7 правил від британського соціального підприємця Раджиба Дея.

 

Зараз, коли у Великобританії спостерігається новий сплеск підприємництва, видання UrbanTimes запитало одного з провідних молодих бізнесменів країни, 26-річного Раджиба Дея, про те, як стати успішним підприємцем. Раджиб заснував Асоціацію англійських школярів (тепер Student Voice) у віці 17 років. Після закінчення університету він відмовився від багатьох запропонованих йому корпоративних посад і заснував Enternships – сервіс, що дозволяє молодим людям влаштовуватися на стажування у стартап-організаціях, а також на малих та середніх підприємствах. Він також був співзасновником проекту Start-Up Britain, є лауреатом премії «Молодий підприємець року – 2009», та був названий одним з «Молодих глобальних лідерів – 2012» на Світовому економічному форумі. Він поговорив з Urban Times на цьогорічній конференції LikeMinds, і ось його уроки успішного підприємництва.

1. Не намагайтеся бути підприємцем

Я заснував свій перший проект Student Voice, тому що на той час батьки, вчителі, урядовці та керівники навчальних закладів мали право голосу у питаннях системи освіти, але ніхто не питав споживачів – самих школярів. Тож мій шлях підприємця почався випадково, просто тому що я стикнувся з проблемою, яку хотів розв’язати. Я не знав, що стану підприємцем, і не задумувався про те, чи був ним. Я просто робив те, що мене захоплювало. Це важливо, тому що у багатьох людей є пристрасні захоплення, але вони можуть не асоціювати себе зі словом «підприємець». Це не повинно їх зупиняти – мати пристрасть і вміти розпізнати потребу значно важливіше у бізнесі, ніж «намагатися бути бізнесменом».

 

2. Забудьте про гроші

Якщо гроші – ваша головна мотивація, не думаю, що вам вдасться започаткувати успішний бізнес. З фінансової точки зору це не просто – спочатку ви, напевно, будете заробляти небагато, а то й узагалі нічого. Моя мотивація завжди полягала в тому, щоб змінити світ на краще і, зрештою, щоб одержувати задоволення. Мій підхід був такий: можете платити мені, скільки хочете, але я не буду робити чогось, якщо це не приноситиме мені задоволення і якщо я не відчуватиму, що роблю щось корисне.

 

3. Мисліть широко

Ви маєте подумати про свої пріоритети та про те, на що ви хочете вплинути. Вплив може починатися з малого, і це чудово, але я часто бачу, що люди обмежують свої амбіції чимось малим, тому що так безпечніше. Гаразд, але в реальності вас обмежує лише ваша власна уява, і чим ширше ви мислите, тим більше можливостей вам відкривається.

© davegray on flickr.com

4. Не підкорюйтесь правилам

Я така людина, яка ніколи не приймає відмови. Якщо я хочу, щоб щось відбулося, це відбудеться. Я зроблю так, щоб це відбулося. І це дуже важливо. Думаю, ми виховуємо молодих людей всупереч цьому, навчаючи їх поступатися і підкорюватися правилам. Підготовка до іспитів, складання цих іспитів і перехід до наступного етапу, післядипломна освіта… Ми вчимо молодих людей мислити дуже структуровано. У такий час, як зараз, коли ми стикаємося з величезними кризами, не дивно, що молоді люди почуваються розгубленими. Вони не знають, що робити, тому що їх ніколи не вчили створювати щось для себе. Ми повинні заохочувати людей до того, щоб вони повернулися до першооснов і просто подумали про те, що їх справді мотивує, просто почали щось робити. Почніть з малого, почніть просуватися вперед, і подивіться, що з цього вийде. Ніхто вас не буде засуджувати. Навпаки, скоріше за все, хтось оцінить по достоїнству той факт, що ви вирішили ризикнути і зробити щось неординарне.

 

5. Швидко змінюйтесь

Проект Enternships не був задуманий як бізнес. Він виник, коли представники різних організацій приходили до мене як до президента Товариства підприємців (при Оксфордському університеті), пропонуючи різні можливості, і було доцільно створити простий сайт з переліком цих пропозицій, щоб люди могли їх бачити. А потім ми виросли і започаткували нову платформу, постійно видозмінюючи наш продукт, щоб забезпечити його відповідність ринку. Особливість інтернет-підприємств полягає в тому, що змінювати їх дуже просто і відносно дешево. Ми постійно розвиваємось  наприклад, ми започаткували партнерські стосунки з такими корпораціями, як Santander Bank, щоб їхні клієнти, що представляють малий та середній бізнес, могли знаходити таланти. Жоден банк такого ще не робив. Важливо залишатися відкритим і спостерігати, що працює і що не працює, і не боятися змінювати план гри, так би мовити.

 

6. Отримуйте допомогу

Є фантастична організація UnLtd Фундація для соціальних підприємців. Вони підтримали мене грантом на £5000, коли мені було 17 років і я хотів заснувати своє перше соціальне підприємство. В результаті це змінило мій життєвий шлях, бо змусило усвідомити, що хтось вірить у мене і готовий вкласти гроші, щоб подивитись, що з цього вийде. Крім того, є такі організації, як StartUp Britain, і такі сервіси, як Enternships. Якщо ви відчуваєте, що не можете одразу заснувати бізнес, спробуйте спершу попрацювати в середовищі стартапу, здобути навики і зрозуміти, як це робиться, доки ви не відчуєте себе впевненіше. Вас не повинна лякати невизначеність, бо завжди будуть злети і падіння. Добра підтримка з боку інших має дуже важливе значення.

 

7. Змінюйте світ на краще

Волонтерська і благодійна робота – це чудово. Але якщо ви хочете своїм життям постійно змінювати світ на краще і розсувати межі можливого, для цього потрібно підприємництво. Бути підприємцем означає мати таку свободу, адже ви щодня самі вирішуєте, що вам робити. Тому якщо ви хочете здійснити вагомі зміни, подумайте про заснування соціального підприємства. Це тривалий і послідовний шлях. Це може бути вашим життям. Волонтерство – це прекрасний спосіб здобути досвід позитивного впливу на світ. Але мені здається, що той, хто має підприємницький спосіб мислення, має розглянути можливість соціального підприємництва як своєї кар’єри.

 

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Менше ніж через 10 років ми зможемо керувати машинами, чутливими до руху очей, а також ковтатимемо нанороботів для загоєння травм у наших тілах.