109 доброчинців
101 647₴зібрано (з 100 000 грн)
0 год. залишилось
ЗАВЕРШЕНО
100%
109 доброчинців
101 647₴зібрано (з 100 000 грн)
0 год. залишилось
ЗАВЕРШЕНО
Відомості про здійснення проєкту
Житомирський Електровимірювач - один із унікальних заводів радянського періоду в Україні, який має діюче виробництво і близько 200 працівників. Колись одна з найбільших продуктових лінійок, які виготовляв завод, складали електронні музичні інструменти "Естрадін" - синтезатори, електрооргани, електробаяни, драм-машини та інші музичні девайси. Звичайно, якщо порівнювати із 6 тисячами людей, що працювали колись, то можна лише уявити кількість незаповнених приміщень і територій.
Саме тому на початку цього року розпочалася активна робота над проектом створення інноваційного парку Вимірювач, який заповнюватиме ці приміщення новими процесами та людьми. Перший простір-майстерня, яка запуститься на базі інноваційного парку, буде Лабораторія звуку. Електронні музичні інструменти, що більше 20 років лежали на складах Електровимірювача, уже почали відновлюватися, звучати, і навіть перетворюватися на нові.
Лабораторія звуку відкриється у форматі десятиденної саунд-резиденції V:UNCASE / Вимірювач: розпаковка, що проходитиме з 30 липня по 9 серпня на території заводу, та яка пропонує об’єднати саунд-артистів та артисток, музикантів і музиканток, медіахудожників і художниць, та тих, хто працює зі звуком та електронікою, щоб попрацювати з технічним та візуально-звуковим контекстом заводу. Вона покликана зрозуміти зв’язки між минулою прогресивною технологічною “творчістю в електромузиці” і сучасними експериментами зі створення звуку та інструментів.
Резиденція передбачає роботу з двома напрямками:
(1) дослідження та створення генераторів звуку, звукових ефектів та інсталяцій та
(2) дослідження заводу, як джерела звуку - напрямок саундскейпів.
Протягом перших 8 днів резиденція-лабораторія буде доступною для учасників, працівників заводу і вільних слухачів, де проходитимуть воркшопи з основ схемотехніки, створення генераторів звуку, саундскейпу. Останні два дні резиденції, 8-9 серпня, територія заводу відкриється для відвідувачів з публічною програмою - запрацює Галерея звуку, аби представити роботи учасників Лабораторії, і, якщо нас не накриє новою хвилею коронавірусу, наблизимо подію до формату фестивалю - з воркшопами, інтерактивними зонами та сценою експериментальної електронної музики.
Ми отримали доступ до складів заводу, де зберігалися квазіхори, драм-машини, мікшерні пульти, ревербератори та кілька екземплярів електробаянів “Оріон”. І поставили за мету максимально віднайти лінійку електронних музичних інструментів із серії “Естрадін”, які випускалися на заводі. Електровимірювач володіє важливою історією інновативності та інтеграції технологій, що віднаходила себе у електроніці та вимірювальних приладах, в тому числі електронних музичних інструментах, яку заперечили разом із заслуженою критикою радянської системи.
“К началу 80-х годов обьем производства электробаянов, синтезаторов и электроорганов на ПО “Электроизмеритель” достиг 25 процентов всей продукции, т.е. четверть производства огромного завода!”
Леонід Федорчук, інженер-винахідник, із книги спогадів “Собачья жизнь”
Завдяки нашим місцевим друзям та партнерам з TCM Audio, ми завели теплу дружбу з колишнім працівником Електровимірювача Валерієм, що розбирається в будові цих інструменів та допомагає відновити електробаян, Пульсари та квазіхори. Обмін знаннями між поколіннями видається цікавим викликом і моментом декодування мови, яка виросла із відмінності досвідів людей, з одного боку - інтегрованих у складний виробничий процес, та, з іншого, - сучасних винахідників, що у вільних неформальних умовах створюють власні інструменти.
Сьогодні для української електронної сцени характерний пошук особливого звучання, експерименти зі звуком - те, що помічають та постійно відзначають закордонні артисти. Проте, для більшості музикантів імпортні синтезатори за тисячі доларів досі є недоступними. А навчання зі створення різноманітних звукових девайсів на базі Лабораторії при заводі дає можливість артистам формувати надзвичайно цікаве сучасне звучання, розвиваючи власне виробництво синтезаторів та звукових ефектів. Ми віримо, що завдяки цьому може розширюватися звукове різноманіття української електронної сцени та відбуватиметься зміцнення позицій наших артистів на міжнародній арені.
Крім того, в Україні все частіше практикують DIY спільноти, які займаються створенням оригінальних електронних музичних інструментів, з'являються невеликі приватні виробники модульних синтезаторів. Проте їх обсяги надзвичайно невеликі, якщо порівнювати із імпортом, і вони не так помітні на ринку. Поєднуючи знання у сфері виробництва синтезаторів заводу та експерименти і розробки музикантів, Лабораторія потенційно може стати базою створення та налагодження виробництва сучасних синтезаторів "made in Ukraine".
Лабораторія звуку є першим проектом, що лежить у концепції створення інноваційного парку Вимірювач на території житомирського заводу Електровимірювач, і привідкриє його для освітніх та творчих колаборацій, звукових і архітектурних експериментів. Над її запуском працюють Інститут звуку, науково-мистецька платформи Острів, TCM Audio та завод Електровимірювач, і з моральною підтримкою фестивалю електронної музики АТОМ. З АТОМом плануємо колаборацію в наступному році.
Вже зараз ми обдумуємо, в якому форматі буде функціонувати Лабораторія після завершення саунд-резиденції V:UNCASE. Нам цікаво залучити партнерів та ентузіастів, які бачать потенціал в можливостях для створення інструментів, проведені навчальних програм і, звичайно, шукають атмосферні, доступні простори для музичних виступів.
Якщо ми разом із вами зберемо 100 тисяч гривень через спільнокошт, то Міжнародний фонд Відродження подвоїть цю суму. Ці кошти підуть на обладнання Лабораторії, організацію саунд-резиденції, облаштування локацій, освітню програму та забезпечення міжміських стрімів лекцій/воркшопів, техніку, світло, матеріали для інсталяцій, створення Галереї звуку, фото-відео документацію, виготовлення винагород. Крім того, завод Електровимірювач уже почав готувати приміщення до запуску Лабораторії, залучати своїх спеціалістів, а також створювати хостел на базі заводу, щоб ще більше інтегруватися з атмосферою та невідривністю процесу.
Дякуємо за підтримку!
Міжнародний Фонд "Відродження"
Підтримайте проєкт та оберіть винагороду
Соціальні мережі та інші посилання проєкту
Внески доброчинців у проєкт
10 проєктів зараз чекають на твою підтримку
Будь ласка, авторизуйтесь!
Заповніть всі поля, щоб увійти в особистий кабінет.
Реєстрація
Заповніть всі поля, щоб приєднатися до Великої Ідеї.
Лабораторія звуку на заводі Електровимірювач в Житомирі
Відновлення паролю
Введіть зареєстрованний email, щоб отримати інструкцію по відновленню паролю.
Новий пароль
Встановіть новий пароль для вашого акаунта на Big Idea.