4D або як спілкуватися з людьми?

4D або як спілкуватися з людьми?

254 3 хвилини хв. читання
11.12.2012

Кожна інвестиція — це акт доброї волі та доброзичливості, позбавлений примусу чи співчуття. Об’єднання навколо чогось більшого, ніж просто продукт, створює сакральне відчуття цінності та дружнього ставлення.

ffffound.com

Давайте помедитуємо. Вдихніть глибоко, розслабтеся та уявіть собі тих, хто про вас піклується щодня або час від часу. Що ви відчуваєте? Тепло, світло, вдячність, бажання віддавати..? А тепер подумайте, до яких брендів, компаній, організацій ви відчуваєте те ж саме. Коли у першу чергу думають про вас, а не про те, як «впарити» щось зовсім непотрібне.

Сучасний світ вимагає від нас гри за новими правилами. Соціальні медіа допомагають нам проявляти свою індивідуальну суть, тим самим виокремлюючи наші особисті вподобання та позицію. Кожен з нас стає більш чіткою та виразною частиною усього навколо. І головне — з нами «такими» тепер доводиться працювати та співпрацювати.

Одне з основних правил реклами говорить, що реклама може допомогти якісному продукту стати популярним, проте пришвидшити смерть неякісного. Спілкування з людьми сьогодні вийшло на персональний рівень.

Модель 4D брендингу, яку розробив швецький економіст та маркетолог Томас Гед, актуальна не тільки для бізнесу, але й для урядових структур, громадського сектору і навіть медіа. «Нація — це метафора бренду, де прапор — це торговий знак, а національні культурні цінності — сам бренд. Люди й зараз готові йти воювати та ризикувати життям за свій народ та свої цінності», — каже Томас Гед, описуючи бренд як образ у своїй книзі «4D брендинг. Ламаючи корпоративний код мережевої економіки».

4D — це чотири виміри (dimensions): функціональний, соціальний, ментальний та духовний, за якими можна аналізувати природу образу та репутації тих, хто пропонує свої товари чи послуги. Домовимося, що не будемо проектувати 4 виміри лише на бізнес.

Найпростіше пояснити 4D на прикладі персонального образу, де функціональний — це спроможність бути корисним для інших, соціальний — здатність взаємодіяти з іншими людьми, ментальний — здатність допомагати змінюватися, перед цим змінивши себе, духовний — спроможність підтримувати духовний зв'язок з усією сукупністю життєвих проявів і брати на себе відповідальність за зовнішню зміну.

Кожна серйозна чи «несерйозна» структура також може працювати за цим принципом так, щоб її образ пропонував виняткову якість та корисність на функціональному рівні, приваблював стати її частиною на соціальному, формував певну цінність у свідомості на ментальному, а також прищеплював відчуття осмисленості на духовному рівні.

Давайте спробуємо подивитися на Спільнокошт на Великій Ідеї (колективне фінансування проектів, краудфандинг) через модель 4D. Фінансування ідей народом розвивається без фанатизму, але гармонійно. Сума, яку інвестували люди в ідеї інших, перевалила за рубіж 100 тис. гривень. Ці кошти зробили успішними вже шість проектів (тільки той проект отримує кошти, в якого інвестують 100% і більше).

Чому люди інвестують в ініціативи інших?

По-перше, це не характерна для українців благодійність нужденним, а швидше партнерський взаємообмін або бажання стати частиною чогось важливого. По-друге, не варто оминати й питання довіри, бо частина інвесторів — це друзі та знайомі, але у Спільнокошті присутній значний відсоток незнайомців.

Згідно з моделлю 4D, ідейники та їхні проекти максимально об’єднують чотири виміри Томаса Геда на мікрорівні. Кожна інвестиція — це goodwill, тобто акт доброї волі та доброзичливості, позбавлений примусу чи співчуття. Проекти, які люди пропонують профінансувати іншим, є частиною їх самих, їхнього стилю життя, хай то буде видання книги, запис синглу чи створення реабілітаційного центру. Кожен автор проекту вкладає великий відсоток віри у свій задум, часом навіть перетворюючись на проповідника цього задуму. Але об’єднання навколо чогось більшого, ніж просто продукту чи послуги, створює сакральне відчуття більшої цінності та дружнього ставлення. А невеликі винагороди, що пропонують автори проектів доброчинцям, стають символом такої приналежності.

То як варто спілкуватися з людьми? Бути дружніми та правдивими. Бо більшість має більше.

Автор
..............

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Ментори хочуть, щоб менті проявляли ініціативу і самі зверталися. Але, на жаль, в українському контексті це не працює, бо ми не звикли до менторства як культури. Має бути більше розуміння про нього для змін.