Бразильська Курітіба: консенсус міських олігархів, механізм прийняття рішень, інтегрована система транспорту, співпраця з громадянами.


«Пам’ятайте: креативність починається, коли ви прибираєте один нуль з бюджету», — каже Жайме Лернер, мер бразильського міста Курітіба, ініціатор прогресивних міських реформ.

Досвід мера Курітіби актуальний для України. І через неготовність держави вкладати значні кошти в розвиток міст, і через схожість складних культурних і політичних контекстів.

Курітіба — це місто, в якому хочуть жити 99% його мешканців. Курітіба має найвищий рівень переробки побутових відходів у світі — 70%. Зростання населення у 3 рази збільшило автотрафік лише на третину. Цього вдалося досягти завдяки продуманій системі міських автобусів. За 20 років озеленення міста збільшилось у 1000 разів — від 0,5 до 52 м.кв. на людину.

Досвід Курітіби показує, що місто може дійсно стати зручною формою існування людей, сталою структурою, яку оживлюють людські процеси.

Що для цього потрібно?


1. Консенсус міських олігархів

На шляху впровадження прогресивних ідей стоять інтереси великого бізнесу. Тому перший крок на шляху перетворень — це розуміння потреб бізнесу і консенсус з їхніми інтересами. Пропонуючи оновлення генплану, мерія Курітіби дала можливість бізнесменам впливати на подальший розвиток територій.

 

Славнозвісний «співаючий мер» — головний менеджер бразильської Курітіби Жайме Лернер © International Transport Forum


2. Механізм прийняття рішень

Змінити складні легальні механізми дій на зручні — вкрай важко одразу, тому мер Курітіби пропонує їх обходити та ігнорувати тоді, коли це заважає процесу втілення реформи. Здоровий глузд — понад законами! У Курітібі почали використовувати дитячу найману працю, незважаючи на її заборону, і це призвело до зменшення рівня злочинності у місті.

3. Співпраця з громадянами

Етап впровадження реформи в місті — гарний момент для початку співпраці з групою людей, що зацікавлені у перетворенні міста. Відомо, що людина більш схильна співпереживати тим процесам, до яких безпосередньо причетна. Тому адміністрація Курітіби робила жителів міста носіями змін. Наприклад, збором сміття на річках займаються рибалки — так витрачати можна значно менше порівняно з оплатою комунікальній службі. Для того, щоб привчити людей роздільно збирати сміття, бразильці почали прищеплювати ці ідеї спочатку дітям в садках, а згодом діти привчили самих батьків. У місті було побудовано екологічний університет, який не тільки навчає спеціалістів, а й популяризує екологічну культуру.

 

Мистецтво на вулиці © Emerson Cardin

Центральний район Курітіби Bill Machado

© sakkewiik

Курітіба має найвищий рівень переробки побутових відходів у світі — 70% © Ana Flávia Andrade

 

4. Уся інфраструктура біля житла

Ключові проблеми міста пов’язані з тим, що люди змушені долати великі відстані у повсякденному житті. Найкращий спосіб виправити весь спектр проблем — ліквідувати потребу переміщень. Але це водночас є і найскладнішим завданням. У кожному з 9 районів Курітіби були встановлені центри з представництвами усіх найважливіших органів влади, де можна оформити документи і отримати інші послуги. Такі центри в Курітібі примикають безпосередньо до автобусних терміналів.

5. Інтегрована система транспорту

Коли стало зрозуміло, що індивідуальні автомобілі — загроза для міста, громадський транспорт стали переосмислювати. Автобуси зробили не тільки ергономічними, екологічними і швидкими, а ще й інтегрованими в цілісну систему транспорту. Спеціально для автобусів розробили окрему транспортну лінію. Замість стоянок приватних авто створили пункти оренди велосипедів та електромобілів.


Панорама міста © BabyDinosaur

Автобусна зупинка

Духовна екологія © 350.org

Ботанічний сад © Emerson Alecrim

 

6. Публічні простори зручні для всіх людей

Простір, який звільняється від стихійних парковок, треба віддати людям. Зелені рекреаційні зони замість торгових центрів: місця, що забезпечують комфорт, мають бути відкритими і демократичними. 

 

Карнавал у Курітібі © Giordano Pedro

Охорона громадського порядку на карнавалі © Giordano Pedro

Ближче до людей — політичне життя на вулиці © José Serra

Вище! Хлопець з м'ячем © Vejo tudo e não morro


Великі видимі зміни завжди є складними для впровадження. Орієнтуючись на вирішення не тільки нагальних, а й перспективних проблем міста, доводиться маневрувати між інтересами бізнесу, громадською думкою, питаннями бюджету і легальності. Але, перш за все, для впровадження міських реформ потрібні вольові люди, професіонали і мрійники, які зможуть комплексно оцінювати ситуацію і разом знаходити рішення.

Дивіться виступ мера Курітіби на конференції TedX (мова субтитрів — українська, російська, англійська та ін). 

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Молодь, яка має ментора на 130% частіше посідає керівні посади, та на 55% менше пропускають уроки, ніж їх однолітки, згідно з даними однієї з найбільших менторських організацій для молоді в США MENTOR