З прорубленого всесвітньою мережею вікна на Захід знову потягнуло свободою. Формалістські канони української вищої освіти можуть поступитися місцем прикладній і відкритій ініціативі студентів і викладача факультету соціології КНУ ім. Шевченка. Підготовка статей до української Вікіпедії замість написання рефератів може офіційно стати університетським завданням, за яке студенти отримуватимуть чесно зароблені бали.
Вікі-проект в Національному університеті стоїть на порядку денному вже кілька місяців, щоправда, лише у соціологів. Впроваджувати подібну практику на всіх факультетах поки що намірів ані у студентів, ані у професури немає. Проте є пропозиція долучити до ініціативи соціологічне студентство інших українських вузів.
На даний час Наукове товариство студентів та аспірантів (НТСА) факультету соціології працює над оформленням договору про співпрацю між КНУ ім. Тараса Шевченка та фондом Вікімедіа. Цей договір допоможе «узаконити» можливість створення статей у Вікіпедії як альтернативу написанню рефератів.
Практика поповнення Вікіпедії, організована за допомогою студентських сил, вже має міжнародний прецедент. У 2010 році Вікіпедія запустила спільний проект з вищими навчальними закладами Америки. Студенти так само писали статті до віртуальної енциклопедії і отримували за цю роботу заліки. До ініціативи на час її створення приєдналося 9 професорів з 8 університетів. Проект Public Policy Initiative, у рамках якого студенти доповнюють, редагують і створюють статті у Вікіпедії, має на меті не лише поліпшити якість статей енциклопедії. Користь очевидна і для самих студентів: щоб підготувати статю, потрібно скористатися іншими джерелами інформації, а не самою Вікіпедією, звертатися до якої при підготовці тих же рефератів стало для студентів звичкою. Крім того, студенти зрозуміють, як функціонують wiki-спільноти і як наповнюється Вікіпедія, а також набудуть досвіду енциклопедичної роботи. Для українського ж вікі-сегменту особливо важливо, що проект спрямований на соціологію українською мовою.
«Ми хотіли б розповсюдити проект на інші навчальні заклади і навіть за межі англомовної Wikipedia», - наводить ReadWriteWeb слова представника Wikimedia Foundation Ліанни Девіс (Lianna Davis). Що ж, українські студенти мають приємні перспективи.
Сторінка проекту в Вікіпедії. Більше інформації для тих, хто хоче взяти участь в проекті тут і тут.