ТОП-10 винаходів травня

ТОП-10 винаходів травня

663 7 хвилин хв. читання
17.05.2013

Управління поглядом, виделка дієтолог, інтерактивна піжама для дітей, чиста сорочка протягом 100 днів, сенсорний папір, будинок-електростанція та інше.

Наше життя все дужче поглинається технологіями. Багато фантастичних ідей, які демонстрував Голівуд, сьогодні наука втілила в реальність. З усіх боків ми оточені програмними кодами та інформацією. І людству вже не сховатись від них. Щомісяця ВЕЛИКА ІДЕЯ публікує добірку найкращих винаходів, досягнень науки та великих ідей, які вигадують та втілюють звичайні люди в різних куточках планети. 

 

image

Управління поглядом    

Датська компанія The Eye Tribe розробила технологію, яка дозволяє управляти планшетами та смартфонами за допомогою погляду. Принцип винаходу досить простий: вбудована камера слідкує за очима користувача. Цілком логічно, що перед тим, як натиснути кнопку на дисплеї, користувач дивиться на неї. Нова технологія використовує цей фактор для забезпечення дистанційного управління пристроями. За допомогою погляду можна буде гортати сторінки в Інтернеті, управляти програмами, логінитися та грати в ігри. The Eye Tribe закликаює виробників планшетів та смартфонів впроваджувати дану технологію та прогнозує її появу на ринку до кінця року. Подібні технології для управління комп’ютерами поглядом наразі також активно розвивають деякі інші компанії.

 

image

Виделка-дієтолог

Повільне вживання їжі дозволяє не лише краще смакувати сніданками та обідами, але і зменшує ризик ожиріння та діабету. Столові прибори HAPIfork – новинка, яка допоможе нам їсти повільніше та вживати страви у потрібний час. Спеціальні ложки та виделки обладнані датчиками та вібродвигуном, які у випадку занадто швидкого або несвоєчасного вживання їжі подають їдокам застережний сигнал. Пристій також здатен записувати собі у пам'ять столові звички своїх господарів. Проектанти HAPIfork вже зібрали на Kickstarter гроші на виробництво розумних виделок, тому вже у вересні вони з’являться у продажу у США. Їхня ринкова ціна, за прогнозами, буде становити близько 100$. 

 

image

Інтерактивна піжама

Щоб дітям було цікавіше готуватися до сну, для них вигадали інтерактивну піжаму, у якій сховані казки на ніч. Піжама Smart PJs має візерунок з кольорових кружечків, згрупованих в унікальні візуальні коди. Кожен код можна зісканувати смартфоном і отримати доступ до відповідної нічної казки. Казки з картинками з’являються на екрані телефону або можуть бути озвучені спеціальною програмою. Ідея «розумної» піжами була натхненна QR-кодами. У цьому винаході проявляється тенденція до технологічної інтерактивності з повсякденними об’єктами, що тепер пошириться і на дітей. Прихильники ідеї вбачають у ній потенціал зробити буденність більш захопливою і грайливою, у той час як противники вважають, що винахід являє собою технологічну надмірність і нічим не перевершує звичайні книжки, які батьки можуть прочитати дитині на ніч. Піжами Smart PJs продають у США по 25$.

 

image

Шкіра для роботів

Чи можуть роботи мати тактильні відчуття? Вчені з Технологічного інституту Джорджиї розробили матеріал, який зможе стати аналогом людської шкіри для роботів. У його основі – спеціальні нанодроти з окису цинку, що перетворюють механічні рухи в електронні сигнали. Ця технологія набагато чутливіша за сучасні датчики. Використання матеріалу в робототехніці зробить рухи роботів набагато більш детальними, плавними і точними. Антропоморфні роботи зможуть з легкістю відшуковувати необхідні мініатюрні предмети в кишені або шухляді. Відповідно, нове покоління чутливих роботів буде здатне замінити людину на деяких промислових об’єктах або у клініках з догляду за інвалідами.

 

image

Чиста сорочка протягом 100 днів

Гарні новини для тих, хто ліниться прати. Компанія Wool & Prince випускає на ринок сорочку, яка може залишатися чистою та свіжою протягом 100 днів. Винахідники успішно закінчили її випробовування, під час якого учасники тест-групи протягом 3 місяців щоденно носили сорочку на роботу, піднімалися в ній у гори, ходили на танці, і весь цей час сорочка не вимагала прання. Найцікавішим є те, що ефект довготривалої чистоти не у винайденні нового синтетичного матеріалу, а у використанні надтонкої австралійської вовни. Ця тканина має природні антибактеріальні властивості, запобігає забрудненню та появі неприємного запаху, є довговічною і майже не мнеться. До того ж, розробники обіцяють, що вона дуже приємна на дотик. 

