Не дарма у монети дві сторони. З однієї сторони гроші приваблюють, з іншої – викликають головну біль. З однієї – вони дарують свободу від скрути, з іншої – інфікують залежністю від товарів. Тому, щоб не втрапити у халепу, фінансові питання краще тримати на певній дистанції від себе.
Гроші – це лише цукерки
У маленьких містах України досі можна зустріти невеличкі магазинчики, в яких продавщиці дають решту з покупки не копійками, а цукерками «Дюшес». Якщо уявити, що в якийсь день на планеті зникнуть всі гроші, цукерки «Дюшес» зможуть зайняти місце основної валюти. Ситуація виглядає комічною, лише якщо не згадувати історію, в якій ту ж роль, яку сьогодні мають паперові банкноти, виконували ракушки, тютюн, лисячі шкури або ґудзики наполеонівської армії.
Геніальність Александра Македонського була не лише в тому, що він завоював півсвіту, а і в тому, що він зумів купити відданість своїх воїнів-найманців, переконавши їх, що золото – це не просто метал, а коштовність. Так само і сьогодні — ніхто інший як ми самі переконуємо себе, що гривні, долари, євро – не просто фантики, а цінні папери. Андрєй Остальський, журналіст та автор книги «Коротка історія грошей», зазначає що ключовою рисою будь-який грошей – є наша віра в них.
Таким чином, іноді варто бути фінансовим атеїстом, щоб розуміти, що гроші самі по собі нічого не варті, а отже і не відволікатися на них зайвий раз.
Живи легко!
«Я зовсім не шаную і не вважаю гарним нічого, що робиться задля грошей» – зазначав давньоримський стоїк Сенека і в той же час часто приймав щедрі дарунки імператора Нерона. «Гроші – корінь зла сьогодні» – писав Роджер Уотерс у тексті відомого хіта „Money” гурту Pink Floyd 1973 року. Проте через 30 років Forbes назвав Уотерса в числі трьох найбагатших музикантів планети.
В подібні парадокси повірити не важко. Втім вони свідчать не про опортунізм, а про особливу психологію відносин з грошима. Фінансова байдужість притягує гроші, а одержимість ними – навпаки веде злиднів та злочинів.
Австралійський психолог Ендрю Мет’юз, автор бестселера «Живи легко!», пише у своїй книзі наступне: «В жодному випадку не можна забувати, чим бідна людина відрізняється від багатої — бідний хоче мати гроші, а багатий знає, що вони у нього з’являться».
Проблема не в грошах
Одна з найкращих фінансових експерток Америки телеведуча С’юз Орман впевнена, що проблеми з грошима є проекцією інших життєвих негараздів, наприклад, проблем у відносинах або самореалізації.
Проблеми з фінансами — лише симптом, лікувати доречніше хворобу — власне ваше відношення до світу. Не варто відмовляти собі в нових побаченнях з друзями через відсутність коштів. Чи боятися вигадувати сценарій амбітного художнього проекту лише через те, що поки ще не знаєш, де знайти грант на його реалізацію.