Наше життя все дужче поглинається технологіями. Багато фантастичних ідей, які демонстрував Голівуд кілька десятків років тому, сьогодні наука втілила в реальність. З усіх боків ми оточені програмними кодами та інформацією. І людству вже не сховатись від них.
Відтепер щомісяця ВЕЛИКА ІДЕЯ публікуватиме добірку найкращих винаходів, досягнень науки та великих ідей, які вигадують та втілюють звичайні люди в різних куточках планети задля поліпшення нашого існування.
Фото: Ariel Zambelich/Wired
1. Телемедичні кіоски
Американська компанія HealthSpot розробила інноваційний медичний сервіс – кіоски для дистанційних консультацій з лікарем. Кіоски HealthSpot – це станції медичного самообслуговування, оснащені системою відео-конференції та цифровою медичною апаратурою. Заздалегідь записавшись на консультацію чи просто зайшовши у найближчий кіоск, пацієнт може поспілкуватися з лікарем у відео-режимі і, слідуючи його вказівкам, поміряти температуру, пульс чи тиск, оглянути слуховий прохід або дослідити захворювання шкіри. За результатами огляду лікар може поставити діагноз і виписати рецепт. Розробники планують встановлювати кабінки HealthSpot як у медичних закладах, так і в ширшому публічному просторі – у магазинах, школах, на підприємствах.
Фото: Kickstarter
2. Ручка для тривимірного малювання
3Doodler – це перша 3D-ручка, яка дозволяє малювати тривимірні об’єкти у повітрі. Подібно до технології 3D-принтера, вона випускає розігрітий пластик, який швидко охолоджується та застигає у стійкі форми. Щоб почати малювати, достатньо під’єднати ручку до розетки. За словами винахідників, 3D-ручка може стати новим інструментом для художників, інженерів, виробників хендмейду та просто творчих людей. Сфера застосування такого інструменту залежатиме лише від вашої уяви: іграшки, прикраси, тривимірні моделі. Наразі проект збирає фінансування на краудфандинг-платформі Kickstarter. Йому вдалося стати безперечним хітом: замість цільової суми $30 тис. зібрано вже понад $2 млн.
Фото: melba.co
3. Домашні ресторани
У Великобританії започаткували соціальну мережу під назвою Melba, призначену для тих, кому більше до вподоби частуватися в гостях, аніж у ресторані. Сервіс працює таким чином: господарі готують їжу і запрошують усіх бажаючих на звану вечерю до себе додому, попередньо розмістивши на сайті опис події. Гості, сплативши певний грошовий внесок, потрапляють у неформальне середовище, де можна не лише поласувати запропонованим розмаїттям страв, але й познайомитися і поспілкуватися з іншими людьми. Слід очікувати, що кожен господар чи господиня проявить власний стиль організації смачного вечора: влаштує вечірку, поєднає частування з філософською дискусією, проведе кулінарний майстер-клас або запросить гостів до колективного приготування обіду. На відміну від ресторанів, такі заходи можуть запропонувати автентичний та соціально насичений досвід смакування їжі.
Фото: autographer.com
4. Фотоапарат-щоденник
Під гаслом «Побачити невидиме» вийшла на ринок фотокамера Autographer від лондонської компанії OMG Life. Її призначення в тому, щоб автоматично фіксувати події повсякденного життя, які проходять повз нашу увагу або вислизають від пам’яті. Autographer – надзвичайно компактний і стильний фотоапарат, який можна носити на шиї або прикріплювати до одягу. Він оснащений датчиками, що реагують на зміну розташування, освітлення, кольору, температури та руху. Щоразу, коли параметри навколишнього середовища так чи інакше змінюються, камера автоматично робить знімок. Таким чином Autographer фіксує розмаїття унікальних моментів і створює насичену візуальну історію прожитого дня. Одержати користь від цієї технології зможуть ті, хто прагне досягати більшої автентичності документальної зйомки, детальніше відтворювати у пам’яті певні події або краще усвідомлювати зміст власного повсякдення.
Фото: petcube.net
5. Робоняня для собаки
Киянин Олександр Нескін винайшов «першого робота для домашніх тварин» під назвою Petcube. Цей пристрій дозволяє дистанційно наглядати за своїм собакою чи котом і розважати їх, коли нікого немає вдома. Petcube – це невеликий куб із вбудованою відеокамерою, підключений до Інтернету. Поставивши вдома кубічного робота, господар тварини через веб-інтерфейс може скеровувати положення камери та бачити, чим займається його улюбленець, а також гратися з ним за допомогою лазерної вказівки, що прикріплена до камери. Крім того, можна дати доступ до управління роботом своїм друзям, аби вони долучалися до взаємодії з твариною. Команда проекту планує вивести Petcube на міжнародний ринок, а наразі готується шукати фінансування через Kickstarter. Читайте інтерв'ю на Великій Ідеї з засновниками проекту.
