Серед пріоритетних напрямків проектів освіта, соціальне підприємництво, розвиток територій, діти, їжа, здоров’я, музика, дизайн та інші

 

Спільнокошт на Великій Ідеї – це новий спосіб фінансування творчих, соціальних та експериментальних проектів. Спільнокошт захищає ваші доброчинні наміри, діючи за принципом «все або нічого»: тільки той проект, що зібрав 100% потрібного бюджету до завершення зазначеного терміну, отримає кошти на здійснення. Якщо ж проект не зміг вчасно зібрати потрібну суму, всі кошти повернуться доброчинникам назад. Спільнокошт пропонує людям взятися за здійснення власних проектів, розраховуючи на матеріальну підтримку друзів, колег та товариств, зацікавлених у позитивних змінах. 

Спільнокошт на Великій Ідеї надає автору проекту можливість втілити його в життя. Так проекти, які часто не вписуються у традиційні системи фінансування, отримують доступ до необхідних ресурсів без складних механізмів і заплутаних реєстраційних форм. 

Серед пріоритетних напрямків проектів є освіта, соціальне підприємництво, розвиток територій, діти, їжа, здоров’я, музика, дизайн, література, видавництво, інтернет-проекти, кіно, сучасне мистецтво, мода, громадські та молодіжні рухи, професійні подорожі, журналістські проекти, винаходи, наука, спорт.

Механізм спільнокошту на Великій Ідеї стартує влітку 2012 року. Вже зараз команда платформи готова розглядати та консультувати проекти для старту на оновленій www.biggggidea.com. Ви можете опублікувати свій проект на існуючій версії платформи, або ж надіслати інформацію за адресою [email protected]

Як здійснити проект спільнокоштом?

1. Розмістіть свій проект на www.biggggidea.com та запропонуйте друзям підтримати вас фінансово!

Ви готові переконувати друзів і колег, що ваша ідея вартує їхньої фінансової підтримки? Для початку потрібно розповісти про свій творчий проект, підприємницький задум або соціальну ініціативу на платформі Велика Ідея. Проект має бути не надто простим і не занадто складним. Його успіх має стати успіхом людей, подібних до вас, і тих, хто буде вас підтримувати. Ідея вашого проекту повинна відповідати інтересам ваших прихильників у спільноті. Найкраще коли зібрані кошти допоможуть збільшити функціональну або технічну здатність вашого проекту, аби ваша діяльність була стабільною і мала більший вплив на суспільство. Звісно, отримані кошти - це подарунок на користь вашого задуму, але подарований з довірою до вашої компетентності та добросовісності. Здійснення вашого проекту має стати маленькою перемогою, надихаючим прикладом досягнення мети.

2. Не маєте власного задуму? Здійсніть фінансовий внесок у найсміливіші проекти інших, аби вони з’явилися на світ. 

Механізм Спільнокошт захищає ваші доброчинні наміри, діючи за принципом «все або нічого»: тільки той проект, що зібрав 100% потрібного бюджету до завершення зазначеного терміну, отримає кошти на здійснення. Якщо ж проект не зміг вчасно зібрати потрібну суму, всі кошти повернуться доброчинникам. “Тільки уявіть: гроші приходять на ваш рахунок, а ви засмучені, тому що хотіли, щоби проект, у який ви вірили, реалізувався. Але було недостатньо таких, як ви!". Так про принцип Спільнокошту сказала художниця Алевтина Кахідзе. Долучитись фінансово до проекту, який вам до душі – це інвестиція у людей, здатних брати відповідальність, самоорганізовуватись і взаємодіяти з іншими. Стати соціальним інвестором означає погодитись з відомою істиною, що будь-які соціальні проблеми можна вирішити шляхом грамотного вкладення коштів. Переконайте своїх друзів та однодумців, що це справа, до якої важливо долучитися.

3. Втілення успішних проектів та винагороди доборочинникам. 

Успішні проекти, реалізовані спільнокоштом, втілюють задумане та віддячують доброчинникам спеціальними винагородами. Згідно принципу спільнокошту, автор проекту створює серію привабливих винагород, щоб мотивувати доброчинників долучитись до справи фінансово. А доброчинники, у свою чергу, обирають відповідну до суми внеску винагороду – продукт чи унікальний досвід, пов’язаний з проектом, яку отримують у результаті успішності проекту (якщо проект збирає 100% коштів). Правильне позиціонуванння системи винагород може лягти в основу стійкої моделі існування вашого проекту. Таким чином, механізм спільнокошту допоможе вам, як автору проекту, без ризику визначити інтерес спільноти до вашого задуму та його результатів. Хіба це не радість для кожного з нас усвідомити свою причетність до розвитку новаторського проекту, який приносить добрі плоди? 

Як подати проект?

