Нехай росте

Нехай росте

383 5 хвилин хв. читання
17.05.2013

Зупитини арешти курців конопель – людей, не пов'язаних зі збутом наркотиків чи іншими видам організованої злочинності.

Напередодні Маршу Свободи Тарас Ратушний, ініціатор руху за декриміналізацію курців конопель в Україні, розказав ВЕЛИКІЙ ІДЕЇ про те, чому не треба вестись на блюзнірські лекали штибу «конопля небезпечна, тому що... заборонена».

– Що ви хочете сказати цьогорічним Маршем Свободи? До кого ви будете звертатися більше: до влади чи до громади? 

– Хочемо сказати, що державна політика щодо наркотиків потребує зваженого наукового підходу, а не сліпих безглуздих дій з огляду виключно на фобії та стереотипи. Хочемо знизу добитися змін у царині, де зміни досі здавались неможливими. Бо не передбачалось, що зміни може ініціювати хтось, окрім влади. Тому так і живемо із антинаркотичним законодавством часів СРСР, мінімально адаптованим для зайвого комфорту тих, хто під вивіскою боротьби з наркотиками розв'язує справжню війну проти мирного населення.

Адаптувати законодавство, щоб збільшити ефективність боротьби зі справжньою злочинністю, натомість залишити у спокої людей, чия вина полягає лише в зберіганні незначних кількостей заборонених речовин без мети збуту. Саме вони на сьогодні залишаються цапами-відбувайлами в процесі, який суспільству згодовується не інакше, як «війна з наркозлочинністю». 

Мабуть, найбільше ми звертаємось самі до себе: чи добре чуємо одне одного? Потім до суспільства: чи зрозуміло, що ми маємо на увазі? І аж потім – до влади. Ми озвучуємо вимоги, але принципово не приносимо цих вимог на папері в урядові кабінети. Краще за будь-які вимоги працюють запити про надання інформації. І, звісно, ми можемо надати конкретні рекомендації щодо змін законодавства.

– Чим цей марш буде відрізняється від попередніх подібних в Україні та від тих, що пройдуть одночасно в інших країнах світу?

– Марші у різних країнах спираються на різні місцеві реалії і мають різні вимоги. Десь прагнуть узаконити ту чи іншу модель обігу конопель (медичну чи рекреаційну), десь протестують проти міліцейського свавілля, десь святкують перемогу. Ми вимагаємо скасувати кримінальну відповідальність за незначуще діяння, якому місце як мінімум в адмінкодексі, на рівні з переходом вулиці на червоне світло. 

Зупитини арешти курців конопель – людей, не пов'язаних зі збутом наркотиків чи іншими видам організованої злочинності. В цьому ми солідарні з іншими маршами. Суспільство має право знати про істинну соціальну шкоду від різних субстанцій, а не послуговуватись блюзнірським лекалом штибу «конопля небезпечна, тому що... заборонена».

image

Тарас Ратушний: «Декриміналізація не просто спрямує зусилля правоохоронної системи на справжню злочинність, але і дасть уряду можливість для повноцінного моніторингу наркоситуації».

– Скільки людей в Україні вживають легкі наркотики та, відповідно, можуть стати потенційними жертвами кримінального переслідування?

– Про кількість останніх в Україні можна оперувати виключно здогадками. Адже, реалізуючи репресивну політику, держава навіть не здатна проаналізувати її ефективність. Зокрема, статистика по споживачам заборонених речовин в Україні відсутня. Справа в тому, що при нинішньому сценарії «боротьби з наркотиками» об'єктивні цифри неможливо отримати. Поки за зберігання без мети збуту дрібки конопель існує можливість кримінального переслідування, уряд не знатиме, скільки україніців це вживають, як часто та з якої причини. А міліція буде боротися саме з такою «наркозлочинністю», бо це значно легше, ніж боротися зі справжніми злочинами. Тим часом мова йде про мільйони дорослих громадян, які хоча б раз вживали коноплі. Більш-менш повноцінне соціологічне дослідження 2004 року проектує цифру в 3 мільйони громадян старше 18 років, що вживали канабіс мінімум два рази протягом року.

– Яким чином ви готуєтесь до можливих конфліктів чи провокацій зі сторони правих сил під час маршу?

Є певний стереотип, що Маршу Свободи мають обов'язково протидіяти праві сили. Насправді протягом перших років існування руху «протидією» Маршу Свободи рекламувалися всі, хто завгодно – від сектантів «Посольства Божого» до «Братства» Корчинського. Але останні два роки проти маршу не виступав взагалі ніхто – це говорить про те, що акція проклала дорогу через облуду і брехню щодо неї. Принаймні, хочемо в це вірити. Ми покладаємось на сумління правоохоронців та здоровий глузд всіх, хто б не завітав цього дня на Михайлівську площу. Нехай буде мир!

Існує безліч міфів стосовно маршу. Міф перший: на Марш Свободи виходять лише ті, хто курять коноплі. Насправді вимоги маршу підтримують всі, хто не згоден податками утримувати корумповані силові структури, які давно перетворили так звану «боротьбу з наркотиками» на війну проти мирного населення та конвеєр особистого збагачення. Змусити МВС боротися зі справжньою злочинністю – в інтересах кожного свідомого громадянина цієї країни.

Міф другий: Марш Свободи виступає за легалізацію наркотиків, і якщо наркотики «дозволити», тих, хто їх вживає, буде більшати. Насправді Марш Свободи за всю історію свого існування ніколи не піднімав тему легалізації будь-яких психоактивних речовин. Головною вимогою Маршу є декриміналізація частини 1 статті 309 Кримінального кодексу України. Різниця у значеннях термінів очевидна. Скасування кримінального переслідування за діяння, що полягає у зберіганні незначних кількостей заборонених речовин без мети збуту, ніяк не змінює статус цих речовин.

Декриміналізація зберігання для власного вжитку та без мети збуту (заради посилення поротьби зі справжньою наркозлочинністю) не має нічого спільного з легалізацією марихуани. Легалізації наркотиків не означає програма державної підтримки фермерів, що вирощують промислові (безнаркотичні) сорти конопель. Так само не має нічого спільного з легалізацією державна стратегія щодо наркотиків, ратифікації якої вимагають учасники Маршу Свободи.

У країнах, уряди яких запровадили ту чи іншу модель декриміналізації вживання заборонених субстанцій, не фіксується ніяких спалахів споживання марихуани. Але в країнах, де споживання криміналізовано, відсутня об'єктивна статистика навіть про кількість осіб, що вживають певні речовини з тією чи іншою метою. Декриміналізація ст. 309 не просто спрямує зусилля правоохоронної системи на справжню злочинність, але і дасть уряду можливість для повноцінного моніторингу наркоситуації.

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Три основні елементи для впливової стратегій дистрибуції фільмів: Охоплення – хто має подивитись ваш фільм, до кого ви хочете достукатись. Реакція – відгук на ваш фільм, виражений у певній активності або зміні поведінці. Прибутки – чи потрібні вам гроші, які у вас цільові показники по доходам.