Коридор пам’яті

 Коридор пам’яті

6%

13 доброчинців

3 950зібрано (з 64 444 грн)

0 год. залишилось

Нажаль, проєкт не зміг зібрати необхідну суму коштів

Зеленодольська громада стала щитом між Дніпропетровщиною та Херсонщиною і першим місцем безпеки для десяти тисяч українців, що виходили з окупації. Хочемо зберегти пам’ять про тих хто йшов і зустрічав

    Привіт, ми команда учнів та студентів з Зеленодольська, що на Дніпропетровщині. Хочемо закарбувати історію спротиву та взаємопідтримки мешканців нашої громади.

   Може здатися, що ця історія схожа на історію сотень інших, які встали на шляху ворога, місяцями жили під щільними обстрілами, під ними ж зустрічали тих, хто виходив з окупації. Та на правду, кожна з таких історій унікальна, бо складається з історій неповторних людей — чоловіків і жінок, молодих і стареньких, тих, хто вміє захистити, нагодувати, обійняти та підтримати. Хто залишився в живих, або ні.

     Наша історія про те, як Зеленодольська громада стала першим безпечним місцем для людей, які на велосипедах, колісних кріслах, лікарняних ліжках та пішки виходили з, на той час, окупованої Херсонщини.


«23-го квітня 2022 року російські окупаційні війська стали випускати «самоходом» мешканців окупованої частини Херсонської області з боку Високопілля та Давидова Брода. З кінця квітня по кінець травня транзитом через Зеленодольськ пройшло близько 10 тисяч біженців.»


Щоб знайти форму в якій збережемо цю історію, ми взяли участь у програмі «План.Дій». Нашими кураторами стали режисерка та мультидисциплінарна художниця Ольга Михайлюк та скульптор Тарас Попович. А ментором історик та фасилітатор ГО «Інша освіта» Тарас Грицюк.

Протягом кількох місяців разом з Ольгою ми працювали з власними спогадами, спогадами містян, згадували події, що передували зустрічі біженців. Що на той час відбувалося з нами самими, з містом та громадою.


А разом з Тарасом Поповичем знайомилися з тим, як в різний спосіб у світі працюють зі збереженням пам’яті. Шукали форму. Створювали власні ескізи, виліплювали їх з глини, презентували та обговорювали.


Оскільки об’єкт з’явиться у громадському просторі, нам було важливо, щоб фінально над його змістом та формою працював саме Тарас, як професійний скульптор, що має досвід роботи з публічними просторами.

Об’єкт виник спочатку у глині:


А потім у візуалізаціях:Дві стіни і простір між ними символізують одночасно шлях який пройшли херсонці, щоб вийти з окупації та який пройшли ми, мешканці Зеленодольської громади, від 24-го лютого, до червня 2022 року, коли потік людей, яких ми приймали став поволі зменшуватися.

Починаючи працювати над об’єктом, ми хотіли поділитися спогадами, та в процесі зрозуміли, що маємо їх так багато — спільних, особистих. Війна триває і вони нашаровуються одне на одне, змішуються, свіжіші починають затирати більш давні. Ті про які читаємо заміщають наші власні. Тому тексти на стіні не розповідають історію, а запускають механізм згадування. І не важливо були ви, як ми, частиною цих подій, чи мешкали де інде, наша історія сколихне й вашу особисту.

Ще однією особливістю нашого об'єкта, є його взаємодія з сонцем. Конструкцію спроєктовано таким чином, що з року в рік кожного 24 лютого сонце підсвічуватиме саме цю дату, залишаючи інше в тіні, бо в той день ми ще не знали, що саме на нас чекає. Спускаючись поволі тінь підсвічуватиме й інші дати у їх річниці і так до самого червня, коли вся історія, яку ми хочемо розповісти стане явною.


Цей об’єкт ми хочемо встановити у нашому парку поряд з алеєю, що веде до водосховища. Ми сподіваємося, що крім пам’яті, він стане приводом заїхати і познайомитися з нашим містом тих, хто зараз прямує з Кривого Рогу до Запоріжжя, чи після наступної деокупації з Мелітополя до Кривого Рогу чи навіть з Маріуполя.


Чому нам важливо встановити його зараз? Бо війна вже залишила свої нищівні сліди на наших вулицях, будинках, в кожному з нас. Цим слідам ми щоденно протиставляємо нашу незламність, але часом нам дуже потрібне нагадування, що вона є, що її вдосталь, що вона в кожному з нас.

Встановивши монумент, ми також представимо його світу, як ще одне нагадування про війну, яка все ще триває.

Бюджет проєкту складається з: проєктних робіт, вартості матеріалів (каркасу та кортену для обшивки), робіт з виготовлення конструкції та нанесення на неї текстів та зображень, а також монтажу.

Місцева влада підтримує наш проєкт та залучає до його реалізації партнерів, які нададуть необхідні матеріали. Монтажні роботи виконають комунальні служби міста.

Суму зібрану на Спільнокошті ми використаємо на оплату робіт спеціалістів з виготовлення конструкції.

Винагороди

Підтримайте проєкт та оберіть винагороду

 • Внесок від 200 грн

  Листівка з велосипедом (фрагмент об’єкту)

  2 доброчинці

  18 залишилось

 • Внесок від 300 грн

  Листівка з графічним контуром громади (фрагмент об’єкту)

  1 доброчинець

  19 залишилось

 • Внесок від 500 грн

  Зєлік. Неофіційний символ міста.

  0 доброчинців

  5 залишилось

 • Внесок від 1000 грн

  Набір крафтового меду з місцевої пасіки

  0 доброчинців

  5 залишилось

Контакти проєкту

Соціальні мережі та інші посилання проєкту

Спільнокошт

Внески доброчинців у проєкт

Блог

Відомості про здійснення проєкту

Ділитись з друзями

Цікаво також

12 проєктів зараз чекають на твою підтримку

Будь ласка, авторизуйтесь!

Заповніть всі поля, щоб увійти в особистий кабінет.

Реєстрація

Заповніть всі поля, щоб приєднатися до Великої Ідеї.

Забули пароль? Натисніть, щоб відновити.

Або швидко зареєструйтеся

Натискаючи кнопку 'Зареєструватися' ви погоджуєтесь з умовами конфіденційності, правилами сайту та спільнокошту.

Відновлення паролю

Введіть зареєстрованний email, щоб отримати інструкцію по відновленню паролю.

Новий пароль

Встановіть новий пароль для вашого акаунта на Big Idea.

Відновлення паролю

Якщо ваш email було зареєстровано, ви отримаєте інструкція по відновленню пароля на пошту.

Ваш пароль було змінено. За бажанням ви можете його змінити також в особистому кабінеті.

Постав питання команді проєкту