Інформаційні технології добрались до українських міст на офіційному рівні. У Вінниці пишаються тим, що вони, нарівні з Києвом, першими в Україні реалізовують готову концепцію електронного врядування.
Вінницький проект «Прозоре місто» був вигаданий рік тому і натхненний досвідом деяких російських міст та словацького міста Мартін. Він мав на меті освіжити зв'язок між громадою та міською владою за допомогою інформаційних технологій.
Влітку Вінницька міська рада оновила свій сайт. У віртуальний вимір було перенесено ряд сервісів — плату за комунальні рахунки, реєстрацію малюків у дитсадок, калькуляцію субсидії. Крім того, кожен бажаючий міг здійснити 3D-тур Вінницею прямо на сайті міської ради.
Але найцікавішим з проектів «Прозорого міста» стала інтерактивна мапа. Вона була створена міськрадою за підтримки фонду «Відродження» і обійшлася в 40 тис. грн. Основна перевага мапи – можливість для вінничан самостійно наносити на карту проблемні об’єкти. А отже, все добре чи погане, що відбувається у місті, транслюється в інтернет у вигляді інформаційних прапорців, поставлених на мапі жителями міста.
Найбільш розповсюдженими є звернення щодо проблем з каналізацією, світлом, опаленням. Часто жаліються на бурульки, дерева, кримінал та собак. Приблизно 85% звернень, поданих вінничанами, міська влада вже встигла виконати, інші позначені як взяті до роботи.
Мапа працює досить просто. Навівши курсор, користувач може отримати інформацію про адресу та призначення будівлі або про проблему, позначену кимось із вінничан. Щоб залишити звернення до влади, треба: 1. знайти на мапі географічне розташування проблемного об’єкту; 2. клікнути на ньому; 3. натиснути «Залишити звернення»; 4. заповнити форму, що з’явиться, додавши опис проблеми, її фото, персональні дані.
ВЕЛИКА ІДЕЯ поглянула на мапу скарг вінничан і обрала найкраще.
* * * |
|
Доброго дня! У дитячому садку №72, група № 6 наступна проблема: кількість дітей у групі у кілька разів перевищує допустиму норму (Закон України «Про дошкільну освіту» ст. 14 — «для дітей віком від одного до 3-х років - до 15 осіб»), за списком значиться 43 дитини. Який нагляд можуть забезпечити вихователі при такій кількості дітей? Скільки дітей повинно спати у одному ліжку (ліжок — 18 штук)? |
* * * |
|
Відсутнє асфальтне покриття на тротуарі і після дощу під ногами суцільний кал...
|
* * * |
|
Мешканці приватного сектору по пров. Ленських Подій не санкціоновано виконують врізку в мережу холодного водопостачання нашого будинку… Вони ввели в оману Цілодобову варту та водоканал, що виконують ремонтні роботи на мережі. Насправді вони замінюють трубопровід по всій вулиці, змінивши при цьому діаметр з 32 на 76. Це може призвести до того, що мешканці верхніх поверхів залишаться без води. |
* * * |
|
Автомобілі їздять по чистих дорогах — люди ходять по коліна в воді. Через гучномовці в трамваях чути, що комунальники працюють цілодобово. Питання: а де саме вони працюють? На пр. Космонавтів їх не видно, біля будинку районної ради не розгортали сніг відколи він випав, тротуари ніхто не збирався прибирати, люди протоптали стежки і так ходять. Чому проїзжу частину прибирають, а пішохідну ні? |
* * * |
|
Доброго дня! Сьогодні вкотре зіштовхнувся з проблемою маршрутних перевізників. З 7.40 до 7.58 на зупинці Папаніна я чекала 34 маршрутку (18 хв.). Вона проїхала повз мене, і навіть не зупинилася (вона була забита, її навіть перехилило на правий бік).
|
* * * |
|
Багато людей, пасажирів автобусів — пенсіонери, малозабезпечені. Комп'ютера та інтернету не мають, бібліотек не відвідують. Але їм було б цікаво подивитись фотознімки космічних зірок, зроблені телескопом Хаббл. Пропоную показувати в громадському транспорті на моніторах знімки всесвіту, а не тільки рекламу. |
Олександр Риженко
директор Департаменту інформаційних технологій Вінницької міської ради
Повідомлення через мапу класифікуються за двома категоріями: аварійні ситуації та звернення громадян. Аварійні ситуації реєструються в системі «Диспетчер» й автоматично потрапляють на виконання до відповідної аварійної служби. Контроль за виконанням такого звернення проводить відділ оперативного реагування «Цілодобова варта», термін виконання – до 3 годин, при складній аварії – до 1 доби.
У разі класифікації повідомлення як звернення громадянина, воно реєструється у системі документообігу Вінницької міської ради, контроль за виконанням проводить відділ звернень міської ради, звернення розглядається у відповідності до закону «Про звернення громадян», і згідно з ним встановлюється термін розгляду до 15, 30 або 45 днів. Якщо вирішення звернення потребує виділення значних коштів (ремонт дороги, встановлення дитячого майданчика) – про це повідомляється громадянинові, що звернувся. Відповідно, йому називають терміни, коли будуть виконувати його звернення, і воно залишається на контролі до повного виконання.
В середньому через мапу надходить від 40 до 80 звернень на місяць. Це невелика кількість, але користування проектом є досить стабільним.
Найближчим часом планується вдосконалення мапи до новішої версії геоінформаційної системи, що дозволить зручно працювати з нею на мобільних пристроях.
Олександр Вірник
мешканець Вінниці, керівник сайту Моя Вінниця
На мою думку, задумка є досить вдалою, оскільки для того, щоб повідомити про проблему і бачити стан її вирішення, не потрібно писати жодних офіційних листів, реєструвати їх у міській раді, чекати відповіді у визначені законодавством строки. Достатньо з персонального комп’ютера зайти на цей сервіс.
У серпні минулого року на нашому сайті було встановлено пряме посилання на мапу звернень міської ради. Протягом півроку тільки через переадресацію з сайту «Моя Вінниця» цим сервісом скористалося 1176 вінничан. Дані говорять самі за себе: сервіс дійсно працює, і вінничани до нього швидко призвичаїлись.
До речі, на нашому сайті вже 7 років працює сторінка «Спілкування з мером», де будь-хто може поставити запитання безпосередньо міському голові. Можна сказати, що й ідея мапи звернень взята саме з нашого сайту. В 2012 було дві тисячі запитань. Кожне питання у нас на сайті читається не гірше, ніж новини, тобто має мінімум сотню переглядів. Мені навіть важко уявити, що було б, якби всі ці люди, які поставили питання на сайті, прийшли безпосередньо в міськраду.