Продовження серії книг «Постаті культури»

 Продовження серії книг «Постаті культури»

100%

70 доброчинців

150 501зібрано (з 150 000 грн)

0 год. залишилось

Збір коштів завершено

Продовження видання «Постатей культури» – серії, що розбудовує своєрідний пантеон видатних діячів української культури – книгами Катерини Рапай, Володимира Войтенка та Василя Гроссмана

Блог

Відомості про здійснення проєкту

    Серія «Постаті культури» започаткована видавництвом «Дух і Літера» у 2016 році. Це серія інтелектуальних біографій видатних людей різного етнічного походження, які жили на території сучасної України та зробили вагомий внесок до її духовної спадщини. На сьогодні у серії надруковано 16 книжок.


    1. Книжка культуролога Романа Корогодського «До брами світла», що вміщує вісім літературних портретів ключових постатей української культури ХХ століття: Віктора Петрова (В. Домонтовича), Юрія Шевельова, Юрія Луцького, Сергія Параджанова, Івана Дзюби, Євгена Сверстюка, Михайлини Коцюбинської та Опанаса Заливахи. Обраний жанр – оптика, крізь яку автор осмислює життя особистості в умовах комуністичної системи. Для опису їхнього життя, сповненого дивовижних контрастів, злетів та падінь, автор використовує численні документи, свідчення самовидців, розвідки науковців і власні спогади.

    2. Книжка літературознавця Леоніда Ушкалова «Ловитва невловного птаха», у якій автор на основі багатого джерельного матеріалу подає біографію українського філософа й богослова Григорія Сковороди. Утім, це не лише життєпис видатної людини – тут постає яскравий образ України XVIII ст. Одинадцять розділів книги обрамлені двома окремими сюжетами – Prelude та Finale, що покликані надати біографії Сковороди якомога більшої глибини, а також показати його першорядну роль в українській духовній традиції.

    3. Книжка письменника Богдана Жолдака «Під зіркою Лукаша» про великого характерника і скромника, який за життя став легендою. Його називали Моцартом українського перекладу, а водночас найбільшим творцем і знавцем житейських анекдотів. Перекладені ним "Декамерон" і "Дон Кіхот", "Фауст" і "Пані Боварі" увійшли до скарбниці національної культури. Микола Лукаш – це три з половиною тисячі перекладів із 18 мов, шість лексикографічних словників, а головне – його вміння перетворити власне життя на витвір мистецтва. В основі книжки – правдиві свідчення, переплетені з численними невідомими фактами, дослідженнями та світлинами.

    4. Книжка письменника і лікаря Юрія Віленського «Віктор Некрасов: портрет життя». Віктор Платонович Некрасов (1911–1987) – письменник і правозахисник, одна з ключових постатей дисидентського руху в підрадянській Україні, автор першої правдивої оповіді про війну. Більшу частину життя писав про Київ. Через виступи у Бабиному Яру та проти політичних арештів змушений був емігрувати. В основі книжки – значно перероблена і доповнена перша біографія письменника.

    5. Книжка культуролога Андрія Пучкова «Між навігаційними щоглами», де за допомогою накреслення профілів п’ятьох українських мистецтвознавців ХІХ–ХХ ст. (Адріана Прахова, Григорія Павлуцького, Григорія Логвина, Володимир Ясієвича та Абрама Мардера) автор прагне розкрити магістральні риси становлення українського мистецтвознавства й архітектурознавства в їхньому людинознавчому аспекті, хронологічно – більш як за сто років (з 1880-х по 2000-ні), територіально – від Російської імперії до незалежної України.

    6. Книжка літературознавця Володимира Панченка «Повість про Миколу Зерова», що є дослідженням історії життя видатного українського поета-неокласика, літературознавця й перекладача. Проникливий аналіз різних аспектів творчості Миколи Зерова поєднується тут із увагою до культурного й суспільно-політичного контексту 1910–1930-х років, до літературно-мистецького середовища Києва того унікального часу. Це дослідження здобуло нагороди престижних рейтингів "Книга року" та "Літакцент року", а також Форуму видавців у Львові.

