Дайте собі світла!

Дайте собі світла!

103 2 хвилини хв. читання
20.11.2022

 

Останні тижні масово чую про безсилля і зневіру. Для цього є безліч приводів, але співпадіння з блекаутами і настанням холодів мені видається дуже показовим.
Спочатку порада, потім поясню.
Під час відключень електромереж не сидіть у темряві, якщо не плануєте скоро спати. Знайдіть лампи на акумуляторах або будь-які інші рішення, але організуйте собі яскраве світло хоча б до 7-8 вечора. І навпаки: якщо електрику увімкнули після 9 — не вмикайте яскраве світло, користуйтеся нічником або свічками.
 
Чому це важливо? Наша серотонін-мелатонінова система, яка регулює біоритми, сон і рівень щастя, генетично налаштована на тропічне літо: багато яскравого світла вдень, сутінки ввечері та темряву вночі. Будь-які відхилення погіршують сон, а нестача денного світла — підштовхує до депресії.
Неважливо, що ваші предки сотні поколінь прожили в Європі: за 60 тисяч років після виходу з Африки ми так і не навчилися бути щасливішими, коли навколо похмура зима. Є гіпотези, що навіть навпаки: неандертальські гени в нас збільшують схильність до депресій.
Сучасні світлодіоди споживають дуже мало: навіть маленького акумулятора вистачає на багато годин. Оптимальний варіант — лампи з CRI>95 (або взагалі sunlike, CRI>98), кольором 5000-6000 К та яскравістю 3-5 тисяч люмен і більше. Але такі ще треба знайти, тому програма мінімум — хоча б якесь комфортне для вас світло, у яскравій плямі якого ви зможете знаходитися весь день.
У сонячні дні обов'язково виходьте на вулицю і більше будьте на сонці.
 
Не знаю, чи можна безпечно організувати яскраве світло в окопах. Але поза лінією зіткнення і всюди, де це можливо — варто зробити.
Друга думка: те, що навколо холодно — не означає, що треба мерзнути. Одягайтеся так, щоб завжди було тепло, а охолодження тримайте завжди під контролем.
 
Тривалий холод не загартовує. Короткий холод загартовує тільки в добре контрольованих умовах.
Якщо вода холодна і це не збуджує — водні процедури можна відкласти. Щоденне миття — дія соціальна (не смердіти), а не гігієнічна. Є окремі винятки, але ті кому треба про них знають. Бути в теплі важливіше, ніж бути помитим — якщо раптом доводиться обирати.
Холод — це стрес. У контрольованих умовах цей стрес може бути корисним для здоров'я і довголіття. Але якщо ви постійно мерзнете і помічаєте це тільки коли дрижаки остаточно зіпсували настрій — це шкідливо, призводить до холодової втоми і сильно погіршує працездатність. Якщо ви загартовуєтеся холодною водою, коли і без неї холодно — це не на здоров'я.
 
Ми живемо в часи, коли технології дозволяють мати тепло і світло практично всюди. Це не вирішить нашої головної проблеми, але дуже допоможе її пережити.
 

Дискусія про ресурсність та адаптивність команд, проведена Go BiGGGA!, розкрила інструменти підтримки життєстійкості, вплив ментального здоров'я на продуктивність і стратегічні підходи до адаптації в умовах змін.

Людський розум — природжений картограф, казав Антоніо Дамасіо.