102 %
 • 26 734зібрано (з 26 060 грн)
 • Завершено
Збір коштів завершено

Головне

Друге видання дитячого посібника на ромській мові (волоський діалект). Може використовуватися як формальній так і неформальній освіті у роботі з ромськими дітьми. Тираж: 500 примірників.

Історія

    Влітку 2020 року члени та волонтери ГО "Романо Тган" опублікували дитячий посібник на ромській мові «Адиной тай пистрой рроманэс», який один із авторів та голова проєкту використовував заняттях з ромськими дітьми у неформальній освіті на базі офісу "Романо Тган". Крім того, голова проєкту довгий час працював педагогом соціальним у Каховській ЗОШ №6 (школа з високим відсотком ромських дітей; 19%). Завдяки чому у школі проводились факультативи з ромської мови та культури з використання зазначеного посібника.

З самого початку, публікація дитячої книжки була однієї із невеликих частин проєкту, «Двомовні і двокультурні підходи в освіті ромських дітей», який був спрямований на пошук інтересу до навчання через дослідження рідної мови та історії.

Бюджет на перше видання книжки був обмежений. Тому перша спроба публікації була пілотною і книжка вийшла тиражом у 70 книг. Після оприлюдення посібника він визвав такий широкий інтерес у ромських дітей та дорослих, що вже через тижедень не залишилось жодної книжки (навіть авторськими примірниками довелося пожертувати). Можна сказати, що посібників було опубліковано значно менше, ніж кількість бажаючих їх отримати.

Даний проєкт спрямований підтримати друге видання посібника та збільшити тираж до 500 книг. Тобто, проєктна ідея спрямована на те, щоб надати змогу всім бажаючим отримати посібники для себе і цим же допомогти його отримати і ромським дітям Херсонщини.

Ромська мова довгий час була не письмовою, тому роми переважно не володіють письмом на рідній мові, а лише устною її формою. Даний посібник спрямований на розвиток навичок письма та читання на рідній мові у дітей та підлітків та підвищення інтересу до освіти через введення в освіту етнокультурного елементу.

У разі вдалого збору, посібники будуть надані ромським дітям та підліткам Херсонщини, з якими проводять заняття з неформальної освіти представники ГО "Романо Тган". Крім того, ряд посібників будуть передані школам Херсонської області з високим відстоком ромських учнів (Каховські школи, Білозерська, Новотроїцька, Любимівська та інші).

Учні-отримувачі посібників (фото В. Панченка)Учні-отримувачі посібників (фото Я. Панченка)


    Посібник написаний на волоському діалекті ромської мови (територіально найрозповсюдженіший ромський діалект в Україні) і створений для розвитку навичок читання рідною мовою і розширення словникового запасу у дошкільнят та школярів першого-п'ятого класів - носіїв зазначеного діалекту. Книга для читання може використовуватися як у формальній освіті, що включає етнокультурний компонент з опорою на рідну мову і культуру учнів, так і в групах додаткової і факультативної освіти, підходить для сімейного читання. Тексти книги включають дві літературні казки на фольклорні сюжети і добірку віршів-загадок. Всі тексти супроводжуються навчальними словниками. Довідковий апарат містить переклади всіх текстів.

Учні-отримувачі посібників (фото Я. Панченка)
Автори посібника:
*Я. Панченко - аспірант ЗНУ, спеціаліст з культури і мови ромів-волохів та сервів.
*І. Махотіна - докторор філософії у галузі гуманітарних наук, спеціаліст з мови та культури руських ромів.
*М. Дорохманов - магістр у галузі гуманітарних наук, спеціаліст з мови ромів-кишинівців.

*Рецензент: М. Смірнова-Сеславінська - докторор філософії у галузі гуманітарних наук. Соціокультурний антрополог, лінгвокультуролог.

Дані щодо друку: формат А4, м'яка палітурка (300 г/м2), всі сторінки кольорові, 34 сторінки глянцеві (200 г/м2) 

Малюнок із посібника (І. Махотіна)

1. Публікація посібників (тираж 250 книг): 22 000 грн. 

2. Придбання ISBN: 1 100 грн.

3. Доставка Новою Поштою посібників, від видавництва до голови проєкту: 350 грн.

Загальний бюджет: 23 450 грн.

Партнер проекту

 • Міжнародний Фонд "Відродження"

  Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) заснований видатним філантропом Джорджем Соросом у 1990 році. МФВ - одна з найбільших благодійних фундацій в Україні, національний фонд, що входить до глобальної мережі Фундацій відкритого суспільства (Open Society Foundations). Місія МФВ - сприяти розвитку відкритого суспільства в Україні на основі демократичних цінностей через підтримку значимих громадських ініціатив.

Подарунки

Підтримайте проект та оберіть подарунок

Подарунків 6
 • Внесок від 70 грн

  Дитячий посібник ромською мовою з підписами вдячних авторів

  47 доброчинців

  253 залишилось

 • Внесок від 130 грн

  Відеоподяка в "сторіз" на інстаграм-сторінці МГО "Романо Тган" з тегуванням доброчинця від одного з ромскьх дітей, або голови ГО (Панченко Януш)

  2 доброчинці

  148 залишилось

 • Внесок від 200 грн

  Чашка з емблемою МГО "Романо Тган"

  3 доброчинці

  47 залишилось

 • Внесок від 400 грн

  Вебінар з короткого курсу історії ромів. Тривалість 1 год 20 хв.

  1 доброчинець

  19 залишилось

 • Внесок від 700 грн

  2 заняття з ромської мови. Тривалість одного заняття 1 год. 15 хв (разом 2 год. 30 хв.)

  3 доброчинці

  17 залишилось

 • Внесок від 1000 грн

  Запрошення на ромське свято! 13.01. Відзначається "Меланка". Одне з найколортніших та яскравіших ромських свят. Традиційні колядування, ромська кухня та звичаї! (Ночівля та харчування безкоштовна).

  0 доброчинців

  3 залишилось

Спільнокошт

Внески доброчинців у втілення проекту

Loading...

Команда

comments powered by Disqus

ЦІКАВО ТАКОЖ

48 проектів зараз чекають твоєї підтримки

 • Сколівська гірськолижна школа - шлях до вершин!

  Підтримка та популяризація гірськолижного спорту на Сколівщині (Львівська обл.), що передбачає придбання необхідного інвентарю для спортсменів та забезпечення повноцінними можливостями для тренувань

  Volodymyr
  Kebalo
  • 58
  • 60
   днів
  • 0
   грн
 • Гаряча лінія - Лінія Життя України

  Lifeline Ukraine – це національна, професійна лінія з питань профілактики самогубств та підтримки психічного здоров’я. Гаряча лінія працює 24 години на день, 7 днів на тиждень.

  Юлія
  Сергійко
  • 4
  • 180
   днів
  • 0
   грн