Для реєстрації проекту на Великій Ідеї автор:

- вибирає назву проекту – коротку, ємну і таку, що легко запам'ятовується

- визначає необхідний обсяг підтримки – необхідну суму

- вказує мінімальний внесок від доброчинця проекту

- встановлює термін прийому внесків – від 14 до 120 днів

- одним реченням описує суть проекту у полі для візитівки проекту

- знімає харизматичну відео-історію про свій проект

- детальніше описує суть проекту – 5-10 абзаців

- визначає винагороди доброчинцям у залежності від суми внеску

- представляє інформацію про себе  

Автори проектів та доброчинці 

Автори – це особистості, які залишаються самими собою, відкриті до взаємодії з людьми, приносять захоплення іншим через втілення своїх ідей у життя. Їх історії розгортаються через відео, фотографії і записи у блогах у процесі втілення у життя їхніх проектів.

Доброчинці – це люди, які готові підтримувати авторів проектів і роблять це зі справжнім задоволенням. Основні мотиви – розуміння і прийняття ідеї та форми її втілення, персоніфікація, виражена у стосунках з автором і бажання бути причетним до втілення задуму в життя. Щоправда, доброчинці підтримають вас фінансово тільки в тому випадку, якщо сума буде розумною, і вони будуть впевнені, що гроші підуть безпосередньо на створення проекту.

Все або нічого! Доброчинець нічим не ризикує, пропонуючи свої гроші автору. Механізм такий: кожен проект повинен бути повністю профінансованим до закінчення зазначеного терміну. В іншому випадку автор не отримує грошей, і всі кошти повертаються назад доброчинцеві. Так менше ризику для всіх. Така концепція роботи Спільнокошту дозволить авторам протестувати свої ідеї без будь-якого ризику. Якщо автор не отримає підтримку, яка йому необхідна, він не зобов'язаний йти до кінця. Підтримку отримає лише яскравий проект, правильно донесений до аудиторії.

Рекомендації з просування проектів

Гарний проект може отримати підтримку з усіх куточків інтернету, але для більшості проектів підтримка надходить зі своїх власних мереж. Якщо ти хочеш, щоб люди дали кошти на твій проект, ти повинен сказати їм про це. Не раз! І різними способами! 

Перше, що потрібно зробити – розіслати лінк своїм друзям. Хороше особисте повідомлення є найбільш ефективним способом розповісти про свій проект. Надішли листа твоїм близьким друзям і родичам, щоб вони стали твоєю першою підтримкою, а потім використовуй свій особистий блог проекту на Великій Ідеї, сторінку Facebook, Twitter, щоб тримати зв’язок зі всіма, хто звертає увагу на проект. Не слід перегинати палицю з електронною поштою і груповими повідомленнями, але не забудь нагадати у мережі про свої проекти кілька разів протягом його тривалості. Витрать час, щоб зв'язатися з людьми індивідуально. Це має велике значення.

Друге – соціальні мережі. Згадай все, де ти вже зареєстрований: Facebook, Twitter, Вконтакте, ЖЖ... На сторінці свого проекту ти можеш натиснути на кнопку «отримати віджет» і розмістити у себе в блогах красиве зображення, яке буде динамічно оновлюватися, або ж просто скопіювати адресу вгорі і запостити лінк.

Третє – виходь з Інтернету у реальне життя. Роздрукуй флаєр свого проекту (кнопка «отримати віджет») – на сторінку А4 їх поміститься два, і неси свою ідею в маси! Кав’ярні, навчальні курси, публічні заклади – будь-які місця, де є люди, що готові підтримати твій проект.

Як формувати винагороди?

Завдання автора – надихнути людей і переконати їх в тому, що довіряти гроші та час заради спільного добробуту – приємно, корисно і почесно. Автор проекту може запропонувати певну винагороду доброчинцеві, яка буде залежати від суми його внеску. Є речі, дорожчі за гроші. Це цінності, які неможливо скопіювати, клонувати, зімітувати, тиражувати, підробити або відтворити. Вони з'являються унікальним чином, за певних умов і в свій час. Саме до цих цінностей ми рекомендуємо апелювати під час складання списку винагород для доброчинців – нагород, які будуть суб'єктивно більш ціннішими, ніж сума внеску. 

Перевага/пріоритет – можливість бути першим, отримати доступ до чогось раніше за всіх: чи то передпоказ фільму чи сигнальний тираж книги.

Персоніфікація – можливість особисто спілкуватися з автором, впливати на процес, безпосередньо доносити свою думку і бути почутим, стати причетним.

Інтерпретація – можливість отримати нове знання, навички, розуміння чогось ексклюзивного безпосередньо від самого автора.

Достовірність – можливість гарантовано отримати щось справжнє, буквально з рук автора: книгу з автографом, малюнок, ескіз, диск з фільмом тощо.

