Е-медицина

Е-медицина

82 4 хвилини хв. читання
16.11.2012

Отримувати медичні послуги сьогодні можна без фізичного контакту пацієнта з лікарем.

© mierla

Більшість не дуже приємних контактів з медициною вже можна компактно витиснути в онлайн вимір. Електронна медицина – синтез розвитку медичних та інформаційних технологій. Цей напрям включає в себе широкий спектр перспектив: від створення відкритих цифрових реєстрів пацієнтів до лікування хворих на відстані.

Для опису дистанційної передачі медичних даних часто використовують термін "телемедицина".

За останній рік в Україні можна було почути про кілька проектів, що завдяки інтернету намагалися впливати на швидкість і доступність медичних послуг.

В Україні на сьогодні експерти все ще обережно відносяться до використання індивідуальної телемедицини, оскільки її діяльність викликає ряд професійних, етичних та юридичних суперечностей. Проте вже можна знайти приклади її вдалого застосування.

У Совєтському районі в Криму, починаючи з минулого року, силами громадських активістів були організовані сеанси дистанційної медичної консультації.

«Пацієнту не було потреби їхати в районний центр 10-30 км, що економило і гроші і час — розповідає Ельнур Алієв, заступник голови Центру розвитку громад "Перспектива", причетного до запуску цієї програми. — В рамках проекту в приміщенні бібліотеки 1 раз на тиждень збиралася група людей. Бібліотека готувала теми консультацій і заздалегідь передавала лікарю. Лікар, знаходячись в приміщенні лікарні, проводив тематичні консультації і відповідав на запитання протягом години. Припустимо, групу цікавила профілактика судинних захворювань. Лікар готував інформацію по темі, а після інформування відповідав на питання».

Наразі громадська організація "Перспектива" за допомогою механізму колективного фінансування Спільнокошт на Великій Ідеї шукає засоби на продовження реалізації програми сімейної онлайн медицини.

В цей же час в Україні набагато ширше розвинена клінічна телемедицина. Існує чимала кількість різноманітних проектів в цьому напрямку. 

Наприклад, лікарі Дніпропетровської, Донецької, Одеської, Волинської областей можуть користуватися для консультацій з колегами регіональними телемедичними мережами. А в національній мережі теле-електрокардіографії за останні 5 років між спеціалістами було проведено понад 150 тисяч сеансів зв’язку.

«В одних лікарнях щороку проводяться сотні телеконсультацій, в інших — лише розмірковують про їх доцільність. Тобто гарна, активна робота поєднується малою інформованістю і пасивністю» — резюмує сучасний стан телемедицини в Україні заступник головного редактора "Українського журналу телемедицини та медичної телематики" Антон Владзімірський. 

Крім каналів, які прискорюють і спрощують надання медичних послуг, напрям електронної медицини включає в себе також створення спеціальних інтернет-порталів, які систематизують і роблять більш відкритою медичну інформацію.

Зокрема у Києві навесні цього року в рамках Стратегії розвитку 2025 була запропонована концепція "Київська медицина майбутнього". Згідно з нею, планувалося впровадити електронні медичні карти, створити можливість запису на прийом до лікаря  через інтернет, а також запустити сайт, на якому б користувачі могли інтерактивно оцінювати якість медичних послуг у столиці.

Наразі подібний сайт почав діяти в тестовому режимі. Несподіваний проект "Мій лікар" http://103.com.ua/ запропонував можливість киянам через інтернет обрати собі сімейних лікарів. Як відомо, розповсюдження сімейних лікарів, замість системи дільничних, в Україні ініційовано медичною реформою, розпочатою в 2010 році. Очікується, що спеціалісти широкого профілю будуть обслуговувати до 60-80% медичних звернень, на одного сімейного лікаря припадатиме приблизно 1500 пацієнтів.

 

Рейтинг сімейних лікарів сервісу 103.com.ua

 

Приблизно в той же час схожий проект всеукраїнського масштабу був запропонований з боку громадськості. Економістка Катерини Руських вирішила, що очікування на покращення "згори" невиправдані, і подала ідею "Контролюй свою лікарню" на конкурс соціально-корисних інтернет-проектів SocialBoost, який проводив Кабінет Міністрів.

Задум мав на меті створення сайту, де пацієнти українських лікарень могли б залишати відгуки і скарги про медичні заклади. За даними авторки проекту, на сьогодні в Україні системою медичного обслуговування незадоволенні 62% опитаних жителів міста та 71% селян. Тому цілями проекту було одночасно покращення якості надання медичних послуг та зростання активності пацієнтів у створенні запиту на якісне обслуговування. Крім того, проект міг би бути основою для створення єдиного он-лайн каталогу українських медичних закладів.

Попри те, що проект "Контролюй свою лікарню" переміг в конкурсі, він досі шукає ресурси для реалізації.

Таким чином, інформаційні технології сьогодні можуть робити медицину доступнішою. Однак початком втілення перспектив електронної медицини має стати елементарне поширення доступу людей до інтернету.

Лікар та пацієнт: на відстані, але разом. Телемедицина у США, технологія Cisco HealthPresence | фото — Cisco Pics

 

Матеріал опубліковано на Українській Правді.

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Замість того, щоби пробувати захищатися від системи, руйнувати її, протестувати проти неї, давайте спробуємо будувати систему, інституції, довіряти, створювати стандарти, професіоналізуватися і обертати ці стандарти системи в бік людини, її гідності і прав.