Персональна економіка: День 16 #Тиза21день

Персональна економіка: День 16 #Тиза21день

281 2 хвилини хв. читання
19.03.2013

Чому зараз як ніколи стає вигідно заробляти на своєму хобі?


Дві третини українців (64%) знаходяться у пошуках додаткового заробітку, і кожен п’ятий (21%) такий заробіток має, як повідомляють дані опитування порталу rabota.uaДля кожного п’ятого з тих, хто підробляє, додаткова робота є діяльністю, рівноцінною до основної. Проте лише в рідкісних випадках (14%) підробіток є реалізацією хобі або особистих інтересів.

Не так і багато, враховуючи, що взірець сучасної працюючої людини — не монолітний заточений професіонал однієї сфери, що «вимикає мозок» після роботи, а гнучка особистість з активними інтересами у різних галузях.

Вдень працювати в IT-сфері, ввечері писати музику, на вікенді підробляти гідом. Ніколи не ясно, яка з ваших професійних ролей принесе найбільше вигоди. Можемо розібратися, чому зараз як ніколи стає вигідно заробляти на своєму хобі.

Традиційні професії вмирають

Доки вузи різних рівнів продовжують викидати на ринок праці сирих однотипних юристів-економістів-менеджерів, ринок праці все більше потребує екзотичних професій: актуаріїв, біотехнологів, шоперів. Футуролог Томас Фрей каже, що всього за 15 років 2 млрд. робочих місць, пов’язаних із сучасними професіями, перестануть існувати. В IT-галузі вже зараз є професії, які не живуть і 5 років.

Аутсорсинг зменшить кількість білих комірців, а роботи замінять водіїв, продавців, секретарів. Тож замість того, щоб мати ілюзію втриматися на своєму робочому місці бодай 5 років, краще вже зараз будувати фундамент альтернативної діяльності.

Нові горизонти приятелювання

У свій час проект Designm.ag провів опитування найвідоміших веб-дизайнерів світу на предмет того, як вони знайшло свого першого клієнта. Результат був простий, але повчальний: клієнтами виявлялися їхні друзі або знайомі. Поставивши своє хобі на рейки регулярного додаткового заробітку, ви зможете не лише більше бачити своїх друзів, але й розширити кількість соціальних зв’язків. 

Можливо все! 

Близько 20 тисяч українців у вільний час займаються створенням хендмейд-виробів. Для 10% з них це основний вид зайнятості. Киянин Арсеній Фінберг влаштовував екскурсії столицею у вихідний день. У якийсь момент його хобі почало приносити йому заробіток і дозволило з легкістю звільнитися з роботи. Лінус Торвальдс довго працював у компанії Transmeta і у вільний час як хобі робив операційну систему Linux, яка зробила його всесвітньо відомим.

Ніколи не ясно, як далеко може завести нас наше хобі.

Практичне завдання для гри «Тиза21день. Персональна економіка»: почніть перетворювати своє хобі у прибуток. Ліпите з глини, створюєте флеш-анімацію, в'яжете светри, вирощуєте гриби? Ледь не кожне хобі здатне принести економічні дивіденди. Якщо ви любите тварин, можна допомагати вигулювати чотирилапих іншим господарям. Якщо вам подобається вести блог, можливо, ваші тексти зацікавлять відомі видання. Знімаєте домашнє відео — не лінуйтесь викладати його у відео-банки, де їх зможуть купити виробники реклами. Ходите в гори? Спробуйте зібрати групу новачків і провести їх своїми улюбленими маршрутами. 

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Ментори хочуть, щоб менті проявляли ініціативу і самі зверталися. Але, на жаль, в українському контексті це не працює, бо ми не звикли до менторства як культури. Має бути більше розуміння про нього для змін.