Персональна економіка: День 6 #Тиза21день

Персональна економіка: День 6 #Тиза21день

172 2 хвилини хв. читання
9.03.2013

Проблеми з фінансами — лише симптом, лікувати доречніше хворобу — власне ваше відношення до світу.

Не дарма у монети дві сторони. З однієї сторони гроші приваблюють, з іншої – викликають головну біль. З однієї – вони дарують свободу від скрути, з іншої – інфікують залежністю від товарів. Тому, щоб не втрапити у халепу, фінансові питання краще тримати на певній дистанції від себе. 

Гроші – це лише цукерки 

У маленьких містах України досі можна зустріти невеличкі магазинчики, в яких продавщиці дають решту з покупки не копійками, а цукерками «Дюшес». Якщо уявити, що в якийсь день на планеті зникнуть всі гроші, цукерки «Дюшес» зможуть зайняти місце основної валюти. Ситуація виглядає комічною, лише якщо не згадувати історію, в якій ту ж роль, яку сьогодні мають паперові банкноти, виконували ракушки, тютюн, лисячі шкури або ґудзики наполеонівської армії.

Геніальність Александра Македонського була не лише в тому, що він завоював півсвіту, а і в тому, що він зумів купити відданість своїх воїнів-найманців, переконавши їх, що золото – це не просто метал, а коштовність. Так само і сьогодні — ніхто інший як ми самі переконуємо себе, що гривні, долари, євро – не просто фантики, а цінні папери. Андрєй Остальський, журналіст та автор книги «Коротка історія грошей», зазначає що ключовою рисою будь-який грошей – є наша віра в них.

Таким чином, іноді варто бути фінансовим атеїстом, щоб розуміти, що гроші самі по собі нічого не варті, а отже і не відволікатися на них зайвий раз.

Живи легко! 

«Я зовсім не шаную і не вважаю гарним нічого, що робиться задля грошей» – зазначав давньоримський стоїк Сенека і в той же час часто приймав щедрі дарунки імператора Нерона. «Гроші – корінь зла сьогодні» – писав Роджер Уотерс у тексті відомого хіта „Money” гурту Pink Floyd 1973 року. Проте через 30 років Forbes назвав Уотерса в числі трьох найбагатших музикантів планети.

В подібні парадокси повірити не важко. Втім вони свідчать не про опортунізм, а про особливу психологію відносин з грошима. Фінансова байдужість притягує гроші, а одержимість ними – навпаки веде злиднів та злочинів.

Австралійський психолог Ендрю Мет’юз, автор бестселера «Живи легко!», пише у своїй книзі наступне: «В жодному випадку не можна забувати, чим бідна людина відрізняється від багатої — бідний хоче мати гроші, а багатий знає, що вони у нього з’являться».

Проблема не в грошах

Одна з найкращих фінансових експерток Америки телеведуча С’юз Орман впевнена, що проблеми з грошима є проекцією інших життєвих негараздів, наприклад, проблем у відносинах або самореалізації.

Проблеми з фінансами — лише симптом, лікувати доречніше хворобу — власне ваше відношення до світу. Не варто відмовляти собі в нових побаченнях з друзями через відсутність коштів. Чи боятися вигадувати сценарій амбітного художнього проекту лише через те, що поки ще не знаєш, де знайти грант на його реалізацію.  

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

«Ми стадні тварини і залишаємося ними тому, що в стаді маємо більшу силу. Поодинці ми мало чого варті. Ні як поодинокий хуліган, ні як поодинокий чернець, ні як поодинокий солдат. У всякому разі, у більшості випадків. Тому ми об’єднуємося наперекір всьому неоліберальному прагненню до індивідуалізму».