Як працює державна підтримка громадських об’єднань?

 

Не секрет, що часто предметом скарг на державну чи місцеву владу з боку діячів громадського сектору є нестача фінансування проектів.

Сьогодні громадські організації теоретично можуть розраховувати на державну фінансову підтримку. У жовтні 2011 року Кабінет Міністрів прийняв постанову №1049, згідно з якою у 2012 році мала відбутися бюджетна підтримка громадських організацій. Тоді мова йшла про 180 млн. грн. Гроші розподіляли Міністерство культури України та Держмолодьспорт. Вперше на урядовому сайті декларувалися конкурси та он-лайн звітність. 

Згідно з постановою, рішення про надання фінансування організації приймає комісія, створена міністерством, на підставі голосування. До складу комісії входить не менше 7 осіб, з них представники міністерства можуть займати не більше 3 місць. Обов’язково до складу комісії має входити представник громадської ради, яка діє при міністерстві, що організовує конкурс.

За цією програмою через Міністерство культури у 2012 році державну підтримку отримали 126 всеукраїнських громадських організацій на загальну суму 17,4 млн. грн. 74% відсотки цих коштів було виділено на підтримку діяльності 112 національних творчих спілок та всеукраїнського товариства «Просвіта».

Також були підтримані організації «Соціальний вектор», Єврейський фонд України, фестивалі з красномовними назвами «Усі ми діти твої, Україно!», «Кобзареві джерела», «Червона калина», конференція «Участь та роль молоді у розбудові закордонних українських громад». Асоціація німців України та Федерація грецьких товариств України отримали кошти на видання газет мовами етнічних меншин. Найсмішніший приклад – підтримка Асоціації «КВН України» за напрямком «Підтримка актуальних тенденцій сучасного мистецтва».

Через Держмолодьспорт у 2012 році підтримку отримали 77 проектів громадських організацій на загальну суму приблизно 11 млн. грн. Середня сума грантів становила близько 130 тис. грн. Найбільша сума була загадковим чином виділена Ленінській комуністичній спілці молоді України та організації «Козаченьки».

Також були підтримані патріотичні, екологічні ініціативи, скаутські, студентські організації. 200 тис. грн., тепер через Держмолодьспорт, знову отримала Асоціація «КВН України». Повний список минулорічних грантів можна знайти тут.

Підтримку Міністерства отримують лише всеукраїнські громадські організації, тобто такі, які мають представництва у більшості областей. А місцеві громадські організації змушені шукати щастя у скромних місцевих бюджетах, при тому що для органів місцевого самоврядування постанови уряду не є обов’язковими. Щоправда, новий закон «Про громадські об’єднання», що вступив у силу з початку 2013 року, спрощує процедуру отримання статусу всеукраїнської громадської організації.

Крім того, організації-претенденти на державний грант мають бути юридичними особами, зареєстрованими не менше як за 2 роки до проведення конкурсу. У разі невиконання взятих зобов’язань громадські організації мають повернути кошти у повному обсязі.

Максимально можливий обсяг бюджетного фінансування програми, розробленої громадською організацією, не може перевищувати 300 тис. грн. Чверть кошторису програми організація має покривати власними коштами. 

У 2013 році Міністерство культури та Держмолодьспорт планують виділити 10 млн. грн. на підтримку громадських організацій. Інформацію про наступні конкурси можна шукати безпосередньо на сайтах Держмолодьспорту та Міністерства культури

 

© tyzhden.ua 

Отже, попри гордо заявлену державну підтримку «третього сектору», вона відбувається за досить обережним сценарієм. Щоб отримати грант з держбюджету, громадське об’єднання мусить мати всеукраїнське значення, бодай якусь історію та, скажімо, освітньо-спортивно-патріотичний ухил.

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Замість того, щоби пробувати захищатися від системи, руйнувати її, протестувати проти неї, давайте спробуємо будувати систему, інституції, довіряти, створювати стандарти, професіоналізуватися і обертати ці стандарти системи в бік людини, її гідності і прав.