Нові радикали

Нові радикали

51 2 хвилини хв. читання
16.10.2012

Підвищена увага до соціального партнерства, відповідального бізнесу, героїв низових щоденних перетворень ще не викристалізувалася як медійний тренд, проте вже має позитивну тенденцію.

© Le Coucou 16

 

Минулої зими найдавніша британська недільна газета The Observer у рамках свого спецпроекту запитала у читачів: «Чому ви з легкістю називаєте десятку своїх улюблених акторів чи спортсменів і не знаєте імен винахідників чи соціальних інноваторів, якщо скоріше другі, а не перші, змінюють ваше життя на краще?» Проект The Observer мав назву «50 нових радикалів Британії» і закликав читачів активно рекомендувати виданню творців нових підходів до розвитку суспільства: технологічних, наукових, художніх.

Серед людей і проектів, відзначених експертами у своєрідному топ-50, були фізики-винахідники нового матеріалу з унікальними властивостями — графену, клуб допомоги талановитим абітурієнтам з малозабезпечених сімей, екологічні секонд-хенди, лабораторія пошуку альтернативних економічних систем, чемпіонат світу з футболу для бездомних, он-лайн карта світу OpenStreetMap, адвокатська підтримка підлітків, благодійні організації та інші проекти і товариства.

Деякі проекти хочеться виділити окремо. Наприклад, Алекс Фокс з Ліверпуля заснував мережу Shared Lives, що підтримує тисячі людей похилого віку, сприяє обміну досвідом між ними, забезпечує їм належне страхування. Сайт цієї організації підкупає турботливою можливістю обрати розмір шрифта, яким ви будете читати сайт. Інша подібна структура Dementia Adventure об’єднує людей, що страждають деменцією (маразмом), та їх опікунів, організовуючи для них туристичні пригоди. Ще один цікавий приклад — клуб The Reader Organisation, який розвиває соціалізацію людей різного віку через такі незвичні сьогодні сеанси колективного читання.

Неабияк вражає досвід проекту 3space — групи активістів, яка успішно допомагає некомерційним і благодійним організаціям Лондона шукати нерухомість для їх діяльності. Для цього 3space використовує простори комерційних компаній, що простоюють в той час, як ті чекають на своїх нових покупців чи орендарів.

В першу чергу, проект пошуку нових радикалів від The Observer був цінний своєю амбітною спробою змістити фокус суспільного інтересу з культурних зірок на соціальних інноваторів та сформувати нове ядро громадських цінностей. Особливо цей проект вигравав на фоні загальної таблоїдизації ЗМІ.

 

© this isn't happiness ™

 

Україна не має розвиненого сегменту ліберальних ЗМІ, але ми маємо прецеденти уваги до немейнстрімних героїв. У першу чергу пригадується приклад ресурсу «Українська правда. Життя». В серпні цього року видання розпочало публікацію серії матеріалів про цікавих соціальних реформаторів. «Вони, як правило, невідомі широкому колу українців, однак роблять для суспільства важливі речі. Іноді важливіші за багатотомні проекти чиновників і гучні ініціативи громадських організацій», — пояснювали свій задум організатори проекту. Героями циклу встигли стати волонтери інтернет-проекту «Гуртом», львівська організація допомоги бездомним «Оселя», куратори і популяризатори благодійності та соціальних інновацій.

Подібний соціально-активістський ракурс протистоїть масовій газетно-телевізійній нормі, що «справжнє» життя відбувається тільки зі знаменитостями, державу будують лише політики, а соціум — взагалі непривітна субстанція. Згідно з новими цінностями, світ не обмежується родиною, світські зірки лише відволікають увагу, а політична активність не може зводитися тільки до участі у виборах.

 

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Треба «пережити» минуле міста по-новому заради його майбутнього