104 %
 • 385 950зібрано (з 370 000 грн)
 • Завершено
Збір коштів завершено

Головне

Видання трьох книг про Лівобережжя із серії «Невідомі периферії Києва»

Історія

Історія Києва сповнена цікавих сторінок, проте має й білі плями. Міські периферії часто позбавлені належної уваги, проте там також творилась історія, що була частиною спільної міської історії. Місто розвивалось, змінювалось і зростало. Історія його простору - це клаптикова ковдра, зшита з безлічі маленьких історій. Історій сіл і хуторців, робітничих та військових селищ, промислових зон та житлових масивів. Історія, що відбувалась не лише у центрі міста, але й на його периферіях. Невідомих периферіях.

Ми, Семен Широчин та Олександр Михайлик, вже багато років цікавимося містом та його історією, досліджуємо історію забудови та формування житлових місцевостей. Ми фотографуємо залишки старовини та неочевидні пам’ятки, знаходимо рідкісні знімки, розшукуємо авторів архітектурних творів. Ми любимо місто у його розмаїтті - різних епох та просторів, історій та містобудівних принципів. Ми почали вивчати його давно і зараз маємо своє бачення, у якому периферії займають особливе місце, бо для багатьох вони досі невідомі, недосліджені, забуті.

Семен Широчин і Олександр Михайлик на презентації книжки "Новий Печерськ" з серії "Невідомі периферії Києва". 2021 рік, Бібліотека ім. Заболотного

Ми видаємо книги про невідомі периферії Києва. Ця серія показує історію, красу та розуміння тих місцевостей, де живуть кияни. Місця, що поки ще не приваблюють туристів, та й киянами сприймаються лише як місце мешкання, мають свою цікаву історію, неоцінену і недовивчену архітектурну спадщину. Найвіддаленіші хутори, лісництва, міські села, райони вцілілої старої забудови, перші хрущовки та експериментальні проєкти, перші висотні панельки та рекордсмени за довжиною і висотою, втрачені споруди та невтілені проекти – всім цим ми хочемо поділитися з вами.

В серії "Невідомі периферії Києва" вже видано п’ять книг: про Святошинський, Голосіївський і Солом’янський райони, Північне Правобережжя та Новий Печерськ. Настав час київського Лівобережжя!

Макет Лівобережного громадського центру. Конкурс 1973 року, проєкт інституту "Діпромісто"

Ми вже працювали над дослідженням Лівобережжя у 2017-2018 роках, тоді ж самвидавом вийшли книжки «Невідоме Лівобережжя». Проте вони покривали лише незначну частину того, що ми хотіли дослідити. Подальша робота зайняла декілька років.


Макет району Осокорки, 1985

Спочатку ми хотіли видати одну книгу, проте отриманий обсяг тексту та кількість знайдених ескізів і фотографій був настільки великим, що ми вирішили розділити книгу на три томи – Північне, Центральне і Південне Лівобережжя. Межею Північного Лівобережжя ми обрали Броварський проспект та північну гілку залізниці, межею Південного – південну гілку залізниці, лінію Київ-Ніжин. Простір між ними ми віднесли до Центрального Лівобережжя.

Масив Русанівка та Русанівський канал

Нові книги будуть кольоровими і з твердою обкладинкою. Вона буде цікавою не тільки мешканцям Лівобережжя, а й усім киянам.

Ось ви знали, що:

 • На Київському лівобережжі збереглося майже 10 споруд, зведених до 1917 року.
 • Саме на Київському Лівобережжі знаходиться найвіддаленіша від Майдану Незалежності населена місцина Києва - Красна казарма, відстань до неї становить 32 кілометри.

Будинок з башточкою за проєктом архітектора Шила, Соцмісто

 • Жителі Дарницького лісництва восени 1943 року дивом уникли розстрілу, який планували здійснити нацисти при відступі.
 • Жителі села Троєщина у 1965 році за три дні перенесли сільську церкву на теперішнє місце.

Нині зруйнована споруда залізничної станції Дарниця

 • На вулиці Космічній споруджено першу в УРСР панельну 12-поверхівку. У 1990-х її автор, Дмитро Яблонський, спорудить на Лівобережжі декілька церков у стилі українського бароко.
 • Масив Русанівка є масивом-рекордсменом, адже це: перший не лише у Києві, а й у тодішньому СРСР масив, споруджений на намивних пісках; а також перший у тодішньому СРСР масив, споруджений на штучному острові.
 • Будівля Держплану на Лівобережному масиві є найдовшим за часом недобудом усього Київського Лівобережжя.
 • Готель “Славутич” став першим готелем, спорудженим на Київському Лівобережжі.
 • Житловий масив Вигурівщина-Троєщина планувався найбільшим в УРСР і споруджений лише частково - друга його частина мала постати на місці села Троєщина.


Масиви Райдужний та Вигурівщина-Троєщина


Ми збираємо гроші на друк трьох томів про київське Лівобережжя, що стануть останніми в нашій серії. Всі, хто зроблять внески, отримають свій екземпляр книги або інший з обраних подарунків, а також будуть згадані у загальному списку доброчинців у книзі.

Підтримайте вихід трьох останніх книг із нашого циклу "Невідомі периферії Києва"!

Нам необхідно зібрати 370 тисяч гривень, якщо ми зберемо цю суму, то фонд «Відродження» надасть ще 200 тисяч і ми зможемо оплатити редагування, підготовку та друк трьох томів книги накладом в 700 примірників.

Всю попередню дослідницьку роботу, фотозйомку місцевості, написання тексту та цифрування архівних джерел вже зроблено своїми силами і коштом.

Подарунки

Підтримайте проект та оберіть подарунок

Подарyнки 8
 • Внесок від 100 грн

  Листівка з аеропанорамою київського Лівобережжя

  14 доброчинців

  486 залишилось

 • Внесок від 300 грн

  Книга Семена Широчина і Олександра Михайлика «Невідомі периферії Києва. Новий печерськ» з автографами авторів

  48 доброчинців

  152 залишилось

 • Внесок від 600 грн

  Одна з трьох нових книг про Лівобережжя на вибір з автографами авторів

  37 доброчинців

  263 залишилось

 • Внесок від 1500 грн

  Три нові книги про київське Лівобережжя з автографами авторів

  72 доброчинці

  227 залишилось

 • Внесок від 2000 грн

  Тритомник Семен Широчина «Архитектура межвоенного Киева» з автографом автора

  7 доброчинців

  43 залишилось

 • Внесок від 3000 грн

  Три нові книги про київське Лівобережжя з автографами авторів + екскурсія на випадковий масив київського Лівобережжя

  3 доброчинці

  47 залишилось

 • Внесок від 7000 грн

  Усі 8 книг серії «Невідомі периферії Києва» з автографами авторів + три книги «Архитектура межвоенного Киева» + екскурсія на випадковий масив

  5 доброчинців

  4 залишилось

 • Внесок від 4000 грн

  Усі 8 книг серії «Невідомі периферії Києва» з автографами авторів: Голосіївський район, Святошинський район, Солом’янський район, Новий Печерськ, Північне правобережжя, Ліобережжя 3 книги

  9 доброчинців

  0 залишилось

Спільнокошт

Внески доброчинців у втілення проекту

Loading...

Команда

comments powered by Disqus

ЦІКАВО ТАКОЖ

22 проекти зараз чекають твоєї підтримки