Консультант з розробки бізнес моделей, фандрейзингу та залучення інвестицій Петро Дарморіс розповідає що таке бізнес модель та ділиться прикладами як її використовують соціальні підприємництва для розвитку бізнесу та вирішення соціальних проблем.

Чому моделі соціального підприємництва стають все популярнішими зараз? 

Бізнес модель соціального підприємництва набуває все більшої популярності з кількох причин: Вона передбачає інноваційні та сталі рішення для соціальних та екологічних проблем. Соціальна місія визначає стратегію, цілі та діяльність, а факт здійснення підприємницької діяльності забезпечує операційну та фінансову сталість організації чи підприємства. Таким чином, соціальне підприємництво увібрало в себе все найкраще від благодійності та бізнесу. І я переконаний, що це є новою якістю як для громадської, так і для підприємницької діяльності. Ще однією причиною популярності такої бізнес моделі є тенденція зростання попиту з боку споживачів, які хочуть підтримувати бізнес, що відповідає їхнім цінностям. 

Соціальні підприємства своєю діяльністю, а також продуктами та послугами здійснюють позитивний вплив на суспільство, а тому споживачі все частіше звертаються до таких компаній. Соціальне підприємництво стає все більш привабливим для молоді, яка свідомо ставиться до суспільних проблем і активно шукає шляхи позитивних змін. Соціальне підприємництво надає їм можливості для поєднання підприємницького духу з прагненням до соціальних змін. Також багато урядів різних країн визнають потенціал соціального підприємництва у вирішенні соціальних проблем та стимулюванні економічного зростання. Вони впроваджують політику та надають механізми підтримки, такі як фінансування, податкові пільги та регуляторні рамки, які сприяють зростанню популярності моделей соціального підприємництва. Так, наприклад, тема соціальної економіки стала пріоритетною для ЄС, де вже більше року реалізується стратегія Social Economy Action Plan - план дій для стимулювання росту та розвитку підприємств соціальної економіки. 

(можете спробувати самостійно формалізувати бізнес модель вашого бізнесу у канві пропонованій Дія. Бізнес)

Також рекомендую ознайомитись з матеріалами наших партнерів  Фундації ЗМІН  де просто та якісно розкриті цінніcні характеристики соціального підприємництва Як (не) працює соціальне підприємництво

 

Що таке бізнес модель? 

Це інструмент, який окреслює, як компанія створює та доставляє продукти/послуги і їхню цінність для клієнта. Вона описує ключові елементи та види діяльності, необхідні для отримання доходу та розвитку бізнесу. По суті, бізнес модель дозволяє подивитись на діяльність підприємства та організації загалом, зрозуміти як усе працює зараз і побачити можливості для росту та розвитку бізнесу. Бізнес модель зазвичай включає такі компоненти, як 

- Ціннісна пропозиція - унікальний продукт, послуга або рішення, запропоновані клієнтам, які задовольняють їхні потреби або вирішують проблему 

- Конкретна цільова аудиторія або сегмент ринку, який бізнес прагне обслуговувати 

- Канали, через які бізнес досягає своїх клієнтів та взаємодіє з ними 

- Джерела доходів і те, як бізнес монетизує свою діяльність 

- Основні види діяльності та процеси компанії 

- Ключові ресурси - активи, навички та інші ресурси компанії 

- Партнерства, необхідні для ефективного ведення бізнесу 

- Структура витрат бізнесу.

Так як, наприклад, глобус є моделлю Землі і за його допомогою ми можемо краще зрозуміти як виглядає і обертається наша планета, так і з допомогою бізнес моделі отримуємо краще уявлення як працює наш бізнес/організація зараз або як ми можемо запустити нову підприємницьку діяльність.

 

Чи може соціальне підприємництво працювати без бізнес моделі та бути успішним? 

Бізнес модель - це інструмент, який може виглядати як схема, таблиця, опис або інша візуалізація усіх процесів у бізнесі. Чи може бізнес працювати без такої візуалізації? Так, може. Чи можна стартувати новий бізнес без формалізованої бізнес моделі? Так, теж можна. В такому разі ці всі процеси та інформація знаходяться в голові засновника. Втім, опис, візуалізація або будь-яка інша формалізація бізнес моделі значно підвищує шанси на успіх і швидший ріст та розвиток бізнесу. І ось декілька аргументів чому: Бізнес модель допомагає соціальним підприємцям сформулювати та прояснити свою місію, бачення та цілі. Вона допомагає як самому власнику, так і усій команді, партнерам і навіть клієнтам зрозуміти як конкретна підприємницька діяльність допомагає робити позитивні зміни в суспільстві чи навколишньому середовищі. Розробка бізнес моделі дозволяє соціальним підприємцям визначити та диверсифікувати потенційні потоки доходів. Завдяки цій моделі підприємець краще розуміє, який клієнт за що платить і де можна знайти інше джерело доходів. Це допомагає забезпечити фінансову стійкість підприємства та зменшує залежність від зовнішніх джерел фінансування. Надійна бізнес модель дозволяє соціальним підприємцям масштабувати свою діяльність та збільшувати її вплив. Це дозволяє ефективно розподіляти ресурси, налагоджувати ефективні партнерства та тиражувати успішні стратегії в різних контекстах. Бізнес модель забезпечує основу для постановки нових цілей, відстеження прогресу та вимірювання зробленого впливу. Вона допомагає соціальним підприємцям продемонструвати ефективність та результативність своїх ініціатив, що має вирішальне значення для залучення фінансування та підтримки. 

 

Компанії та бізнеси які мають бізнес модель

Google, Ikea, Uber - ці компанії, які працюють в різних сферах і є нам відомі своїми проривними стратегіями розвитку. Що допомогло їм зробити прорив? Топ-команди цих та інших компаній регулярно оцінюють свої поточні бізнес моделі й постійно шукають нових рішень в плані створення нової цінності для своїх клієнтів та оптимізації процесів виробництва та надання послуг так, щоб клієнти отримували успішний досвід. Теж саме стосується і соціальних підприємств, для яких наявність розробленої бізнес моделі є ще більш важливою, адже часто такі бізнеси створюють цінність своїми продуктами та послугами не лише для клієнтів, які купують, але й для вразливих груп, чиї проблеми та задачі вони вирішують своєю соціальною місією. Тут бізнес модель дозволяє скласти пазл - ідеально поєднати бізнес та соціальну місію.

 

 

Завдяки наявній та формалізованій бізнес моделі, такі відомі іноземні компанії як Grameen Bank, Era92, Steward, iRarmer та багато інших входять до списку топ соціальних бізнесів, які змінюють світ вже зараз у 2023-му. В Україні є також чимало таких компаній, як от, наприклад Голландська пекарня 21.3, Музей «Третя після півночі», мережа піцерій «Ветерано піца» та багато інших, які ростуть та розвиваються завдяки чіткому розумінню власників та їх команд бізнес моделей. Тому заохочую усіх діючих соціальних підприємців переосмислити поточну бізнес модель і знайти точки росту та розвитку. А усіх, хто починає або міркує про таку діяльність, заохочую якраз почати дизайнувати свій бізнес за допомогою інструменту дизайну бізнес моделі. Успіхів!

 

____________________________________

Отримати консультацію з розробки та впровадження бізнес моделі соціального підприємства можна у розділі Майстерня.


Петро Дарморіс — консультант з розробки бізнес моделей, фандрейзингу та залучення інвестицій.

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Освіта нового покоління спирається на цінності, як квінтесенцію людської мудрості різних епох і країн. За цією логікою навчання має фокусуватися на нових знаннях і дисциплінах, що ще не стали частиною загального культурного багажу.