Ще рік тому знищення корпусів швейної фабрики «Юність» на Андріївському узвозі викликало гучний скандал. Cьогодні це місце стає чи не першим прикладом показово відкритого діалогу громадськості і великого бізнесу. Вже 23 травня на суперечливій території пройде мистецька інтервенція «SPACES: Архітектура спільного».
Торік у квітні під час реконструкції Андріївського узвозу було знесено три споруди за адресою вул. Фролівська 9/11. Їх побудували у 80-х роках, простір функціонував як фабрика «Юність». На звільненому місці планувалася побудова восьмиповерхового офісного центру.
Забудовником проекту був один з найбільших в Україні холдингів нерухомості – компанія «Еста», що входить до складу групи «СКМ» Ріната Ахметова. В офісі «Еста-Холдинг» ситуацію пояснювали тим, що знищені будинки знаходилися в аварійному стані і довгий час ніяк не використовувалися.
Повідомлення про знесення будинків на Андріївському спричинило багато галасу. Активісти столиці обурились, бо Андріївський узвіз вважається однією з найвідоміших прогулянкових зон центру столиці та належить до заповідника «Древній Київ». Висновки дослідження, проведеного компанією «GfK Ukraine», виявили, що 70% киян негативно поставилися до зносу будинків на Андріївському узвозі, 91% – бажали бачити нові будівлі у старому архітектурному стилі.
Зважаючи на настрої киян чи на власне бажання уникнути поганого піару, компанія «Еста-Холдинг» відмовилася від побудови офісного центру. Замість цього вирішили створити нову некомерційну забудову та навіть порадитися з громадськістю стосовно її призначення.
Була створена Громадська палата у складі 11 осіб, зокрема директорки CSM Катерини Ботанової, письменника Олеся Подрев’янського, активіста Ігоря Луценка, галериста Євгена Карася та інших. У лютому 2013 року Громадська палата прийняла рішення перетворити простір колишньої фабрики «Юність» на багатофункціональний комплекс, що має поєднувати в собі музичні та театральні зали з просторами для виставок і дискусій.
Цього тижня завдяки фестивалю «SPACES: Архітектура спільного» простір на місці «Юності» почне обростати мистецькими значеннями. На території фабрики пройдуть лекції, дискусії, музичні перформанси, міський форум. Метою заходу стане пошук нових стратегій відновлення міських просторів . Участь у ньому візьмуть художники, музиканти, архітектори, громадські діячі з України, Росії, Молдови, Хорватії, США та інших країн.
Проекти «SPACES» проходитимуть з 23 до 26 травня 2013 року. Відкриття відбудеться в четвер 23 травня о 19:00. Вхід на заходи вільний.