Молоді українські філософи про любов

Молоді українські філософи про любов

1046 3 хвилини хв. читання
14.02.2013

Що означає поняття «любов» сьогодні?

До Дня всіх закоханих ВЕЛИКА ІДЕЯ вирішила запитати у молодих філософів, чи не остаточно втратило сьогодні свій сенс поняття «любов». Чи існує любов ще десь у світі, крім естрадних пісень? З чим її можна порівняти? Та який зміст вкладали у це слово філософські уми минулого?

 

Тамара Злобіна

Культурологиня, редакторка журналу соціальної критики «Спільне»

 

Любов сьогодні, як і століття тому для Олександри Коллонтай [політична діячка CРСР, перша у світі жінка-посол, учасниця міжнародного жіночого руху – ред.], чи як кілька десятиліть тому для нью-ейдж священиць, винахідниць і перших осмислювачок філософії поліамурності, чи як, здогадуюсь, тисячоліття тому для всіх, хто правдиво любили людей, а не прагнули ними володіти, – багатогранний, множинний контакт сутностей, обмін атомами, які перетікають від серця до серця, творячи трансперсональні потоки, що у буденному житті візуалізуються як соціальні скульптури стосунків. Все решта – сила, відвага, честь, експеримент, переговори, консенсус, творчість і таїна. І звісно ж, щастя і краса.

 

 

Максим Карповець

Філософ, кіно- і літературний критик, викладач в Острозькій академії

 

Любов сьогодні – не тільки мереживо відчуттів і почуттів, а безліч надбудов, що мимоволі спрямовують цей феномен людської культури від романтики до прагматики. Закоханий, як раніше писав Умберто Еко, не може просто сказати «я люблю», а змушений перебрати і врахувати всі контексти, традиції, в яких було сказано цю одвічну, хоча й нестерпно складну для щирого прояву фразу. Буває, що перебирання контекстів настільки виснажує закоханого, що той нічого не говорить – просто мовчить. Втім, інколи цього теж цілком достатньо.

Можу виділити одну цікаву цитату про любов із Ролана Барта, який, у дусі свого часу, цитує Зиґмунда Фрейда: «Що ж це означає – “думати про когось”? Це означає забувати про нього і часто прокидатись від цього забуття».

 

Дмитро Петренко

Доцент кафедри медіа-комунікацій Харківського національного університету імені Каразіна, дослідник візуальної антропології

 

Наша современность маркирована двумя стратегиями идентификации любви. Первая из них укоренена в религиозной процедуре удвоения, где любовь понимается как возможность раскрытия сверхчувственного. В некотором смысле эта стратегия может предполагать жертвенность, исключающую взаимность. Вторая стратегия исходит из того, что любовь – это архаическое имя, используемое в риторической игре, предназначение которой – переживание сексуального удовольствия.

Этим двум стратегиям идентификации я бы хотел противопоставить третью. Мне бы хотелось говорить о любви как о фиксации поля эксперимента, происходящего в результате встречи Двоих. Любовь является следствием неожиданной катастрофы устоявшихся жизненных стратегий, рискованные последствия которой радикально реорганизовывают и вашу жизнь, и жизнь другого.

Французский философ Ален Бадью справедливо сравнивает любовь с политикой. Так же, как группа революционеров, решающихся на социальное экспериментирование, влюбленные на руинах своих прежних жизней изобретают новые формы существования.

Жак Лакан говорил: «Любить – значит давать то, чего не имеешь».

 

 

Ірина Шувалова

Філософ за освітою, поетеса, перекладачка


Любов безцеремонно викидає нас за межі звичності звичного.

Любов і смерть справді мають спільне осердя, але не у фройдівському потрактуванні. Радше, і любов, і смерть – це найпотужніші засоби, якими космос поза нами (космос у розумінні давніх греків, не сучасних астрофізиків) нагадує нам про безпорадність людини і сміховинність її самопроголошеного статусу вінця творіння – але водночас і про вищість таємниці початку, кінця та тривання, яку людина втілює.

Любов – це дар, на який уповні не заслуговує майже ніхто з дорослих, але який при цьому дається майже кожному.

Паскаль прекрасно сказав: «Le coeur a ses raisons que le raison ne connaît point» (на жаль, у перекладі втрачається вся магія гри слів) – «Серце керується своїми причинами, осягнути які розуму не під силу».

Для мене любов – це схиляння над ліжком, де спить моє дитя, це дослухання до дихання. Це велика подорож до однієї людини, яка сказала: «There are two ways to travel – on foot or on heart». 

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Замість того, щоби пробувати захищатися від системи, руйнувати її, протестувати проти неї, давайте спробуємо будувати систему, інституції, довіряти, створювати стандарти, професіоналізуватися і обертати ці стандарти системи в бік людини, її гідності і прав.