    7. Книжка літературознавця Ігоря Набитовича «Дерево життя літературного роду», де історія трьох поколінь письменників роду Федоровичів тісно переплетена зі світовідчуттям та світоуявленням трьох епох. Творчість і чин Івана Федоровича закорінені у Романтизмі, Володислава Федоровича – у Позитивізмі й "органічній праці", Ліни Федорович-Малицької (Дарії Віконської) – у Модернізмі. Кожному з них присвячена тут окрема книга життя і творчості на тлі їхніх епох.

    8. Книжка літературознавця Леоніда Ушкалова «Чарівність енергії», де на основі багатого джерельного матеріалу подано біографію українського публіциста, науковця та громадського діяча Михайла Драгоманова. Автор спробував, за його ж словами, "наскільки це можливо, показати життя Драгоманова не чорно-білим, а барвистим, таким, яким наше життя є насправді". "Без гніву і пристрасті" він оповідає про повсякдення свого героя і пробує проникнути у світ його ідей.

    9. Книжка мистецтвознавця Дмитра Горбачова «Лицарі голодного ренесансу», присвячена митцям українського авангарду. Один за одним у книжці зринають портрети "найвірнішого сина України" Давида Бурлюка; поляка, який мав себе за українця, Казимира Малевича; професора Київського художнього інституту й бандуриста Володимира Татліна; засновниці української школи конструктивістської сценографії Олександри Екстер; майстрів "Культур-Ліги"; феноменального скульптора Олександра Архипенка; постає цілісна картина витоків і формування українського художнього авангарду.

    10. Книжка літературознавця Петра Рихла «Пауль Целан: Референції» що містить статті та есеї про творчість видатного німецькомовного поета ХХ століття, уродженця Чернівців Пауля Целана. Автор простежує буковинське коріння свого героя, досліджує маловідомі сторінки його біографії, зв’язки зі слов’янським та єврейським світом, особисті й творчі контакти з такими авторами, як Альфред Марґул-Шпербер, Інґеборґ Бахман, Бертольт Брехт, а також роль і значення музики в його творчості. Книга вийшла до 100-річчя від дня народження та 50-річчя від дня смерті поета.

    11. Книжка спогадів про культуролога Романа Корогодського «Роман Корогодський: спогади друзів, листування», шо включає спогади про літератора, кінознавця, видавця, активного учасника руху шістдесятників Романа Корогодського, а також автобіографію та літературний портрет його дружини – Оксани Ящишин. Ще одна частина книги – листування Корогодського зі львівською художницею Іванкою Крип'якевич-Димид, що охоплює останні п‘ять років їхнього спілкування. Книжку поділено на дві частини, як, за словами самого Романа, було поділено його життя, – до зустрічі із дружиною Оксаною та після.

    12. Книжка спогадів про літературознавця Леоніда Ушкалова «Запах дощу... Спогади про Леоніда Ушкалова», шо розповідає про нашого великого сучасника, справжню гордість української та світової гуманітарної науки. Леонід Володимирович Ушкалов (1956–2019) – доктор філологічних наук, професор, автор сотень блискучих робіт з історії української літератури та філософії, найбільший дослідник життя і творчості Григорія Сковороди. До книжки увійшли спогади дружини й сина вченого, фрагменти епістолярної спадщини, матеріали із родинного архіву, вибрані місця із переписки з друзями та колегами, різножанрові твори, присвячені цьому видатному представникові харківської філологічної школи.

    13. Книжка літературознавця Станіслава Росовецького «Шевченко: Сучасна біографія» для шанувальників Тараса Шевченка стане джерелом щирих співпереживань, несподіваних біографічних відкриттів, а також естетичної насолоди від доторку до творів митця, від його своєрідного гумору. Для нешанувальників, у кого неприязнь до українського генія викували радянська й пізніша школи, буде приємно побачити іншого Шевченка: в ситуаціях, хоч і вельми сумнівних із погляду моралі, але таких, що виявляють його пронизливу житейську відвертість і руйнують численні стереотипи культу поета. І ще – уважний читач зможе переконатись – яка б не була далека миколаївська Росія від нинішньої, усе те, що відбувалося з українцями в середині XIX століття, відлунює і в столітті XXI-му.

