194 %
  • 58 398зібрано (з 30 000 грн)
  • Завершено
Збір коштів завершено

Головне

Книга-альбом вернакулярної (аматорської) фотографії з унікальним дослідженням побуту молодих українців трьох поколінь. Паперова “машину часу” – 30 років на 300 сторінках.

Історія

30 років Незалежності – у звичках, смаках, вуличній моді, їжі, дизайні осель, легендарних ковдрах на стінах у 90-ті, касетниках, перших ПК, травневих пікніках, копанні картоплі й навіть у сексуальних вподобаннях.

Чому ми вважаємо, що це заслуговує вашої уваги?

Крім аналітики, фактів, порівняння звичок та смаків різних поколінь книга містить об‘ємний фотоархів.

Основа фотоархіву – вернакулярні або повсякденні, аматорські фотографії. Кожне фото – це маленька особиста та абсолютно “народна” історія: без глянцю, без позування, без героїзації. (Насправді кілька зірок там є, але лише тому, що вони надали дійсно унікальні фото зі своїх домашніх архівів). І серії знаних фотографів у книзі також є. Вони органічно доповнюють архів і разом створюють відвертий “народний” домашній альбом.

(Фото з архіву Олександра Сидоренка, Фоззі з гурту ТНМК)


(Фото Генадія Мінченка з серії “Мгарський монастир”)

Артдиректор Андрій Достлєв настільки тонко і вдумливо поєднав на сторінках книги різні світлини, що книгу можна впевнено назвати артоб'єктом.


До чого у назві “XYZ”?

Це назви трьох поколінь. За теорією поколінь їх набагато більше, але ми зупинилися лише на цих трьох, бо їхня молодість прийшлася вже на час Незалежності України.

Журналістка й авторка Марта Мольфар дослідила спільні риси й розбіжності поколінь XYZ в українських реаліях і виділила тренди кожного з трьох десятиліть: що їли, у що вдягалися, як прикрашали житло, як розважалися, як ставилися до тіла.

Наприклад, з’ясувалось, що найбільше розбіжностей у представників різних поколінь у ставленні до сексу, гендеру і тіла. Чому так – розповідаємо у книзі.


Одна з переваг проєкту – двомовність. Українська та англійська. Це дає можливість чесно і відверто розповісти про себе громадянам інших країн, зацікавити Україною і, ми сподіваємось, викликати симпатію до нас. Авторські переклади англійською робила ірландська письменниця українського походження Вікторія Мєлковська. Фокус-група європейців, на яких ми тестували нашу книгу, ці сподівання підтвердила.


Костянтин Дорошенко, арткритик, куратор сучасного мистецтва, назвав цю книгу-дослідження “подією в культурному житті країни”.

(На фото Костянтин Дорошенко роздивляється перший, ще “теплий” примірник книги)

Андрій Достлєв, співавтор і артдиректор книги розповів: “Це був несподіваний досвід роботи з вернакулярними фотографіями періоду, якого я намагався раніше уникати, але виявилося що це весело (заодно зробив для себе кілька цікавих висновків щодо оптики й стратегії роботи з фотографіями на межі переходу до цифрової зйомки). Всі матеріали, які нам надіслали, були страшенно цікаві, але обмеження в часі й кількості сторінок звісно змусили робити вибір, часами нелегкий.” 

(На фото Андрій Достлєв)

(На фото сторінка з домашнього альбому Олександра Жирнова)

Через оптику повсякденності легко, чесно і з самоіронією показані зміни за 30 років в нас, українцях, в наших звичках і свідомості. Якими ми були і якими ми є зараз. Ми сподіваємось, що цей проєкт перетвориться на потужний привід для рефлексії та осмислення ментальності українців часів Незалежності.


(На фото книгу роздивляється дослідниця тілесності, фотографка Євгенія Станішевська)

Для кого ця книга?

Для тих, чия молодість або дитинство прийшлися на 90-ті або нульові – щоб рефлексувати та порівнювати;

Для зовсім молодих українців – щоб побачити те, що не зберігається в музеях та підручниках історії;

Для культурологів, рекламістів, гуманітаріїв – на сьогодні це унікальне дослідження повсякдення трьох поколінь незалежних українців;

Для іноземців, які за допомогою цієї книги дізнаються про українців більше, ніж їм розкажуть екскурсоводи;

Для тих, кого ви захочете здивувати креативним подарунком;

Для вас – бо ви точно полюбите цю книгу.


(Фото з прессніданку – Валерія Манзовітова-Єрмакова; Головне фото на заставці – Павло Пастушенко)


Книга “Українці XYZ: звички, смаки, побут” – частина великого мультидисциплінарного проєкту, що досліджує три покоління українців, чия молодість прийшлася на роки Незалежності. Проєкт створюється за фінансової підтримки Українського культурного фонду.

Ми потребуємо додаткового фінансування в розмірі 75 000 гривень коштом інших джерел, в тому числі краудфандингу. Структура видатків коштом інших джерел складається з тих видів витрат, які не були запевнені УКФ (ліцензійні відрахування, видатки на доставлення безплатних екземплярів книги за кордон, оплата за доставлення та сувенірна продукція проєкту).

Подальший розвиток проєкту "Україна XYZ: звички, смаки, побут" полягає передусім на поданні книги на конкурси та фестивалі, а також участь фільму у міжнародній фестивальній дистрибуції та прокаті. Як незалежний проєкт з незалежною ідеєю. Ми прагнемо розповсюдити наше дослідження незалежно від книжкових магазинів та платформ та прагнемо продовження тиражу. Частину накладу книги ми розповсюджуємо безплатно по культурних інституціях України (усього 89) та дипломатичних установах (усього 27 країн). Таким чином ми прагнемо зберегти повсякденну історію України для себе та по всьому світу.

Решту накладу не можна купити в книгарнях, вона призначена лише для донорів проєкту, якими можете стати ви просто тут і зараз.

Подарунки

Підтримайте проект та оберіть подарунок

Подарyнки 5
  • Внесок від 150 грн

    Екошопер з фотопринтом та та набір листівок з вернакулярними фото

    2 доброчинці

  • Внесок від 360 грн

    Примірник книги

    87 доброчинців

  • Внесок від 500 грн

    Примірник книги в екошопері з фотопринтом та набір листівок з вернакулярними фото

    18 доброчинців

  • Внесок від 660 грн

    Два примірнки книги

    14 доброчинців

  • Внесок від 750 грн

    Два примірники книги та два набори листівок з вернакулярними фото в екошопері з фотопринтом

    3 доброчинці

Спільнокошт

Внески доброчинців у втілення проекту

Loading...

Команда

comments powered by Disqus

ЦІКАВО ТАКОЖ

15 проектів зараз чекають твоєї підтримки