Крихітна Естонія – європейський лідер електронного врядування.

Побудова основ електронного управління в Естонії з початку 90-х проходила невід’ємно від процесу поширення демократії. Наприклад, банківська система Естонії одразу відмовилася від чеків на користь платіжних карток. Вже у 1993 році був ухвалений закон про електронний реєстр нерухомості і землі.

У 2000 році в Естонії було введено електронну ідентифікаційну карту. Її, як і паспорт, має кожен дорослий громадянин країни. Вона дозволяє контролювати банківські рахунки, користуватися електронним підписом, подавати декларацію в податкову, оплачувати транспортні послуги в найбільших містах, подорожувати країнами ЄС, а віднедавна – ще й брати участь у виборах. 

Вибори через інтернет – особлива новація естонців. Щоб скористатися такою можливістю, жителю Естонії потрібна дійсна ID-карта, комп’ютер, плата для зчитування карт та завантажена з сайту виборчої комісії програма. Також існує можливість голосування за допомогою мобільного пристрою та спеціальної ідентифікаційної сім-карти. Голосувати можна протягом 4-6-ти днів, причому за цей час можна скільки завгодно разів змінювати свій голос. В останній день виборчого періоду відданий голос змінювати вже не можна.

Вперше експериментальний досвід онлайн-демократії було застосовано на місцевих виборах у 2005 році. За два роки таким чином можна було вже обрати парламент країни. Варто зазначити, що електронне голосування – лише одна з електоральних можливостей. Традиційна процедура голосування також була збережена як альтернатива.

Під час місцевих виборів 2009 року можливістю інтернет-голосування скористалися 9,5% громадян, а вже під час парламентських виборів 2011 року їх кількість зросла до 24,5%. На місцевих виборах у жовтні цього року правом електронного голосу скористався президент країни Томас Хендрік Ільвес, який у цей час був у відрядженні в Македонії. Подібним чином діяли також прем’єр-міністр і спікер парламенту.

Естонці перші в ЄС дозволили голосувати онлайн © flickr European Parliament

Національна ID card естонця © springerimages.com

Першу у світі Skype-будку було встановлено в 2011 в Таллінському міжнародному аеропорті © thegadgetsite.com

 

Електронне голосування значно прискорює підрахунок голосів, враховує інтереси людей з обмеженими можливостями, підвищує активність виборців.

Сьогодні на розвиток систем електронного врядування Естонія витрачає 1% ВВП. Серед населення існує висока довіра до електронних мереж: за статистикою, 98% покупок естонці здійснюють електронним шляхом. Невипадково саме в Естонії було винайдено Skype.

Мода на використання нових технологічних засобів в Естонії суттєво спрощує стосунки людини з владою, зменшує кількість канцелярських апаратів та корупційних каналів. Разом з тим, нововведення зменшують соціальний імунітет естонців до сучасних форм контролю з боку держави. Кожне використання ID-карти реєструє місце перебування людини, її діяльність та погляди.

У фантастичному фільмі «Час» режисера Ендрю Ніккола зображено майбутнє, де у руку кожної людини вшито чіп, на якому записані її персональні дані та фінансовий стан. Більше того, у цьому фільмі валютою замість грошей стає час, який людині лишається прожити, тому навіть випадкове обнуління фінансового рахунку призводить до смерті.

Це інший, песимістичний та технофобний погляд на використання в побуті інформаційних технологій. У фільмі «Час» зручна технологічна інновація пропонує нові можливості архівування особистих ресурсів, але разом з тим створює і нові несвободи. 

 

Володимир Худяков, Нікіта Худяков

редактори сайту про перспективи електронного врядування в Україні ehronika.com

Пожалуй, Украина (а ранее СССР) – одна из немногих стран, которая может похвастаться столь давними намерениями и шагами в создании электронного правительства. В 60-е годы прошлого столетия этот проект назывался ОГАС – Общегосударственная автоматизированная система. Строилась она по инициативе «сверху» не только на словах и призывах, но и на деле. Для этого были задействованы лучшие умы государства (многие именно благодаря этому получили признание, чины и звания). В 1964 году Глушков предложил вместо бумажных денег полностью перейти на электронные платежи. «Но затея не удалась, за попытку – спасибо». 

Следующая волна пришла уже под лозунгами электронного управления и электронной демократии. Она тоже инициируется «сверху». Но, видимо, чиновники за это время так хорошо научились симулировать восторг от затеи, что это хоть и не производит результата, но устраивает чиновников «сверху».

Уже не выходя из дома, можно найти работу и получать оплату от компании другого государства. Если не управлять государством в цифровом поле, можно наблюдать, как оно станет придатком чужой страны или глобальной компании.

4 февраля 2013 года исполнилось 9 лет с момента создания американским программистом Марком Цукербергом самой большой социальной сети в мире. На Facebook зарегистрировано более 1 миллиарда человек. Это мир без границ, мир со своими заповедями, своей парадигмой демократии. Эта демократия – не просто попытка быть равными. Напротив – это равная возможность быть разными. Мы переходим в новый e-мир со своим е-управлением. Сейчас идет раздел этого мира: Facebook, Twitter, YouTube… Электронное правительство нужно уже сейчас, а не через 5-10 лет. Не создадим сами – будем пользоваться тем, что нам «любезно» предоставят другие.

 

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Бути значить робити. Досягати значить ставати. Іти на зустріч невизначеності значить відважно жити. Перемагати значить іти по кроку за раз до мети, не відстаючи в марафоні без відміряної дистанції ні на крок, щоб зрештою випередити ворога на півкорпусу.