8 %
 • 12 650зібрано (з 150 000 грн)
 • Завершено
На жаль проект не зміг зібрати необхідну суму коштів

Головне

Збірка есеїв сучасних філософів, письменників, митців і журналістів про те, що таке бути інакшим, та про невід’ємне людське право бути собою. Українською, шрифтом Брайля, аудіокнига.

Блоги

Відомості про здійснення проекту

Історія

Що ми робимо?

Чи почувалися ви колись білою ґавою,  чужим у найближчому оточенні? Чи здавалося, що життя перетворюється на прокрустове ліжко, змушуючи зраджувати власну природу заради суспільного схвалення? Чи стискалися кулаки від безсилої люті, коли знецінювали те, що є для вас найзначущим? Чи завжди наважуєтеся боронити своє право на інакшість – хоч би там що гадали родичі, колеги, друзі, сусіди й решта світу?

І, щиро кажучи, чи ви завжди спроможні прийняти інакшість тих, хто вас оточує? Чи не прагнете, бодай несвідомо, змінити, виправити, перевиховати близьких, аби вони відповідали вашим уявленням?

Якщо ви зацікавилися цим проектом, мабуть, так. Адже кожен із нас у чомусь інакший – дивакуватий, не такий, як усі чи «як треба», кимось засуджений і готовий засудити, дискримінований і той, що дискримінує.

Ті, хто зміг реалізувати своє покликання й досягти успіху у своїй справі – не виняток, хоч про це не часто почуєш у інтерв’ю. Ми вирішили оприявнити втаємничене й запросили понад 20 українських інтелектуалів і митців, що, без перебільшення, є сучасними лідерами думок, розповісти про власний досвід інакшості: релігійної, етнічної, національної, тілесної, психічної, ґендерної, сексуальної. Про інакші способи життя. Про відчуття самотності, чужості, покинутості. Про толерантність і дискримінацію. Про свободу як сміливість бути собою, що неминуче означає бути інакшим. Про гідне ставлення до інакшого як один із найважливіших критеріїв цивілізованості й дорослості суспільства.

Все це – у збірці есеїв «ІНАКШИЙ ДОСВІД», що вийде друком українською мовою, шрифтом Брайля для тих, хто позбавлений зору, а також у форматі аудіокниги.


Чому це важливо?

Проблема інакшості є вкрай актуальною для України, де широко представлені соціальні групи, що порушують межі пересічних  локальних уявлень про «нормальне». Приблизно 20% громадян нашої країни становлять етнічні, а третину – релігійні меншини. Півтори мільйони осіб мають статус вимушеного переселенця, а понад 350 тисяч – учасника бойових дій. Три мільйони українців мають статус інваліда; 300 тисяч позбавлені можливості бачити, а 50 тисяч – чути або розмовляти. Понад півтора мільйони осіб мають діагностовані психічні розлади, зростає чисельність ґендерних і сексуальних меншин… 

Перелік «інакших» майже нескінченний, адже інакшість — це не лише психічні розлади, а й обдарованість. Це як інвалідність, так і спортивний талант або нечувана краса. Це паранормальні здібності й релігійний досвід. Це просто різні способи жити: багатодітність і чайлдфрі, бродяжництво і пустельництво, веґанство та бодібілдинґ. Це досвід різноманітних подій і ситуацій — травми чи втрати, кохання чи подорожі, досвід переміщеної особи чи учасника бойових дій…

Цей досвід унікальний, інакший для кожного, тож, максимою толерантності мала б бути теза, що ми можемо знати про іншого тільки те, що нічого про нього не знаємо. Утім, суцільна невизначеність лякає, і ми прагнемо  увіпхати багатомірний плинний хаос людського буття в осяжне коло понять, типологій, норм, що деколи уявляються важливішими за живе розмаїття світу.

Для пострадянської, посттоталітарної Україні, де культура співіснування з Іншим тільки-но починає формуватися, ця проблема постає вкрай гостро, і ті, хто не відповідає певним нормам, досі залишаються соціально вразливими й зазнають дискримінації.