    Книги, які вдалося видати завдяки підтримці доброчинців зі "Спільнокошту" та Міжнародного фонду "Відродження":

    14. Книжка літературознавиці Елеонори Соловей «Упізнання святого: Нові маленькі повісті, історії, спогади, сильвети» містить історії про книжки, картини, світлини, реліквії, а також про людей, яке все те створювали. Вони гарно вкладаються в авторський жанр маленької евристичної або мемуарної повісті, іноді доволі розлогої, часом радше евристичної новели, параболічної мініатюри чи лаконічної сильвети когось із улюблених митців і науковців. Есеїстичний стиль, дрібка ліричної іронії чи гумору, аналітика без «розумування» і любов без афектації виявилися оптимальними для розповіді про улюблені проєкти, дослідницькі сюжети, зустрічі, здобутки і неминучі, на жаль, утрати. Попри позірну мозаїчність і різноплановість цих оповідок та спогадів – цілісність книжки творять не лише стиль, інтонація, а й особливий контрапункт тематичних перегуків, наскрізних «культурних героїв» із їхніми неповторними обличчями, як-от Василь Стус або Лесь Курбас, Євген Сверстюк, Михайлина Коцюбинська, Роман Корогодський, Лесь Танюк і Володимир Свідзінський.

    15. Книжка літературознавця Івана Дзюби «Золота нитка: нариси про (не)знаних» вміщує цілісні літературні біографії визначних діячів української культури: Миколи Шлемкевича, Сергія Кримського, Григорія Тименка та інших. Крізь особистісну призму життя своїх героїв, на розлогому культурологічному тлі, автор осмислює їхнє значення для культури, розкриваючи діалогічну пов’язаність між різними інтелектуальними сферами: філософією, мистецтвом та літературою, вводить читача в атмосферу глибокої життєвої напруги існування особистості в соціокультурному полі української історії ХХ–ХХІ ст.

    16. Книжка культуролога Андрія Пучкова «Візантійські склепіння Юліана Кулаковського» присвячена маловідомій, на жаль, в Україні постаті історика, автора першої на наших теренах фундаментальної "Історії Візантії" (1910–1915), професора римської словесності Імператорського Київського університету св. Володимира. Розповідаючи про сторінки життя і наукової діяльності свого героя в Києві на зламі епох, автор прагне закріпити гуманістичний контур творчої особистості в суперечливому суспільно-політичному контексті першої чверті XX ст.


    Чому нам важливо видати нові книги?

    Видання серії «Постаті культури» є конструюванням своєрідного пантеону найвидатніших діячів української культури. Імена багатьох із цих людей, на жаль, маловідомі широкому загалу. Радянська ідеологічна машина впродовж десятиліть працювала задля того, аби ми не знали своїх героїв, а натомість героїзували ідеологічно "зручних" і часто випадкових людей.

    Тому сьогодні, коли Україна прямує власним шляхом як самостійна країна, надзвичайно важливо заново формувати ту історичну пам’ять, яка була знищена в радянський період. І важливо, аби саме ці люди ставали прикладами для нових поколінь.

    На сторінках книжок серії йдеться про людей, які мали вплив не лише на вітчизняну, але й на світову культуру в цілому: імена Епштейна, Малевича, Архипенка, Богомазова, Параджанова, Франка, Лесі Українки пролунали на весь світ, а їхні роботи є надбанням світового мистецтва та літератури.

    Особливостями проєкту є те, що, по-перше, ми пропонуємо читачам саме інтелектуальні біографії. По-друге, це біографії особистостей першої величини – без перебільшень, геніїв культури. І по-третє, для нас важливі не лише ті, кому присвячені ці видання, а й ті, хто стає їхніми авторами. Нам вдалося зібрати навколо цього проєкту знаних дослідників літератури та мистецтва: Леоніда Ушкалова, Володимира Панченка, Елеонору Соловей, Романа Корогодського, В’ячеслава Брюховецького, Андрія Пучкова, Сергія Тримбача, Неллі Корнієнко, Станіслава Росовецького, Івана Дзюбу, Петра Рихла, Юрія Віленського та інших.

