Coursera, Udacity, Khan Academy, Udemy, Duolingo — впливові освітні платформи, які окреслили нову тенденцію до демократизації та віртуалізації освіти.

За версією The New York Times, 2012-ий став роком загальнодоступної і безкоштовної онлайн-освіти. У 2012 було запущено кілька впливових освітніх платформ, які окреслили нову тенденцію до демократизації та віртуалізації освіти. Це спричинило багато дискусій про те, наскільки швидко традиційна система освіти вичерпає себе, зіткнувшись із серйозним конкурентом.

На користь нових освітніх сервісів висловлюють десятки аргументів: вони відкриті для всіх, незалежно від віку, місця проживання і соціального статусу. При цьому людина не мусить прив’язуватися до якось спеціалізації, а може за власним бажанням комбінувати різні напрямки. Прослуховувати курси можна у зручному для себе графіку, за потреби повертатись до лекцій.

У системі онлайн освіти є свої недоліки. Відсоток завершення програм досить невисокий, враховуючи, що на онлайн-курси записуються десятки тисяч людей. Це частково пов’язано з тим, що такий процес вимагає персональної дисципліни. Також онлайн-освіта здебільшого не визнається офіційними інституціями. 

ВЕЛИКА ІДЕЯ пропонує огляд п’яти найактуальніших ресурсів безкоштовної онлайн-освіти, що демонструють можливі моделі віртуального навчання.

 

Coursera 

На сьогодні Coursera є найбільшою платформою безкоштовної академічної онлайн-освіти. Тут можна прослухати сотні різноманітних курсів від 62 університетів з Північної Америки, Європи, Азії та Австралії. Переважна більшість університетів пропонують курси англійською мовою, але також доступні французька, іспанська, італійська та китайська. Coursera пропонує курси за такими напрямками: гуманітарні та суспільні науки, математика, економіка, право, природничі науки, медицина, харчування, музика, дизайн, бізнес, комп’ютерні науки, інженерія та інші. Станом на березень 2013 року на Coursera було зареєстровано 2,8 мільйонів користувачів з усього світу.

Головна перевага Coursera як освітньої платформи в тому, що вона пропонує повноцінні курси, що містять не лише відеолекції та навчальну літературу, але й завдання, які сприяють ретельнішому засвоєнню матеріалу. Форма завдань залежить від специфіки курсу: це можуть бути тести, есе, проекти.

Оскільки курс одночасно прослуховують десятки тисяч осіб і викладач не має змоги оцінити всі індивідуальні роботи, використовується система peer-assessment, коли студенти  анонімно оцінюють виконані завдання один одного відповідно до запропонованої шкали. Окрім того, в рамках кожного курсу працює форум для обговорень, де студенти можуть знайомитися, ділитися думками з приводу тем курсу, задавати питання викладачу, що робить навчальний процес більш персоналізованим.

Кожен курс на Coursera починається і закінчується у конкретні дати. Тривалість навчання — від 4 до 14 тижнів. У разі виконання поставлених вимог студентам видається цифровий сертифікат про успішне завершення курсу. Хоча такий сертифікат не є офіційним документом, багатьох студентів він мотивує до якісного опрацювання матеріалу та виконання завдань у зазначені строки.

 

 

Udacity

Платформа Udacity багато в чому подібна до Coursera, але спеціалізується на комп’ютерній освіті. Із запропонованих на сьогодні 24 курсів більшість стосуються комп’ютерних наук (програмування, штучний інтелект, 3D-графіка, криптографія), але також представлені математика, фізика, психологія та підприємництво.

На відміну від Coursera, навчання на Udacity не має фіксованого розкладу – його можна розпочинати коли завгодно та проходити у власному темпі. Курси розподілені на уроки, кожен з яких складається із серії коротких відеолекцій. Протягом лекцій студенту кожні кілька хвилин пропонують відповісти на інтерактивні тестові питання, які перевіряють розуміння матеріалу. Також уроки підкріплено практичними, проблемно-орієнтованими домашніми завданнями.

Успішне завершення курсу винагороджується сертифікатом. Окрім того, Udacity запустила програму партнерства з Університетом Сан-Хосе (Каліфорнія), який пропонує на платформі п’ять курсів. За проходження будь-якого з них, сплативши 150$, можна одержати реальні академічні кредити, що визнаються більшістю університетів. Також кредит можна одержати за курс «Вступ до комп’ютерних наук», склавши платний іспит у спеціальному екзаменаційному центрі (до речі, такі центри є навіть в Україні).

Пропонуючи студентам подібні опції, освітні платформи випрацьовують для себе модель фінансування, що дозволить курсам залишатись безкоштовними для широкого загалу. З іншого боку, це демонструє поступовий рух у бік злиття онлайн-освіти та реальних академічних інституцій.

