Чому бізнес допомагає дитячим будинкам іграшками, а не грошима? Приклад METRO Cash & Carry Україна.

Сьогодні великий бізнес все більше дбає не лише про економічну вигоду, а й про суспільне враження від своєї діяльності. Це складний, але модний шлях пошуку вигоди не лише в економічних показниках.

Із закритих капіталістичних хижаків компанії перетворюються на спонсорів і учасників громадських процесів, проходячи при цьому ряд традиційних етапів. Поступово фірми починають вкладати гроші у благодійні проекти, реагувати на екологічні тренди, створювати посади менеджерів КСВ та спеціалізовані розділи на своїх сайтах. В результаті компанія може цілком зосередитися на кількох конкретних напрямках суспільного розвитку, найчастіше пов’язаних зі сферою її діяльності, та навіть монетизувати свою репутацію за рахунок підвищення лояльності клієнтів.

Цікавим прикладом узгодження інтересів бізнесу і суспільства є співпраця торгової компанії METRO Cash & Carry Україна з продовольчим банком Фудбенк. МЕТРО віддає залишки своєї продукції людям, що її потребують.

Детальніше про цю програму та про інші напрямки діяльності компанії ВЕЛИКІЙ ІДЕЇ розповідає фахівець з КСВ та спонсорства METRO Cash & Carry Україна ТЕТЯНА ФІЛОНЕНКО.

  

– Як ваша компанія розуміє принципи корпоративної соціальної відповідальності?

– Для METRO Cash & Carry корпоративна соціальна відповідальність означає етичне ведення бізнесу у відповідності до вимог чинного законодавства кожної країни присутності компанії. Реалізація соціальних проектів бізнесом вже стала очікуваною поведінкою у нашому суспільстві. Саме тому METRO Cash & Carry Україна з першого дня роботи в Україні почала реалізовувати проекти КСВ.

За майже 10 років діяльності компанії в Україні було реалізовано безліч проектів та ініціатив з соціальної відповідальності, об’єднаних єдиною міжнародною ініціативою «МЕТРО» Carе & Share («Піклуйся та ділись») у таких ключових напрямках: підтримка місцевих громад, харчова безпека, турбота про довкілля, відповідальний працедавець та законність і прозорість ведення бізнесу. 

image
Довідка

Мережа супермаркетів МЕТРО Кеш енд Кері Україна є частиною торгової імперії METRO Group, представленої у 29 країнах Євразії. В Україні МЕТРО з’явилося 10 років тому. Зараз торгові центри компанії присутні в 20 українських містах. Компанія має на своєму сайті окрему сторінку, присвячену КСВ, та відповідальну за цей напрям людину. Зоною своєї відповідальності компанія вважає підтримку місцевих громад, захист довкілля, дотримання законів та прав працівників.

– Які основні соціальні проекти було реалізовано в Україні за участі METRO Cash & Carry Україна за останні три роки? Скільки коштів було на них витрачено?

– За останні три роки ми виокремили ключовий напрямок реалізації КСВ-стратегії, враховуючи всі особливості нашого бізнесу, – підтримка та розвиток концепції «продовольчого банку» в Україні, що представлена наразі діяльністю Київського міського благодійного фонду Фудбенк. 

Починаючи з кінця 2011 року наші торговельні центри по всій країні долучаються до програми партнерства з фондом Фудбенк, надаючи йому благодійну допомогу у вигляді продовольчої продукції. Фудбенк у свою чергу розповсюджує отримані товари серед благодійних організацій та звітує про результати.

За 2012 рік компанія METRO Cash & Carry Україна надала фонду Фудбенк благодійних продовольчих товарів на суму 608 764 грн. без ПДВ. Партнерство з Фудбенк є вигідним і для самої компанії: ми передаємо фонду продукцію, що є придатною для вживання, проте вже не повною мірою відповідає вимогам реалізації товару через порушення комплектації одиниць товару, зім’яте, але не пошкоджене пакування тощо. Замість того, щоб утилізувати цей товар з відповідними операційними витратами, ми віддаємо його фонду у якості благодійної допомоги, навпаки заощаджуючи при цьому за рахунок податкових пільг.

Таким чином таке партнерство приносить користь як суспільству, так і бізнесу. Це чітко відповідає задачам нашої компанії та цілком вписується у бізнес-стратегію. Більш того, партнерство з Фудбенк переводить ментальність бізнесу на якісно новий рівень – більш відповідальне ставлення до ресурсів, якими володіє компанія. Донорами фонду є ціла низка інших українських та міжнародних компаній, що спеціалізуються на виробництві та реалізації продовольчої продукції. Проект Фудбенк відображає один із ключових трендів корпоративної соціальної відповідальності – корпоративне партнерство, коли компанії об’єднуються навколо однієї суспільно важливої теми заради досягнення цілей стратегії сталого розвитку. 

– Як ви розвиваєте інші напрямки вашої корпоративної соціальної відповідальності?

– Окрім партнерства з Фудбенк наша компанія реалізує ще ряд соціальних ініціатив, спрямованих на цільову підтримку окремих груп населення. Серед останніх заходів можна виокремити проект «Школа фінансової грамотності» для соціально незахищених підлітків, реалізований у 2011 році спільно з Ерсте Банк та проектом «Дітки-Монетки»; кампанію зі збору коштів на закупівлю обладнання у Київський міський центр серця (2011 рік); організацію благодійного турніру з міні-футболу «Чемпіонат заради майбутнього» для вихованців інтернатів Житомирської області (2012 рік); національний проект «Подаруй посмішку», за результатами якого було зібрано понад 13 500 іграшок та передано їх до 40 дитячих будинків по всій Україні (2012 рік).