Тому наша мета – сприяти становленню України, в якій інакшість викликатиме не жаль чи ненависть, не страх чи відчуження, не огиду чи сором, а інтерес, захоплення і готовність до діалогу.

Обов’язковою умовою цього є сміливість вголос порушувати питання про інакшість, часом болісні чи травматичні, незручні чи «непристойні» – зокрема, в літературі та образотворчому мистецтві.

Нашим внеском до цього стане видання збірки «ІНАКШИЙ ДОСВІД».

Наші автори

До збірки увійдуть есеї і розповіді українських філософів, письменників, митців і журналістів. Серед авторів: Алім Алієв, Софія Андрухович, Юрій Андрухович, Ольга Балашова, Андрій Бондар, Володимир Волковський, Євген Глібовицький, Анатолій Єрмоленко, Володимир Єрмоленко, Вахтанґ Кебуладзе, Олег Кисельов, Юлія Кисельова (Іламі Ясна), Ірина Крошко, Тарас Лютий, Юрій Макаров, Тетяна Огаркова, Юрій Прохасько, Олександр Ройтбурд, Євген Степаненко.    

Коло авторів буде розширюватись – слідкуйте за нашим блоґом!


Наша команда

Ідея проекту столу «Інакший досвід» народилася з дослідницького проекту молодих науковців Інституту філософії НАН України, членів громадської організації «Молодіжний гуманітарний центр» (МГЦ).

МГЦ був створений 2000 року при Національному університеті «Києво-Могилянська академія». За роки роботи його керівниками і членами були знані у філософсько-гуманітарному середовищі фахівці: Володимир Єрмоленко, Вахтанґ Кебуладзе, Тетяна Огаркова та інші. Серед досягнень організації – десятки виданих книжок, здійснених перекладів, наукових і освітніх заходів.

Сьогодні члени організації не лише є співавторами збірки, а й здійснюють реалізацію проекту й організовують краудфандингову кампанію.


Що ми вже зробили та що плануємо?

Робота над проектом триває від початку 2019 року.

За цей час ми опрацювали тему інакшості як науково-дослідницьку проблему, підготували перші наукові публікації. Ми залучили до діалогу представників академічної науки: філософів, істориків, мистецтвознавців, політологів, релігієзнавців, літературознавців, за участі яких провели в Інституті філософії НАНУ круглий стіл «Інакший досвід», а також підготували однойменне тематичне число провідного вітчизняного фахового часопису у галузі філософії «Філософська думка».

Ми домовилися про співпрацю  з першими 20 авторами збірки «Інакший досвід» та від декого з них уже отримали перші начерки текстів, а також знайшли партнерські організації, що готові здійснити фінансування окремих етапів реалізації проекту.


Партнери і фінансування

Реалізація і фінансування проекту були б неможливі без співпраці з партнерськими організаціями.

ПЕРШИЙ, АКАДЕМІЧНИЙ, ЕТАП реалізації проекту ми здійснили за підтримки Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, Українського філософського фонду та науково-теоретичного часопису «Філософська думка», які допомогли організувати й провести круглий стіл «Інакший досвід» та видати друком тематичне число «Філософської думки» за темою «ІНАКШИЙ ДОСВІД».

Нашими партнерами на ДРУГОМУ ЕТАПІ, ПОВ'ЯЗАНОМУ З ПІДГОТОВКОЮ І ДРУКОМ ЗБІРКИ, є ви, доброчинці платформи Biggggidea, а також (за умов успішної краудфандингової кампанії) Міжнародний фонд «Відродження». Саме за вашої підтримки ми зможемо отримати додаткове фінансування від Міжнародного фонду «Відродження» і створити збірку «Інакший досвід»: виплатити гонорари авторам, оплатити наукове і літературне редагування, а також друк накладу (1000 примірників). Частку накладу буде безкоштовно поширено по спеціалізованих навчальних закладах і організаціях.

