у Луцьку. У цьому процесі їм допомагатимуть досвідчені архітектори, міські планувальники та аналітики, які разом проведуть дослідження та створять проєкт благоустрою цього публічного простору.
План дій
- провести соціологічне та просторове дослідження публічного простору у Гостинному дворі
- проаналізувати різноманітні підходи до його оновлення під час публічних обговорень
- на цій основі створити проєкт благоустрою Гостинного двору
- залучити ширшу громаду для легітимізація проєкту через механізми місцевої демократії (обговорення, петиції, фокус-групи)
- реалізувати напрацьовані рішення і перевірити експериментальні підходи під час волонтерського табору “Будуємо Україну разом”
- зафіксувати висновки і результати у путівнику для міських активістів
- масштабувати проєкт на інші громади
Формат
Урбаністика — це мистецтво деконструкції. Не те, щоб урбаністи руйнували все навколо. Навпаки це мистецтво протидії будь-якій деструкції. У цьому слові багато антигресії, контрнасильства, опору до руйнування і знищення. У ньому багато прагнення врятувати те, що знищили інші, шукати ті жертви, які було привнесено під час попереднього будівництва чи планування.
Деконструкція — це латинське слово (de + constructio), яке можна інтерпретувати у кількох ключових напрямках:
- пере+складання: повторне використання занедбаних історичних матеріалів, як от бруківки чи старого ліхтаря, у рамках підходів кругової економіки та антизростання;
- до+конструкція: збереження попередніх слідів користування простором як важливої частини історичної пам’яті про культурний об’єкт;
- пере+впорядкування: створення нової точки притягання у Старому місті, стимул до перегляду звичних моделей поведінки в історичному просторі;
- до+з’єднання: об’єднання локальної спільноти вулиці і району навколо соціального складової проєкту.
Урешті, де-конструювати — це розкладати частинки цілого, щоб нагадати собі про що взагалі йдеться і потім скласти його заново у вигляді кращому за попередній. Так урбаністика як мистецтво деконструкції перш за все прагне зберегти сліди минулих епох, виявлені у спільному просторі, і актуалізувати їх у міському повсякденні.
Сталість проєкту
Гостинний двір Прайзлерів — це пам'ятка архітектури кінця XІX ст, що знаходиться на вул. Кафедральній 4, по дорозі від Луцького замку до Лютеранської кірхи. Сьогодні приміщення Гостинного двору непридатні до нормальної експлуатації через свій незадовільний стан.
Наша команда звернула увагу на цей простір ще в 2021 році, коли проводила там гутірки з міського планування. 14 травня 2022 року ми провели кіноперегляд та акустичний вечір у внутрішньому дворику Гостинного. 16 травня ми зареєстрували петицію «Про створення публічного простору в Гостинному дворі», яка зібрала більше 300 підписів.
У липні 2022 року ми почали проєкт урбаністичної лабораторії у Гостинному і провели просторову частину дослідження району навколо та розробили проєкт благоустрою цього публічного простору. Ми плануємо втілити його в реальність у рамках волонтерського табору “Будуємо Україну разом” у серпні цього року.
У планах на майбутнє провести археологічні розкопки у підвалах Гостинного двору, укріпити його фундаменти і надалі працювати з приміщеннями. Урбаністична лабораторія — це частина довготривалого проєкту рестраврації пам’ятки архітектури місцевого значення. Уже зараз очевидно, що в своїй суті це дослідницький підхід. Ми не маємо відразу готових рішень. Однак ми напрацьовуємо їх в ході проведення досліджень та експериментів.
Команда
Молодіжний центр “Семиярусна гора” — це громадська організація, яка займається урбаністичними дослідженнями та міським плануванням, а також поширює свої ідеї за допомогою культурної та просвітницької діяльності.
Наша ГО була створена 2 роки тому. Цей час — місяці плідної роботи над створенням та розвитком команди, розумінням цінностей та візії і звісно ж над поширенням напрацьованих ідей. Їх можна знайти на нашій сторінці в Інстаграм. Там же спільні дослідження з волонтерським рухом "Будуємо Україну разом".
На що ми збираємо кошти?
- Створення проєктно-кошторисної документації для благоустрою Гостинного двору.
- Проведення якісного соціологічного дослідження (фокус-групових інтерв'ю) серед жителів району.
- Оплата послуг кураторок урбаністичної лабораторії.
- Дизайн логотипу Гостинного двору та відповідних промоматеріалів.
- Будівельні матеріали та інструменти для прикладної частини лабораторії.
- Харчування та проживання учасників лабораторії.
- Мерч організації та проєкту.
Подарунки
Підтримайте проект та оберіть подарунок
Спільнокошт
Внески доброчинців у втілення проекту
Команда
Автор(-ка) проекту
Любомир
ДмитришинЛюбомир ДмитришинКомунікаційник
The
JanderThe JanderКомунікаційниця
Ірина
ПилипчукІрина ПилипчукАдміністраторка
Дарина
КлушинаДарина КлушинаМенеджер з фандрейзингу
Maksym
ShuliakaMaksym ShuliakaАрхітекторка
Sofiia
DombikSofiia DombikАрхітекторка
Diana
StepaniukDiana StepaniukКультурна менеджерка
Yuliia
TaradiukYuliia TaradiukДизайнер
Bohdan
SimonovBohdan Simonov
ЦІКАВО ТАКОЖ
17 проектів зараз чекають твоєї підтримки
-
DONBAS FRONTLINER - репортерське інтерактивне медіа
Збираємо кошти на польову роботу та розвиток незалежного репортерського інтерактивного медіа про військовий конфлікт та гібридну війну РФ проти України.
-
44
-
-
-
-
Грошова компенсація для постраждалих українців
Збір коштів на проведення експертиз, юридичні та нотаріальні витрати для отримання грошової компенсації від ЄСПЛ через порушення прав людини.
-
7
-
-
-