У напрямку турботи про довкілля у 2012 році компанія запропонувала своїм клієнтам використовувати спеціальні екологічно безпечні поліетиленові пакети замість звичайних, включивши їх до свого асортименту.

У сфері трудових відносин компанія позиціонує себе як відповідального працедавця, забезпечуючи понад 7600 своїх співробітників стабільними робочими місцями, офіційною заробітною платнею, компенсаційним соціальним пакетом та численними програмами мотивації та розвитку персоналу.

Розкажіть, як народжувались ініціативи «Чемпіонат заради майбутнього» та «Подаруй посмішку». Чому саме вони вас зацікавили?

«Чемпіонат заради майбутнього» ми провели для вихованців чотирьох шкіл-інтернатів Житомирської області. Цей захід став яскравим прикладом залучення всіх ключових стейкхолдерів до планування та реалізації КСВ-активностей компанії. Задум чемпіонату належить одній із співробітниць нашої компанії, яка перемогла у конкурсі ідей до Євро-2012, що ми проводили серед співробітників у 2011 році. До збору коштів на проведення чемпіонату компанія залучила клієнтів – менше ніж за місяць у ході національної благодійної кампанії нам вдалося зібрати понад 62 тис. грн., до яких компанія додала власні гроші та направила на підготовку до чемпіонату. Організацію чемпіонату ми доручили команді міжнародного Фонду Східна Європа, у партнерстві з яким ми втілювали цей проект. Також варто відзначити активну підтримку з боку органів місцевої влади Житомира та області – вони допомогли нам налагодити контакти з інтернатами та надали всі необхідні дозволи на проведення чемпіонату.

У грудні 2012 року компанія за інформаційної підтримки ранкового шоу «Підйом» на Новому Каналі реалізувала національний благодійний проект «Подаруй посмішку», що охопив всі 23 міста присутності компанії в Україні. Цей проект допоміг нам об’єднати людей у їхньому прагненні нагадати дітям, позбавленим батьківської опіки, про те, що не зважаючи на всі життєві обставини, суспільство пам’ятає та дбає про них. Проект «Подаруй посмішку» надав можливість нашим клієнтам та співробітникам зробити добру справу та гарно завершити рік.  

– Розкажіть детальніше про впровадження використання у ваших торгових центрах екологічних пакетів з поліетилену, що повністю розкладається.

– У червні 2012 р. у продаж до всіх торговельних центрів METRO надійшли продуктові пакети з поліетилену зі спеціальним компонентом. Приблизно за півтора-два роки такий пакет повністю розкладається на екологічно безпечні складові під впливом зовнішніх факторів навколишнього середовища. Наразі рівень продажів цих біопакетів на касах наших торговельних центрів у порівнянні зі звичайними постійно зростає, що свідчить про відповідальне ставлення наших покупців до проблем екології.

 

Співпраця METRO з благодійним фондом Фудбенк


– Чи робили ви дослідження, щоб дізнатися, яка кількість ваших співробітників задоволена своїми умовами праці?

METRO Cash & Carry проводить щорічне міжнародне дослідження залученості співробітників у всіх 29 країнах своєї присутності. Мета цього дослідження – отримати зворотній зв’язок від працівників про їхнє сприйняття компанії в цілому, їхню думку щодо змін, що відбуваються наразі в бізнесі, та умов праці, які забезпечує компанія. Для оцінки результатів дослідження звичайно запрошується незалежна міжнародна компанія з великим досвідом в галузі дослідження думки співробітників. Останнє дослідження залученості співробітників, котре проводилось у жовтні 2012 року, показало, що співробітники METRO Cash & Carry Україна демонструють вищий рівень залученості, аніж середній показник галузі. 

– Чи проводили ви маркетингові дослідження, щоб виявити, як впливають соціальні проекти компанії на ваші економічні показники?

– Як вже було зазначено раніше, ми будуємо свою КСВ-стратегію як частину комплексної бізнес-стратегії компанії, тому результати першої намагаємось вимірювати у площині бізнесу. Так, наприклад, результати нашого співробітництва з Фудбенк – це не лише кількість переданих продовольчих товарів та нагодованих людей, але і сума оптимізованих операційних витрат.

– Чи можете ви порівняти результати соціальної діяльності METRO Cash & Carry Україна з аналогічною діяльністю представництв МЕТРО в інших країнах?

– Соціальна ініціатива Care & Share є єдиною для всіх представництв компанії у 29 країнах світу, і у відповідності до неї будується КСВ-стратегія у кожному торговому підрозділі. Ключовим елементом соціальної діяльності компанії є зосередження уваги на безпеці харчової продукції та благодійні ініціативи різного типу. Протягом останніх декількох років представництва компанії у низці європейських країн розпочали активну співпрацю з місцевими продовольчими банками. 

– Скільки організацій і авторів проектів до вас звертається за підтримкою?

– В середньому за місяць ми отримуємо до 10 звернень про благодійну допомогу. Частота звернень благодійних та недержавних організацій має сезонний характер. Найбільше звернень ми отримуємо напередодні свят та визначальних дат. Здебільшого надходять запити на отримання фінансової та спонсорської допомоги, які ми, на жаль, не маємо змоги задовольнити, оскільки маємо дотримуватися обраної КСВ-стратегії, яка виключає можливість благодійної допомоги шляхом перерахування грошових коштів. Зазвичай у таких випадках ми пропонуємо організаціям долучитися до програми продовольчого банку та стати реципієнтами нашого партнера – благодійного фонду «Фудбенк», щоб отримувати постійну допомогу у вигляді продовольства.

 

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Дослідник довів, що штучний розум не володіє свідомістю, властивою людині, а отже, не зможе замінити його в тих сферах, де потрібно розуміння, а не відтворення алгоритмів, і не озброїться проти своїх творців, як в голлівудських фільмах.