Як побудувати будинок з глини?

Як побудувати будинок з глини?

14514 4 хвилини хв. читання
28.09.2012

В 10 областях України люди вже будують хатинки з еко-матеріалів.

Екологія – один з наймодніших трендів сучасності. Ми користуємось екологічними серветками, сорочками, іграшками, туалетами  та транспортом. У більшості випадів це не лише примха часу, але й крок назустріч простоті та економії. Еко-будівництво – вичерпний приклад вигоди екологічних віянь.

Просторий будинок з глини разом з купівлею землі і комунікаціями може обійтись від 250 тис. грн. за весь будинок або 2,5 тис. грн. за 1 кв. м. Еко-будівництво в Україні перебуває на етапі становлення, і приблизно в 10 областях України люди вже будують будинки з еко-матеріалів.

10 причин побудувати будинок з глини 

1. Глина – простий і природній матеріал, який можна зустріти щодня прямо в землі під ногами.

2. Якщо цегла і пінополістирольні блоки містять у собі шкідливі речовини, що виділяються у формі газів, то глина, навпаки, поглинає шкідливі випаровування. Її вигідно використовувати в оздоблені кухонь, навіть якщо стіни побудовано з цегли.

3. Глина гарно взаємодіє з дерев’яними матеріалами, значно подовжуючи їхній термін придатності.

4. Глина – довговічний матеріал. Будинки з глини будують на сотні років.

5. Глина може використовуватися повторно, тому не призводить до утворення будівельних відходів. Натомість, традиційне будівництво є причиною понад 30% сміття на планеті.

6. Будинок з глини самостійно дихає, адже глиняні стіни здатні пропускати 40-60% повітря. Як наслідок, у глиняному будинку менше пилу.

7. Глиняний будинок здатен зберігати тепло всередині при мінімальних витратах палива.

8. Еко-будівництво – це прогресивний сучасний тренд.

9. Глиняні будинки легко будувати. Це може сприяти невідчуженій праці у компанії друзів або майбутніх сусідів.

10. Глина має історичну репутацію «божественного» матеріалу. У християнській і кабалістичній міфології глина була матеріалом для створення людей.

 

Будинок зі скульпурними стінами з глини в місті Сомерсет (Англія) © naturalhomes.org

Будинок був споруджений за 15 місяців (Англія) © naturalhomes.org

© naturalhomes.org

Будинок, що посміхається (США) © naturalhomes.org 

Простий рецепт приготування будинку з глини

1. Придбати лопату, глину, воду, пісок, солому або дерево.

2. Глину змішати з соломою або деревом у пропорції об’єму 1:1. Солома і дерево в глині виконують роль арматури та зменшують її вагу. Якщо у глиняні стіни будинку додавати солому, взимку вони будуть тримати тепло, а влітку сприятимуть помірній прохолоді.

3. Трамбувати глину в щити з дошок (перший спосіб) або зробити глиняну цеглу розміром 40х20х20 в дерев’яних формах (другий спосіб).

4. Коробки дверей і вікон треба закладати одразу. Краще одразу обробити їх речовиною від гниття, оскільки глиняні стіни добре тримають вологу.

5. Кожен новий шар глини або цегли кладуть після висихання попереднього шару. Коли стіни повністю висохнуть, поверхню слід затерти і вирівняти.

6. На стіни покласти дерев’яні бруси для даху. Перекриття будується так само, як і в традиційному будинку.
Дах робиться із соломи, очерету або спеціальних сучасних матеріалів.

7. Єдина пересторога: глина руйнується водою, тому глиняні стіни варто покривати деревом або штукатуркою. Слід уникати використання глини у стінах ванних кімнат, для яких краще підійдуть мінеральні матеріали. Штукатурити стіни варто цементними, а краще цементно-вапняними розчинами.

 

Будинок з саману © toloka.info

Будинок з мішків з землею у Харківській області © toloka.info

Робітники і власники дому: Дмитро та Ірина з дітьми  © toloka.info

© toloka.info

Вигляд ззовні © toloka.info

Вигляд зсередини © toloka.info

© toloka.info
avatar

Віталій Фасоля

керівник проекту «Толока-Інфо», інженер-будівельник, Київ
Все залежить від того, чи є громада. Якщо є велика кількість людей, будинок можна збудувати за сезон або навіть за кілька місяців. Якщо немає великої кількості людей, він може будуватися рік, а то і 3-4 роки. Якщо замовляти таке будівництво, то будівельна компанія його збудує також за сезон, але ціна буде у два рази вища. Приблизні ціни комерційного будівництва – 4,5–5,0 тис. грн. за квадратний метр. Як правило, люди будують сім’ями або громадами з еко-поселень – це люди, котрі обмежені в фінансах, але мають час і сили, які можна вкладати в еко-будівництво. Найкраще за все використовувати комбіновану технологію, тобто поєднувати в будівництві різні матеріали. Наприклад, для будівництва внутрішніх стін доцільно використовувати саман, зовнішні стіни будувати каркасними з утепленням соломою, перекриття утеплювати очеретяними матами. Дах краще робити з сучасних екологічних матеріалів, бо дах з очерету чи соломи досить дорогий в експлуатації, його важко відновлювати, і він боїться пожежі. Обов’язково треба комбінувати різні технології і матеріали, поєднувати старе і нове.

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Думаю, страх свободи існує – страх серед можновладців, що люди знайдуть собі до діла щось краще та корисніше, ніж створювати прибутки капіталізму.