За умов успішної краудфандингової кампанії, ТРЕТІЙ ЕТАП, ВИДАННЯ ЗБІРКИ ШРИФТОМ БРАЙЛЯ ТА АУДІОКНИГИ, профінансує Благодійна організація «Фонд Родини Нечитайло», що має необхідні для цього ресурси і фахівців. Текст 300-сторінкової книжки вдасться умістити лише у 4-х томах, а собівартість одного чотиритомного примірника становитиме 1500-2000 гривень. Також Фонд Родини Нечитайло здійснить створення однойменної аудіокниги. Весь наклад буде безкоштовно поширено по спеціалізованих навчальних закладах і організаціях.

Нарешті, ЧЕТВЕРТИЙ ЕТАП – ІНФОРМАЦІЙНА КАМПАНІЯ, яку профінансує Міжнародний фонд «Відродження». Ми плануємо провести низку публічних заходів і презентацій на головних книжкових подіях 2020 року: на Книжковому Арсеналі та на Львівському форумі видавців, а також в різних культурних просторах міст України.


Згідно з умовами співпраці з нашими партнерами, все це стане можливим лише за умов успішної краудфандингової кампанії – тож, все залежить від вас!

Навіщо це вам?

Підтримавши наш проект, ви разом з нами зробите внесок до формування цивілізованого українського суспільства, в якому кожен громадянин, поза залежності від віку, ґендеру, сексуальної орієнтації, національності, віросповідання, способу життя має можливість вільної самореалізації та самовияву.

Допомогти легко – ви можете зробити внесок на Спільнокошті, поширити допис про нас у своїх соціальних мережах чи розповісти про цю кампанію комусь із знайомих.

І, звісно, для всіх доброчинців ми підготували подарунки! Обираючи сувеніри з символікою «Інакший досвід», ви не лише отримуєте стильні аксесуари, що нагадуватимуть вам про участь у проекті, а й проголошуєте свою причетність до руху на підтримку інакшості та розмаїття в Україні.

Партнер проекту

 • Міжнародний Фонд "Відродження"

  Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) заснований видатним філантропом Джорджем Соросом у 1990 році. МФВ - одна з найбільших благодійних фундацій в Україні, національний фонд, що входить до глобальної мережі Фундацій відкритого суспільства (Open Society Foundations). Місія МФВ - сприяти розвитку відкритого суспільства в Україні на основі демократичних цінностей через підтримку значимих громадських ініціатив.

Подарунки

Підтримайте проект та оберіть подарунок

Подарyнки 9
 • Внесок від 100 грн

  Комплект ламінованих наліпок «Інакший досвід»

  1 доброчинець

 • Внесок від 200 грн

  Постер "Інакший досвід" формату А3

  0 доброчинців

 • Внесок від 300 грн

  Магнетик на холодильник "Інакший досвід"

  6 доброчинців

 • Внесок від 500 грн

  Сумка "Інакший досвід"

  5 доброчинців

 • Внесок від 800 грн

  Кухоль "Інакший досвід"

  0 доброчинців

 • Внесок від 1000 грн

  Збірка «Інакший досвід» з автографами авторів

  3 доброчинці

 • Внесок від 1500 грн

  Футболка "Інакший досвід"

  0 доброчинців

 • Внесок від 2000 грн

  Рюкзак "Інакший досвід"

  0 доброчинців

 • Внесок від 5000 грн

  Статус «Спонсор проекту»: іменний сертифікат + ваше ім’я у списку доброчинців на сторінках збірки, а також на сайті проекту та у соцмережах + збірка «Інакший досвід» з автографами авторів.

  0 доброчинців

Спільнокошт

Внески доброчинців у втілення проекту

Loading...

Команда

comments powered by Disqus

ЦІКАВО ТАКОЖ

21 проект зараз чекає твоєї підтримки

 • Благодійний фонд " Лінія серця"

  Благодійний Фонд «Лінія Серця» було засновано у 2019 році. Незважаючи на такий молодий вік, фонд багатьом допоміг і продовжує допомогати.

  Благодійна
  організація
  • 1
  • 99
   днів
  • 0
   грн
 • Мобільний навчальний центр "Тактичні котики"

  Солом'янські котики створюють мобільний навчальний центр. Тактична медицина, аеророзвідка та інші навички для перемоги.

  Kseniia
  Semenova
  • 426
  • 184
   днів
  • 0
   грн