    Книжки серії «Постаті культури» пов’язані не лише змістовно, а й візуально. Їх об’єднує спільний впізнаваний дизайн сучасного київського художника Івана Григор’єва, а також роботи знаного львівського художника Івана Остафійчука, представлені на обкладинках. Цей проєкт є унікальним, таким, що наразі не має аналогів в українській культурі.

    Видання, які ми пропонуємо підтримати за допомогою краудфандингу:

    1. Книжка художниці Катерини Рапай «Коло Якутовичів» містить тексти, які, за її словами, не претендують на аналітичність. Розстановка п’яти чудових фігур аж ніяк не ієрархічна, й ними не вичерпується особистий патерик авторки. Це її батьки, Ольга Маркіш та Ніколай Рапай, великі художники, це її бабуся Зинаїда Йоффе, яка була дотична до розвитку української філології. Тут і родина Якутовичів, яка стала родиною для самої авторки, і Григорій Гавриленко та Сергій Параджанов, великі митці, з якими пов'язані дитинство та юність художниці. «Так сталося, – розповідає Катерина Рапай, – що видавництво «Дух і Літера» надихнуло мене на цю роботу, за що я йому дуже вдячна, адже прагнення віднайти якомога точніше слово занурює у товщу часу, починаєш чути їхні голоси, відчувати аромат проминулого життя, його шуми й відблиски. Чи вдалося відшукати правильні слова — не мені судити, я не письменниця. Я — жителька часу.»

    2. Книжка кінознавця Володимира Войтенка «У Kino-Kолі» представляє читачеві визначні постаті української й, послідовно та природно, світової кінокультури. Це актори Амвросій Бучма, Іван Миколайчук, Борислав Брондуков, Костянтин Степанков, Маргарита Криницина. Це оператори Вілен Калюта, Микола Топчій, Сергій Михальчук. Це сценарист Богдан Жолдак, а також режисери Олександр Довженко, Ігор Савченко, Сергій Бондарчук, Олесь Санін, Володимир Тихий, Сергій Лозниця, Юрій Іллєнко, Сергій Параджанов, Роман Балаян, Леонід Осика, Кіра Муратова, Сергій Буковський, Олександр Коваль. Зрештою, кінопоет Микола Вінграновський, анімаційні віртуози Євген Сивокінь та Степан Коваль. І ще, і ще… Кіно, відома річ, жадібно вбирає в себе усі явні й приховані порухи инших мистецтв, літератури та назагал багатоманітного й суперечливого життя в його задумі, радості, тріумфі та смутку. Кіномистецтво всотує вигадливо й віддає щедро тим, хто спраглий. Ці постаті, що дехто з них уже відійшов до кращого й тихого світу, тримають на своїх міцних плечах талантом, запалом, небайдужістю та волею кінематографічну сферу, тримають наше буття. З їхніх слів, перемог та сумнівів, із їхніх сподівань дізнаємося, що було, що є, а також очікує, і від чого ми стаємо кращими.

    3. Книжка історикині літератури Александри Попофф «Василь Гроссман і радянська доба» є повною біографією великого єврейського письменника-дисидента, уродженця України. Якби Гроссманів шедевр «Життя і доля» було видано за його життя, він дійшов би до світу разом із «Доктором Живаго» Пастернака та з «Архіпелагом ГУЛАГ» Солженіцина. Але «Життя і долю» забрали в нього слідчі КҐБ. Коли роман Гроссмана оприлюдилили посмертно, через десятиліття, його визнали «Війною і миром» ХХ століття. Побувавши в епіцентрі епохальних подій, Гроссман одним із перших у літературі описав і Голокост, і український Голодомор. Його стаття «Пекло Треблінки», написана 1944 року, стала свідченням на Нюрнберзькому процесі. У своїх потужних антитоталітарних творах Гроссман порівнював злочини нацистів проти людства зі злочинами Сталіна. Його сповнена співчуття проза назавжди закріпила за собою титул великого мистецтва.

    Скільки коштів нам потрібно для видання трьох книг?

