Серед заявлених програм – «Школа соціального журналіста» і «Ресурсний центр із розвитку соціального підприємництва».

Мерія Миколаєва і керівництво Миколаївського глиноземного заводу підписали домовленість про соціальну програму міста, в рамках реалізації якої завод дасть місту 3 млн. грн на соціально важливі проекти. Як повідомляє Український форум благодійників, в рамках програми планується втілення заходів у сфері молодіжної політики, адресна підтримка вразливих груп населення, поліпшення інфраструктури соціальних об'єктів міста, пропаганда здорового способу життя.

Очікується підтримка конкретних культурних ініціатив: конкурсу поетів «Ватерлінія», видавничого проекту «Миколаїв і миколаївці», реконструкції Молодіжного центру. Завдяки благодійним грошам заявлена реалізація освітніх програм «Школа соціального журналіста» і «Ресурсний центр із розвитку соціального підприємництва», що мають розпочатися вже зовсім скоро.

Окрема увага буде приділена рідному для більшості співробітників МГЗ Корабельному району міста, де будуть впроваджені проекти з поліпшення матеріальної бази дитячої районної поліклініки і Жовтневої центральної районної лікарні. Продовжать своє функціонування програми підтримки дітей-інвалідів та «Зробимо життя ветеранів гідним». Будуть підтримані спартакіади дитячих садків та загальноосвітніх шкіл, модернізація і розвиток дитячого спортивного комплексу, загальні заходи щодо організації зайнятості дітей у канікулярний період.

Програмою співпраці міста і заводу також передбачена підтримка заходів щодо формування культури благодійності та популяризації волонтерства. Будуть продовжені акції «Весняний і Осінній тиждень добра», «Маршрут добрих справ», загальноміський конкурс суспільного визнання «Благодійник року», Бал добровольців.

Подібна програма співпраці між заводом та містом відбувається вже ввосьме, являючи приклад здорового функціонування видаткових механізмів, сприяючи економічному і культурному розвитку регіону.


Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Ментори хочуть, щоб менті проявляли ініціативу і самі зверталися. Але, на жаль, в українському контексті це не працює, бо ми не звикли до менторства як культури. Має бути більше розуміння про нього для змін.