У Львові почала діяти програма по оснащенню громадського електротранспорту міста безкоштовним Wi-Fi та GPS-навігацією.
У державному підприємстві «Львівелектротранс», яке координує транспортну програму, повідомляють, що на сьогодні 9 трамваїв по маршрутах №6, №9 та №10 уже оснащено 3G модемами і забезпечено доступ до інтернету. Взагалі по Львову курсує 62 трамваї та 60 тролейбусів.
Соціологічні дослідження свідчать, що безкоштовний інтернет може привабити більшу кількість людей користуватися трамваями, тролейбусами, автобусами, метро, а отже звільнити дорожню інфраструктуру від заторів, пересадивши водіїв із автівок у громадський транспорт. Безкоштовний Wi-Fi для 75% опитаних — це аргумент. Поза тим, подорожуючі містом туристи можуть використовувати інтернет як частину транспортної системи для кращого планування подорожей.
Крім Wi-Fi, «Львівелектротранс» почав обладнувати міський електричний транспорт та кондукторів GPS-пристроями. На сьогодні подібні системи уже впроваджені на громадський транспорт Києва, Вінниці, Донецька, Луцька, Тернополя, Сімферополя, також запустили програми в Кіровограді, Кременчуці та інших містах.
У Сімферополі курсують соціальні автобуси з Wi-Fi та GPS-навігаторами, де право на безкоштовний проїзд мають 17 категорій громадян, а кількість людей, які можуть скористатися пільгою на транспортування, не обмежується однією чи двома людьми.
У березні 2013 Луцьке управління транспорту та зв’язку обладнало міські автобуси GPS-пристроями, а також розробило веб-сторінку з інтерактивною мапою, яка дозволяє побачити, де знаходиться кожен з 262 автобусів, що обслуговують 32 маршрути міста. Наявність таких даних допоможе оптимізувати витрати часу на власні поїздки та у майбутньому складати «карти досяжності» при плануванні пересування по місту громадськими маршрутками.
Арсен Куртяк
координатор проекту, фахівець-аналітик «Львівелектротранс»
Встановлення навігаційних пристоїв має більше стратегічне значення та оптимізовуватиме роботу транспортної системи. Перш за все, диспетчери тепер можуть контролювати ситуацію по затримках, відставаннях від графіку тролейбусів і трамваїв в онлайн режимі. Це дає можливість швидко реагувати на форс-мажорні обставити, і, відповідно, швидше відновлювати нормальний рух.
По-друге, автоматизовується робота, яку робили кілька десятків людей: бухгалтери, нарядники, табельщики, таксувальники і так далі. Відповідно вплив людського фактора мінімізується.
По-третє, система самостійно нараховуватиме заробітню плату водіям відповідно до того, скільки годин вони від’їздили. Також система вираховує, на скільки водій дотримується графіку і, відповідно, преміюватиме за відповідність графіку.