    Ми плануємо зібрати 150 000 гривень за допомогою доброчинців на платформі «Спільнокошт». У разі успішного проведення краудфандингової кампанії Міжнародний благодійний фонд «Відродження» надасть нам додатково ще 150 000 гривень. Решту коштів, якщо такі знадобляться, покриємо самостійно з бюджету Центру юдаїки.

    Партнери проєкту

    Винагороди

    Підтримайте проєкт та оберіть винагороду

    • Внесок від 100 грн

      На вибір 1 книга видавництва «Дух і Літера»: - Мартін Бубер, «Я і ти. Шлях людини за хасидським вченням» - Роман Корогодський, «До брами світла» - Юрій Віленський, «Віктор Некрасов. Портрет життя»

      6 доброчинців

      24 залишилось

    • Внесок від 100 грн

      Книга «Подвійна експозиція» Катерини Рапай з автографом авторки.

      2 доброчинці

      8 залишилось

    • Внесок від 200 грн

      На вибір 1 книга видавництва «Дух і Літера»: - Олена Стяжкіна, «Рокада: чотири нариси з історії Другої світової» - Петро Рихло, «Пауль Целан. Референції» - Єжи Фіцовський, «Регіони великої єресі»

      2 доброчинці

      28 залишилось

    • Внесок від 200 грн

      Музичні твори Валентина Сильвестрова на 5 компакт-дисках (mp3)

      2 доброчинці

      8 залишилось

    • Внесок від 200 грн

      Музичні твори Валентина Сильвестрова на 3 компакт-дисках (mp3)

      1 доброчинець

      9 залишилось

    • Внесок від 300 грн

      На вибір 1 книга із серії «Постаті культури» (із уже виданих або тих трьох, які плануємо видати завдяки цій кампанії).

      8 доброчинців

      27 залишилось

    • Внесок від 300 грн

      «Український художній авангард: маніфести, публіцистика, бесіди, спогади, листи». Упорядник Дмитро Горбачов.

      2 доброчинці

      33 залишилось

    • Внесок від 500 грн

      Онлайн-зустріч з мистецтвознавцем Дмитром Горбачовим.

      2 доброчинці

      3 залишилось

    • Внесок від 500 грн

      На вибір 2 книги із серії «Постаті культури» (із уже виданих або тих трьох, які плануємо видати завдяки цій кампанії).

      1 доброчинець

      29 залишилось

    • Внесок від 500 грн

      Онлайн-зустріч з поетом Борисом Херсонським.

      1 доброчинець

      4 залишилось

    • Внесок від 1000 грн

      На вибір 5 книг із серії «Постаті культури» (із уже виданих або тих трьох, які плануємо видати завдяки цій кампанії).

      4 доброчинці

      16 залишилось

    • Внесок від 10000 грн

      Бібліотека найкращих книг видавництва «Дух і Літера» (на вибір доброчинця 50 книг).

      0 доброчинців

      7 залишилось

    • Внесок від 50000 грн

      Повна серія книг «Постаті культури» (19 книг)

      0 доброчинців

      10 залишилось

    Контакти проєкту

    Соціальні мережі та інші посилання проєкту

    Спільнокошт

    Внески доброчинців у проєкт

    Ділитись з друзями

    Цікаво також

    15 проєктів зараз чекають на твою підтримку

    Будь ласка, авторизуйтесь!

    Заповніть всі поля, щоб увійти в особистий кабінет.

    Реєстрація

    Заповніть всі поля, щоб приєднатися до Великої Ідеї.

    Забули пароль? Натисніть, щоб відновити.

    Або швидко зареєструйтеся

    Натискаючи кнопку 'Зареєструватися' ви погоджуєтесь з умовами конфіденційності, правилами сайту та спільнокошту.

    Відновлення паролю

    Введіть зареєстрованний email, щоб отримати інструкцію по відновленню паролю.

    Новий пароль

    Встановіть новий пароль для вашого акаунта на Big Idea.

    Відновлення паролю

    Якщо ваш email було зареєстровано, ви отримаєте інструкція по відновленню пароля на пошту.

    Ваш пароль було змінено. За бажанням ви можете його змінити також в особистому кабінеті.

    Постав питання команді проєкту