Автори законопроекту чекали розгляду більше року. Чинний закон «Про об’єднання громадян» містить численні норми, що суперечать Конвенції про захист основних прав людини.
Комітет Міністрів Ради Європи вказав на недоліки чинного закону та надав рекомендації щодо необхідних змін. Декілька років ці рекомендації ігнорувались. Прийняття законопроекту від 17.05.2011 навряд чи можна назвати частиною цілеспрамованої державної політики розвитку та підтримки громадської ініціативи. Для того, щоб привернути увагу спільноти до проблем діяльності ГО в Україні, активістами було проведено ряд публічних акцій. Очевидно, саме цей фактор зробив можливим прийняття проекту закону.
Наразі законопроект готується на друге читання.
Ознайомитись з повним текстом законопроекту можна тут.
Деякі з пунктів, які відрізняють діючі положення від тих, що перебувають в процесі прийняття:
- визначення громадської організації як добровільного об'єднання осіб для спільного задоволення законних інтересів, здійснення і захисту прав і свобод;
- зняття обмежень щодо захисту виключно членів організації (це дозволить громадським організаціям ефективніше здійснювати екологічну, освітню діяльність, надання правової допомоги та інші суспільно-корисні види діяльності);
- засновниками громадських організацій зможуть бути громадяни України, іноземці та/або особи без громадянства, а також юридичні особи приватного права;
- діяльності громадських організацій буде здійснюватись без обмежень за територіальною ознакою (тобто без поділу громадських організацій на місцеві, всеукраїнські та міжнародні);
- впровадження нової концепції легалізації громадських організацій, що дозволить уникнути тривалої і обтяжливої подвійної реєстрації.
Окремими статтями законопроекту передбачено порядок акредитації відокремлених підрозділів іноземних громадських (неурядових) організацій (стаття 13) і утворення громадських організацій без статусу юридичної особи (стаття 11).
Позитивні зрушення у цьому напрямку ще не є позитивним результатом. Автори законопроекту сподіваються, що він буде остаточно прийнятий у вересні поточного року. Втім, уже зараз деякі народні депутати висловлюють критику певних положень законопроекту. Зокрема, це стосується норми про можливість фінансувати громадські організації з-закордону та участі юридичних осіб у громадських організаціях. Заборона на такі види співпраці зробить неможливою роботу більшості і без того нечисленних ГО в Україні. Тому, наразі коло активістів та представників громадських організацій не повинні втрачати пильність. Для того, щоб підтримати законопроект у разі необхідності, треба щонайменше мати чітке уявлення, чим цей законопроект є.
У суботу, 21 травня, о 13-00 у відкритому просторі Андріївського узвозу, 22Б в рамках Публічних сесій ГОЛОС ВУЛИЦЬ відбудеться дискусія Що має зробити новий закон "Про громадські організації?" за ініціативи Garage Gang Kollektiv, Українського незалежного центру політичних досліджень та кампанії Новий Громадянин.
Запрошуємо всіх до відкритого обговорення!