 

image

Сенсорний папір

Японські вчені з Fujitsu Laboratories розробили технологію, яка надає паперу властивостей тачскріну і дозволяє миттєво оцифровувати зображення та текст. Система складається з веб-камери, проектора та програмного забезпечення. За допомогою датчиків руху книги та папери стають чутливими до доторків і дозволяють користувачу маніпулювати друкованою інформацією. Достатньо виділити пальцем необхідний фрагмент тексту чи зображення, і він автоматично оцифровується та може бути збережений або, наприклад, виведений на великий екран. Управління жестами вже використовується для взаємодії з комп’ютерами та іншими електронними приладами, а тепер воно поширилося і на «аналогові» об’єкти. Грань між фізичним і цифровим світами стає все тоншою.

  

image

Ручний відео-програвач

На тлі тотальної диджиталізації виникають і протилежні течії, що ностальгують за аналоговою ерою. Зокрема, це стосується мультимедіа. Відколи кіно та музика стали існувати у формі безтілесних нулів та одиниць, незворотно змінився і досвід їх сприйняття. Дизайнери з Нідерландів спробували переосмислити процес перегляду цифрового відео. Вони розробили ручний відеопрогравач Bioscope, що уможливлює більш особистий і водночас максимально активний досвід бачення. Щоб переглянути відеозображення, потрібно зазирнути у вічко маленької камери та почати крутити ручку. Таким чином можна відтворювати відео на будь-якій швидкості, вперед чи назад. Потрібний відеофайл вставляється у пристрій через USB. Ідея такого програвача в тому, що він стимулює підвищену увагу до зображення і відводить глядачеві активну роль у процесі перегляду, дозволяючи, наприклад, сповільнювати найцікавіші моменти або вивчати деталі окремих кадрів.

 

image

Самоосвіта роботів

Дослідники з Токійського технологічного інституту, які працюють над системою штучного інтелекту SOINN (Self-Organizing Incremental Neural Network), розробили новий алгоритм, що дозволяє роботу навчатись за допомогою Інтернету. Штучний розум порівнює нові об’єкти з уже відомими і використовує пошук зображень в Інтернеті, щоб опановувати нові речі. Наприклад, розробники показують роботові фотографію індійської рикші, яку він спершу ідентифікує за допомогою вже знайомого йому поняття «машина». Коли ж йому надають ключове слово «рикша», він шукає в Інтернеті відповідні зображення, аналізує їхні спільності і визначає ключові характеристики рикш. В подальшому система може впізнавати навіть небачені раніше рикші. Дослідники вважають це важливим кроком у розвитку систем штучного інтелекту, що наблизить їх до самостійного пізнання світу.

 

image

Рослини, що світяться 

Біоінженери Нью-Йоркського університету навчилися використовувати рослини та бактерії для освітлення приміщень. Для цього гени рослин та бактерії були схрещені з генами світлячків. Наразі проект Glowing Plants збирається налагодити побутове використання винаходу науковців та донести використання нового альтернативного джерела освітлення в кожну оселю. З цією метою проект розпочав розповсюдження насіння генно-модифікованого арабідопсиса – квіткової рослини родини капустяних. «А чому б нам не використати дерева замість ліхтарів?» – запитує Ентоні Еванс, керівник проекту Glowing Plants.

 

image

Будинок-електростанція 

Ентузіасти поєднали гімнастичний зал з електростанцією. Будиночок під назвою Jane Fonda Kit House, що зовні нагадує парник, виявляється простим прикладом зеленої архітектури або ж моделлю дому майбутнього. Його особливість у тому, що розташовані в ньому пристрої здатні забезпечуватися енергією за рахунок фізичної діяльності його відвідувачів. Інтер’єр споруди обладнано тренажерами, робота на яких генерує енергію для побутової техніки. Крім того, у будинку встановлено розумні лічильники, що дозволяють економити використання енергії.

 

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Маршалл Розенберг, автор терміну «Ненасильницька Комунікація», говорив, що конфліктів на рівні потреб не існує, вони існують на рівні стратегії задоволення цих потреб.