 

 

Khan Academy

У 2006 році молодий американець Салман Хан, випускник Массачусетського технологічного інституту, почав створювати відеоуроки з математики для своєї молодшої кузини та викладати їх на YouTube. З часом ці відео, які просто та дотепно пояснювали шкільний матеріал, набули шаленої популярності в Інтернеті. Так виникла освітня платформа Khan Academy. Сьогодні сайт містить близько 4000 міні-лекцій з математики, фізики, хімії, біології, історії, економіки, комп’ютерних наук, медицини, астрономії та мистецтва. Усі відеолекції Хана мають впізнаваний стиль: на чорному тлі від руки малюються схеми, формули і ключові поняття, доки голос за кадром пояснює певну проблему. Окрім того, на сайті є програма, що генерує практичні вправи на засвоєння конкретних тем. 

Інтерфейс сайту інтерактивний та гейміфікований. Коли користувач переглядає лекції та виконує вправи, система формує наочну статистику, що показує, скільки часу та на які саме напрямки було витрачено. Упродовж навчального процесу учень накопичує бали та відзнаки пропорційно до вкладених зусиль.

Академія Хана добре пристосована не лише для самостійного опанування матеріалу, але й для використання вчителями, які бажають доповнювати свої навчальні програми. Завдяки волонтерам відеолекції на сайті перекладаються субтитрами чи дубляжем на різні мови світу, в тому числі українську.

 

 

Udemy

Успішність відкритої онлайн-освіти підтверджує, що сьогодні мільйони людей у всьому світі прагнуть до нових знань. З другого боку, поширення віртуальних форм викладання виявило безліч бажаючих ділитися своїми знаннями та вміннями з іншими. Прикладом цього є платформа Udemy, що надає можливість викладачам створювати онлайн-курси з будь-якої тематики. «Ми помітили, що тисячі людей намагаються навчати через Інтернет, але їм бракує технічних можливостей, щоб робити це ефективно», – каже співзасновник проекту. 

На платформі доступний цілий спектр засобів для створення курсу: можна завантажувати відео- та аудіолекції, слайд-презентації, текстові файли, а також проводити віртуальні конференції. На сьогодні на Udemy розміщено понад 6000 курсів будь-якого спрямування: різні академічні предмети, підприємництво, мови, музика, мистецтво і фотографія, дизайн, спорт і багато іншого. Серед них є як безкоштовні, так і платні курси.

Udemy запрошує викладати професорів відомих університетів та визнаних експертів у різних галузях. Але до створення курсів також запрошуються всі, хто хоче поділитися зі світом знаннями та навичками у своїй професійній сфері. При цьому викладачі мають змогу одержати додатковий прибуток, якщо вирішать зробити свої курси платними. Відповідно, користувачі платформи, які шукають нових знань і вмінь та досвідів, мають справді широкий вибір навчальних опцій.

 

Duolingo

Duolingo – це безкоштовний навчальний сервіс для вивчення іноземних мов, який до того ж діє як краудсорсингова перекладацька платформа. Його розробник Луїс фон Ан прагнув знайти спосіб перекладати тисячі сторінок в інтернеті, не вдаючись ані до сумнівного машинного перекладу, ані до коштовних послуг професійних перекладачів. Вигадана ним система вирішує цю задачу: люди перекладають реальний веб-контент, виконуючи вправи на вивчення мови. Зараз на сайті можна займатися іспанською, французькою, німецькою, італійською та португальською мовами (для тих, хто знає англійську), а також англійською (для іспано-, італо- та португаломовних користувачів).

Коли користувач обирає мову, яку він бажає вивчати, сайт визначає його поточний рівень володіння цією мовою, і в залежності від цього пропонує йому на переклад речення різної складності – від елементарних до найскладніших. Займатися за такою системою може навіть абсолютний початківець. Процес навчання відбувається у формі інтерактивної гри. За правильно виконані завдання користувач накопичує бонуси та переходить з рівня на рівень. Також доступні граматичні довідки, словники нових слів та інші корисні інструменти для навчання.

Зі своєю другою функцією – перекладом реальних веб-сторінок – сайт також справляється цілком вдало. Переклади, що потребують певної майстерності, пропонується лише тим користувачам, які досягли відповідного рівня. Окрім того, діє система оцінювання якості перекладених уривків іншими користувачами, що дозволяє в кінцевому результаті досягати доволі високої точності перекладів. Замовники перекладів оплачують цю послугу, а ті, хто вивчають мову, мають змогу користуватися сервісом абсолютно безкоштовно.

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

«Ми стадні тварини і залишаємося ними тому, що в стаді маємо більшу силу. Поодинці ми мало чого варті. Ні як поодинокий хуліган, ні як поодинокий чернець, ні як поодинокий солдат. У всякому разі, у більшості випадків. Тому ми об’єднуємося наперекір всьому неоліберальному прагненню до індивідуалізму».