Фото: organictransit.com
6. Веломобіль на сонячній батареї
На ринку продовжують з’являтися нові екологічні транспортні засоби. Американська компанія Organic Transit розробила веломобіль ELF з футуристичним дизайном та гнучкими можливостям. ELF – це трьохколісний гібрид велосипеда та електромобіля, оснащений сонячною батареєю. Він може пересуватися як від крутіння педалей, так і на електричному моторі, тому поїздка може по бажанню стати фізичною вправою або відпочинком. Одного заряду акумулятора вистачає, щоб проїхати 50 км; заряджати ELF можна від сонця або розетки. Веломобіль розрахований на одну людину і 150 кг багажу. Обмеживши швидкість до 30 км/год, розробники змогли зареєструвати його як велосипед і забезпечити йому легальний статус у США. Нещодавно компанія збирала кошти через Kickstarter на виробництво перших 100 моделей. Проект було успішно профінансовано на 225%.
7. Спілкування з комп’ютером мовою жестів
Фото: getmyo.com
Канадська компанія Thalmic Labs розробила пристрій під назвою MYO, що дозволяє управляти комп’ютером за допомогою жестів у повітрі. MYO – це браслет, який надягається на руку і зчитує м’язову активність, перетворюючи рухи на команди для цифрового пристрою. Сигнал передається комп’ютеру або смартфону через Bluetooth-з’єднання. Надягнувши такий браслет, за допомогою простих жестів можна проглядати веб-сторінки, грати у комп’ютерні ігри, контролювати музику чи відео та багато іншого. Браслет здатний розпізнати навіть рухи окремих пальців. MYO – не перший жестовий контролер для комп’ютерів, але він унікальний за принципом роботи, оскільки інші аналоги зчитують жести не через м’язову активність, а за допомогою відеокамер. Наразі браслет доступний для попереднього замовлення за ціною 149$.
Фото: omote3d.com
8. Тривимірна фотографія
Японська студія Omote 3D представила цікавий спосіб закарбувати свій зовнішній вигляд – 3D-фотобудку, що дозволяє створити мініатюрну копію людини. Фотобудка працювала у Токіо цієї зими протягом 7 тижнів у рамках виставки Eye of Gyre. Щоб отримати свій тривимірний портрет у повний зріст, клієнтам потрібно було стояти у нерухомій позі протягом 15 хвилин, доки вигляд їхнього тіла фіксувався сканером. Після цього створювалась віртуальна 3D-модель, у якій можна було уточнювати деталі зовнішності, наприклад, колір волосся та одягу. Нарешті, кольоровий 3D-принтер виготовляв маленьку деталізовану фігурку людини. Власну 3D-копію можна було замовити в одному з трьох розмірів – 10, 15 чи 20 см заввишки. Це коштувало, відповідно, $264, $403 та $528. Попри досить високу ціну послуги, цей тимчасовий проект користувався великою популярністю, тому цілком імовірно, що він ще не раз буде відтворений у тій чи іншій формі.
Фото: watershed.co
9. Місто, що розмовляє
Якби місто могло говорити, що б воно нам розповіло? «Привіт, ліхтарю!» (Hello Lamp Post) – проект, який нещодавно переміг у брістольському конкурсі Playable City. Він дозволить мешканцям міста залучатися у грайливу взаємодію з об’єктами публічного простору – ліхтарями, поштовими скриньками, лавочками, водостоками, автобусними зупинками. Будь-який прохожий зможе написати на спеціальний номер смс-повідомлення «Привіт, ліхтарю!» (пожежний кране, поштова скринько…), вказавши унікальний код, яким наділений кожен об’єкт міської інфраструктури у Брістолі. Від цього об’єкт «прокинеться» і зав’яже з людиною діалог. «Чим більше ви будете гратися, тим більше вам відкриватиметься приховане життя міста», – говорять організатори конкурсу. Автори проекту лондонська студія Pan отримають 30 тисяч фунтів на його втілення у Брістолі влітку цього року. Після цього проект відправиться подорожувати світом.
Фото: fastcoexist.com
10. Питна вода з повітря
У Лімі, столиці Перу, на узбіччі шосе встановили білборд, який видобуває чисту питну воду з повітря. Ідея винаходу належить місцевому Університету інженерії і технології UTEC. У Лімі доступ до свіжої води проблематичний, бо місто знаходиться у пустельній зоні, де випадає дуже мало опадів. Зате вологість атмосфери у цій області досягає 98%. В основу роботи білборда покладено систему зворотного осмосу, яка з вологого повітря щодня видобуває близько 100 літрів очищеної води. Видобута вода знаходиться у вільному доступі для мешканців. Разом з тим, за задумом винахідників, білборд не лише вирішує нагальну проблему спільноти, але й наочно рекламує суспільну користь технологічних інновацій, аби привабити потенційних студентів до інженерних спеціальностей.