Доступність – можливість отримати право на читання, зміну, копіювання інформації, а також право на ексклюзивний і безперешкодний доступ до того, що передбачене не для всіх.

Патронаж – можливість відчути свою значимість, причетність до створення чогось прекрасного, встановити зв'язок з творцями, стати причетними до їх творінь, нехай навіть участь – це всього лише невелика сума грошей.

Загальні нагороди для всіх категорій:

- доступ до записів у блозі проекту, призначеним тільки для доброчинців – все від тексту до живих веб-камер

- різноманітні постери, футболки, прапорці, рюкзаки та інша сувенірна продукція з автографами

- запрошення на захід, приурочений до запуску проекту 

- професійні послуги від автора, що не мають прямого відношення до проекту, наприклад, приватні уроки малювання або музики, юридичні консультації, членство в різноманітних клубах і т.д.

- можливість особисто познайомитися з автором – від телефонного дзвінка до вечері, фото-сесії або спільного туру

- ескізи, скетчі, нотні аркуші, візуазілізовані прототипи та інші варіації на тему work-in-progress

- попередні роботи автора в тій чи іншій формі

Як підготувати бюджет?

Cпільнокоштом можливо профінансувати лише декілька наступних кроків втілення проекту – найбільш актуальних і результативних. Термін прийому внесків через онлайн-механізм на платформі Велика Ідея за правилами триває не більше 100 днів: з однієї сторони, це вимога банків на випадок, якщо буде здійснюватись повернення коштів, з іншої, як показує досвід – ведення кампанії по збору коштів потребує щоденної уважної роботи і після трьох місяців автор "перегорає" і вже не здатен демонструвати початковий ентузіазм. 

Необхідний обсяг підтримки, який вказують при публікації проекту, визначається сумою, що потрібна для запуску нового чи посилення діючого проекту. Для визначення бюджету ми рекомендуємо добре продумати структуру реалізації проекту. Чіткий алгоритм втілення, крім плану дій, відповідає на три важливих запитання: На що потрібні гроші? Коли потрібні гроші? Що можна зробити без грошей? 

Люди, які захочуть надати вашому проектові свою підтримку внесками в 20, 100 чи 1000 грн. найбільше зацікавлені аби ваша діяльність була стабільною і мала значимий вплив на суспільство. Статті бюджету, які ви обираєте для фінансування спільнокоштом, мають зміцнювати ваш проект фукціонально і технічно. Для прикладу, якщо ваш проект розвиває простір для навчання і творчості, ви може профінансувати ремонтні затрати на розширення простору або придбати додаткове обладнання. До бюджету творчих проектів можна включати витратні матеріали, створення художнього інвентаря або вартість його транспортування. У випадках, коли ваш задум передбачає тематичне дослідження життя людей і місць, яке не проводиться академічними чи альтернативними інституціями, але про які важливо дізнатися – ваш бюджет може покривати також виробництво артефакту, що ілюструє результат. Спільнокоштом можливо фінансувати нові напрямки освітніх програм для поліпшення життя людей в містах і селах, або втілення пілотів і прототипів, які можна надалі відтворювати в інших місцях чи маштабувати для більш чисельних груп. Знаючи свої приорітети і розуміючи особливості фінансування від громадськості, ви зможете самостійно вирішити які статті ваших затрат увійдуть до бюджету проекту.

Успішний чи неуспішний проект

Після закінчення терміну дії проекту є два варіанти розвитку подій:

1. Успішний проект. Якщо проект зібрав необхідну суму грошей, всі доброчинці надали обіцяну фінансову підтримку, то Велика Ідея передає капітал автору для подальшого втілення проекту в життя. Завдання автора – вчасно виконати всі обіцянки і віддячити доброчинцям, а також інформувати громадськість про хід реалізації у блозі свого проекту на Великій Ідеї. Якщо проект є успішним і отримує достатнє фінансування, Велика Ідея залишає за собою право отримати 2% від зібраної суми і використовувати ці гроші на популяризацію практики Спільнокошт. 3% від зібраної суми йдуть оператору системи електронних платежів (iPay.ua).

2. Невдалий проект. Якщо проект не знайшов необхідної підтримки, то всі зобов'язання і обіцянки будуть анульовані. Доброчинці отримають свої кошти назад, а автор не зобов'язаний реалізовувати заявлений проект. Якщо проект не є успішним – жодна зі сторін не пред'являє звинувачень іншим сторонам.

 

Нагадаємо, що втілення механізму Спільнокошт стало можливим завдяки фінансовим зусиллям 127-ми доброчинників (людей та організацій), які за за 82 дні зібрали 38060 грн на програмування та дизайн нової версії ресурсу. 

Автор
співзасновник Великої Ідеї

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Міфологічні персонажі можуть бути переможені лише іншими міфологічними персонажами.