Мене звати Анна Уварова, і я допомагаю створювати менторські спільноти, проводити "Школи менторів" та в цілому розвивати менторство в Україні. 

18 лютого 2022 р. пройде вебінар “Менторство.Основи”, де ми заглибимось у поняття менторства, розберемо як розробити та реалізувати менторську програму. 

71% компаній на Fortune 500 використовують програми менторства для своїх співробітників.

67% компаній говорять, що змогли підвищити свою продуктивність за допомогою менторства.

Дослідження Deloitte говорить, що 79% міленіалів бачать менторство як ключову умову для кар'єрного зростання (у 2025 р. вони будуть складати 75% співробітників).

Дослідження, проведене професором Гарвардської медичної школи Джорджем Вайлантом, показує, що літні люди, які менторять молодих людей на роботі та в житті, в три рази частіше відчувають себе щасливішими, ніж ті, хто цього не робить. 

Згідно з даними однієї з найбільших менторських організацій для молоді в США MENTOR, молодь, яка має ментора на 130% частіше посідає керівні посади, та на 55% менше пропускають уроки, ніж їх однолітки.

Ці дані показують який великий вплив має менторство на  розвиток особистості вне залежності від її віку, статусу, цілей, а також про універсальність цього освітнього підходу і актуальність як в бізнесі, так і в громадському і державному середовищах.

Чому так?

Ключовим фактором, який відрізняє ментора від схожих понять - коуч, фасилітатор, вчитель - є досвід. Цей фактор відображає лише одну роль ментора - роль експерта. Одягаючи цю роль, ментор надає експертну підтримку, пояснює як працює той чи інший процес, як відбувається та чи інша діяльність, ділиться контактами, допомагає долучитися до профільної спільноти. Але тільки це не допомагає іншій людині розвиватися. Тому окрім цього є ще й інші ролі.

Одна з них - це роль коуча, який допомагає менті зрозуміти його сильні сторони та точки росту, вектор розвитку, ціль та бути у тонусі під час шляху до її досягнення. Важливим аспектом ролі коуча є вміння слухати і чути, адже ця роль не висловлює своєї думки, їй важливо зрозуміти менті та допомогти віднайти саме його індивідуальний шлях.

На шляху розвитку не менш важливою є підтримка, адже в якийсь момент може бути настільки важко, що відчуття своїх сильних сторін не дають натхнення та сил. І тут у нагоді стає роль друга.

Ми розвиваємось багато в чому завдяки невдачам та зворотному зв'язку і тут у нагоді стає роль критика. У менторстві критик надає зворотний звязок зважено, балансуючи між тим, що вдалося і тим, що варто покращити. Важливим є те, щоб після надання зворотного зв'язку менті мав сили та натхнення, незважаючи на помилки та невдачі рухатися далі. 

Отож, ментор суміщає декілька ролей, які включаючись в потрібний момент створюють круту суміш експертності, підтримки, зворотного зв'язку, системності та покроковості. Все це є проявом індивідуального підходу до розвитку, навчанням в дії, що все більше підтверджує свою ефективність у розвитку особистості та команд.

Де застосовується менторство?

Всередині компаній/організацій для розвитку команди. Частіше всього менторські програми застосовують 

 

  • на етапі адаптації нових співробітників;

  • для напрацювання hard/soft skills;

  • під час програм лідерства.

 

 На перших фазах стартапу/бізнесу/соціального проєкту. Тут частіше всього присутнє командне менторство, коли менті - це не одна людина, а команда. 

Профорієнтація та розвиток молоді. 

Такі менторські програми сприяють розумінню молоді їх цілей на майбутнє, допомагають визначитися із професією, отримати першу роботи, реалізувати свій перший соціальний проєкт, краще зрозуміти себе та на основі цьому виставити пріоритети та цілі. 

Це є основні напрямки, але вони не обмежують, а дають тільки старт для створення нових. Є великий пласт менторських програм, які вирішують соціальні проблеми, а саме соціальної адаптації людей літнього віку, людей з інвалідністю тощо.

Чому менторство - це про win-win?

На перший погляд може здатися, що менторство фокусується виключно на розвитку менті і так, первинно завдання є саме таке. Але рефлексуючи свій досвід менторства, ментори практично завжди відмічають і свій розвиток. Він проявляється:

  • у напрацюванні м'яких навичок (надання зворотного зв'язку, збільшення емпатії, більше розуміння поведінки та мотивів інших людей), що в перспективі дуже допомагає на лідерських позиціях у компаніях та організаціях;

  • у систематизації hard skills, адже під час менторства часто потрібно повертатися до перечитування матеріалів, щось вивчати заново, щоб відповісти на питання менті;

  • задоволенні від свого вкладу у розвиток іншої людини;

  • отриманні нової інформації, інсайтів від менті в процесі навчання;

  • росширенні своїх професійних та особистісних контактів;

  • визнання та повага від колег, компанії, друзів, суспільства;

  • усвідомлення свого досвіду та себе особисто. 

 

В Україні менторство тільки зароджується. Ми тільки починаємо для себе формувати розуміння цього методу неформальної освіти, та поступово використовувати його в бізнесі, державному та громадському секторах. Але ще більш вагомим для суспільства є використання його міжсекторально, коли менторська програма поєднує успішних бізнесменів та стартаперів, учнів старших класів та досвідчену молодь, школярів та людей поважного віку.. Це дозволяє створювати зв'язки, які поступово будуть об'єднувати різних людей та спільноти, сприяти прийняттю різноманіття, та розширювати зв'язки кожного з нас сприяючи як особистому, так і суспільному розвитку.

Автор
Керівниця ГО "Про.Світ". Розвиваю менторські спільноти.

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Коли ви знаходитесь в тиші, ви більш природні. І світ тиші більш реальний. Я думаю, що це дозволяє створити більш глибшу, універсальнішу історію.