Олексій Хмара, очільник українського відділу Transparency International, граючись у конструктор LEGO, розказує про те, як легально провести мітинг і що варто при цьому з собою мати.
1. Експерт нагадує, що в Україні діє повідомний принцип проведення акцій протесту. Це означає, що місцеву владу достатньо просто повідомити про ваш мітинг, а не просити у неї дозволу. Найкраще відправити на адресу органів місцевої влади рекомендованого листа, де вказати форму вашої акції, точне місце проведення та тривалість.
2. Йдучи на акцію, варто захопити з собою квитанцію про те, що рекомендованого листа органам влади доставлено, а також роздруковану 39 ст. Конституції, де якраз і вказано, що громадяни України можуть мирно збиратися для захисту власних прав. За наявності цих документів міліція не зможе правомірно зупинити проведення вашої акції – хіба що у неї для цього буде рішення суду.
3. Також перед проведенням акції варто організувати групу спостерігачів. Їхньою задачею буде фото- та відеодокументування мітингу. Спостерігачам бажано не брати участі у самій акції протесту і за будь-яких умов намагатися уникати арешту, бо саме їм доведеться у випадку затримання учасників акції звертатися до прокуратури та медіа.
4. У разі вручання міліції у протестну подію треба пам’ятати, що правоохоронці в першу чергу намагатимуться арештувати її організаторів. Тому якщо міліціонери схопили когось із учасників акції, їх треба оточувати та голосно допитувати, куди саме вони ведуть затриманого, а також у скоєнні якого злочину його звинувачують. У разі появи в лавах протестувальників провокаторів не потрібно заспокоювати їх власноруч – краще попросити співробітників правоохоронних органів слідкувати за дотриманням порядку в громадських місцях.
5. У випадку вашого затримання поводьтеся спокійно – це збільшить шанси швидкого повернення на волю. Під час судового засіданні зазначте, що не чинили непокори правоохоронцям, а також що міліціонери під час затримання не повідомили, яку саме статтю законодавства вами порушено. Вимагайте участі у засіданні свідків з вашої групи спостереження і відстоюйте для себе мінімальне покарання у вигляді штрафу.
6. На місце протесту бажано брати з собою паспорт та гарно схований мобільний телефон з заготовленими смс-повідомленнями (наприклад, «Мене затримали, підіймайте галас!»). Корисно буде знати адреси та телефони найближчих відділків міліції. В жодному разі не варто йти на акцію нетверезим, брати з собою цінні речі, вдягати шарфи, ланцюжки – речі, які можуть допомогти міліції погрузити вас в автозаки. Після офіційного закінчення акції не поспішайте розслаблятися – міліція все ще може зробити спробу атакувати вашу акцію.