За результатами маркетингових досліджень компанії AB Design ринок стартапів в Україні розвивається досить повільно та невизначено. Бізнесменам не вистачає розуміння механізмів та специфіки ринку, інвесторам не вистачає прозорості. На сьогодні існує два напрямки роботи з стартапами: створення стартапів та інвестування в них. Найчастіше стартапи являють собою інтернет- або ІТ-проекти, в той час як рівень проникнення інтернету в Україні лишається одним з найнижчих в Європі.
Слабким місцем українського ринку стартапів є ще й те, що більшість українських проектів направлені на внутрішній ринок з його не високою платоспроможністю та обмеженою клієнтською базою. Досить невисоким лишається рівень венчурних інвестицій – вкладів з високим рівнем ризику. В минулому році сума таких інвестицій склала $20 млн., тоді як в Росії ця сума складає $400-500 млн., в Європі – $5 млрд. В Україні майже нерозвинені такі інвестиційні моделі як інкубатор стартапів або інвестори-«ангели». Розвитку ринку стартапів перешкоджають діюче законодавство про малий та середній бізнес та нераціональне оподаткування.
Крім того, за словами Ігоря Бабенко, засновника компанії AB Design, в Україні занадто мало компаній, які були у в змозі розробити стартап-проект повністю і забезпечити його підтримку на початковому етапі при введені в експлуатацію.
Однак стриманість ринку стартапів водночас означає його перспективність. Дані дослідження показали, що український ринок стартапів не перенасичений в жодній з галузей, тоді як, наприклад, в Штатах стартап може мати до 10 конкурентів в своєму сегменті ринку. Найбільш перспективними галузями розвитку на найближчі 5 років в Україні вважаються: зелені технології, послуги з охорони здоров’я, нові медіа або соціальні мережі.
За матеріалами ain.ua, зображення (сс) – Nina Matthews Photography