Навіщо нам залізниця?

Навіщо нам залізниця?

128 4 хвилини хв. читання
4.06.2012

Монопольне рішення Укрзалізниці змінити цінову політику швидкісних перевезень може стати приводом для створення альтернативних мереж перевезень share a ride практик – синтезу таксі, автостопу і соціальних мереж.

 

Зображення (CC): robokow  

 

Зазвичай логіка функціонування таких проектів цілком арифметична. Якщо в машині 4 місця і водій самостійно їде в ній з роботи, або з Хмельницького в Київ, то для нього і не лише для нього вигідно зайняти вільні місця в машині пасажирами, що їдуть в той же час по тому ж маршруту. Чим більше людей в машині, тим, відповідно, менше машин в дорозі, тим менше викиду двоокису вуглецю в повітря. Водій економить на бензині, його попутник – на часі переїзду і на грошах. Їхати автомобілем швидше, зручніше і гнучкіше, ніж автобусом чи поїздом. Плата за такий проїзд, організований через спеціальні соціальні мережі, зазвичай, невисока. Щоб скористатися шеар-е-райд сервісом, не треба стояти в нудних чергах на вокзалах, а варто просто подати заявку через один із сайтів. Часто в якості основного аргументу на користь альтернативних мереж перевезень наводять можливість більш компанійського, жвавого і невідчуженого переїзду. Серед мінусів подібної практики – можлива відсутність відгуків на потрібний вам маршрут, потреба прогинатися під чужий розклад, неможливість замовляти музику в авто. Деколи ще лякають небезпекою подорожей з незнайомцями, однак майже всі сайти, що організовують кооперативні перевезення, пропонують недовірливим особам можливість заздалегідь знайомитися з профайлами, репутацією та історією перевізників і пасажирів, а також спілкуватися з ними телефоном чи поштою ще до спільних переїздів. Більше того, з водіями, що везуть за гроші, наперед можна не лише знайомитися, а і торгуватися.

Рух альтернативних перевезень нині активно розвивається, особливо в німецькомовній Європі. Україна не входить в число країн з розвиненою культурою доріг, «грачування» тут розвинене краще за автостоп, однак і у нас вже декілька років існують соціальні мережі планованого автостопу.

 

www.mitfahrzentrale.dewww.mitfahrgelegenheit.de

Найвідоміші потужні німецькі мережі Mitfahrzentrale і Mitfahrgelegenheit пропонують можливість шеар-е-райд по Європі. Ціни в мережі нижчі за середні залізничні. Автобуси в Німеччині між містами не їздять. Середня ціна перевезення – в межах 5 євро за 100 км шляху. Сайт проекту Mitfahrzentrale виник в 2001 році, і нині за його допомогою вже півмільйона користувачів економлять на грошах і мають можливість комунікацій під час переїздів. Однак більш молодою, крутою і популярною на сьогодні вважається мережа Mitfahrgelegenheit. У користуванні ці сервіси досить зручні, варто лише ввести місце і дату поїздки та обрати собі водія із запропонованого списку анкет. Нині ці проекти популярні серед мандрівників зі всієї Європи. Тому багато досвідчених користувачів цих сайтів класичним автостопом користуються лише з почуття ностальгії. В Росії, як і в Україні, подібні сервіси лише починають розвиватися – там існують обмежено популярні проекти Махнем.руWayfi, Довезу.ру.

 

www.podvezu.net

Популярний всеукраїнський проект, розрахований на міжміські перевезення. Його гасло нагадує нам: «Навколо нас багато доріг, але не по кожній з них ми можемо проїхати через відсутність прямих маршрутів». Цю проблему може вирішити автомобіль. На сайті зареєстровано більше ніж 3,5 тис. водіїв з усієї України; також проект Подвезу пропонує учасникам мережі юридичні консультації. 


www.avto.k12.dp.ua

Спільнота Попутник – це дніпропетровський досвід, що розпочався як практика в 2010 році молодіжним квест-рухом К12. Координатори проекту протиставляють його переїздам в маршрутках. Поруч з кумедними аргументами «в маршрутках швидко зношується і легко рветься одяг» або «поїздивши на різних машинах, легше вибрати машину собі», ідеологія проекту Попутник акцентовано пропонує розвиток спілкування між учасниками мережі – водіями і пасажирами. В базі сайту зареєстровано понад 1,5 тис. водіїв і понад 6 тис. пасажирів. Рекомендована ціна переїзду – дещо нижча від середньої вартості рейсів маршруток і автобусів, в межах міста це може бути 2-3 грн.

 

http://avtostopom.org

Російська мережа запланованого автостопу, що об’єднує водіїв України, Росії, Білорусії, Норвегії, Естонії, Латвії, Литви, Німеччини, Чехії тощо. Avtostopom існує 4 роки. Проект розрахований на переїзд між вузловими містами. На найближчий тиждень на ньому шукають попутників майже 20 українських водіїв, в тому числі, один готовий везти безкоштовно.

 

www.avtostop.in.ua

Ще один подібний проект Автостоп вводить у словник поняття «планового автостопу». З пояснень на сайті плановий автостоп можна розглядати як еволюційну віху на зміну класичному автостопу і українському автостопу «на узбіччі з протягнутою рукою». На сайті існує рейтинг водіїв, що може допомогти користувачам знайти найбільш безпечного попутника.

 

Podvezu.com.ua

Авторський проект київського водія і програміста Костянтина Ладигіна виник в 2006 році. Він розрахований більше на переїзди по столиці та її околицях. Перевагою проекту є список водіїв з регулярним розкладом перевезень.

Шеар-е-райд практики ефектно вписуються в орнамент нового гнучкого світу, в якому однією з основних цінностей буде вважатися мобільність, а найкращими сервісами – децентралізовані пропозиції каучсерфінгу, банку часу, краудфандингу.

 

 

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Треба «пережити» минуле міста по-новому заради його майбутнього