Знову про стрес і що з ним робити

Знову про стрес і що з ним робити

120 4 хвилини хв. читання
6.06.2022

Про фізичні дії які необхідні, щоб прожити стрес 

1. Наче вже всі знають, але все одно не роблять. Стрес — це "бий або біжи". Щоб адекватно його прожити, необхідна фізична дія. Оскільки зараз мова йде про агресію та фізичну загрозу, можливо потрібна інтенсивна дія. Фізично бити (грушу, маківару, подушку, посуд, знищувати папір та пластикові пляшки) та фізично бігати.

Класичне заперечення: від того, що я буду бігати або бити подушку, проблема не зникне.

Так, блін, не зникне, це війна! Але знизити рівень стресу та покращити свій стан цілком можливо. Фізична дія — перший крок.

2. За природою ми — мавпочки. Це означає, що під час стресу в нас виникає багато емоцій, які також вимагають вираження. Тому до фізичної дії додаємо емоціонування. Крик, сльози, сміх та будь-що, чого хочеться у цей конкретний момент.

Проблема перша: не виходить почати. Тут можуть допомогти стартери. Наприклад, якщо розумієш, що треба поплакати — скрутитися калачиком і просто понити та постогнати. Часто сльози самі набігають у цей момент. Або музика під відповідний настрій: агресивна (під неї стрибати і верещати) або меланхолійна (під неї плакати). Або кіно. Матюки теж допомагають.

Проблема друга: зараз у багатьох із нас "заморожені" емоції. Вони просто не виходять. Цілком імовірно — тому, що їх забагато і психіка захищається. Якщо так, то доведеться просто чекати. Особливо зверніть увагу на щоденне піклування про себе. З часом це допоможе і з емоціями в тому числі.

Проблема третя: активно проживаючи емоції, ми часто додатково накручуємо себе. Щоб цього не було, критично важливо рознести у часі емоції та мислення. Думки — для того, щоб зрозуміти причини та змінити стратегію подальших дій. Емоції — треба просто прожити. Коли плачеш, не варто думати про причину сліз. Коли б'єш подушку — просто бий. Ти не знищуєш ворогів, це роблять інші люди в інший спосіб. Ти проживаєш свій страх і гнів.

Ну і ще один момент — вчасно зупинитися. З емоціями не варто бути надто довго. Якщо півгодини не вистачило, краще зробити паузу, а потім ще один підхід.

3. Головні нейромедіатори стресу — катехоламіни: адреналін, норадреналін, дофамін. Поки війна, ці системи в будь-якому випадку будуть активовані у кожного з нас. Але з точки зору як здоров'я, так і комфорту, краще бути переважно під дофаміном, ніж під адреналіном. І, що важливо — ми можемо на це впливати. Саме тут з'являється порада "зайнятися ділом". Коли ми працюємо на конкретну та досяжну ціль, збуджуються дофамінові системи які частково відгальмовують, а частково компенсують тривожність та інші пов'язані зі стресом стани і процеси.

Проблема перша: під дофаміном ми починаємо маньячити. Це означає: не відчуваємо втоми, не бачимо побічних ефектів від своїх дій, ігноруємо почуття та потреби інших людей, зриваємося у агресію.

Проблема друга: довго жити на будь-яких катехоламінах неможливо, навіть якщо це дофамін. Втома, хвороби, вигорання.

Тому, хоча під дофаміном ми почуваємося в ресурсі та хочемо ломитися вперед попри усі перешкоди, варто робити вольове зусилля і гальмувати.

4. Гальмівних та компенсаторних до стресу систем у нас насправді дофіга.

ГАМК та гліцин: гальмування в чистому вигляді. Медитація, дихальні практики тощо.

Серотонінові системи. Їх насправді багато, але усі так чи інакше відгальмовують та компенсують стрес. Споглядання природи. Красиві та якісно зроблені речі. Впорядкованість та чистота. Сонце та прогулянки під природним денним світлом. Їжа взагалі та смачна їжа особливо.

Ендорфінова система. Тілесність у всіх її проявах: масаж, спорт, килимки з голками. І гостра їжа.

Окситоцин. Близькість. Спільна діяльність з важливими для вас людьми. Допомога важливим для вас людям, створення цінності.

Анандамід. Сміх та жарти.

В принципі, можна зробити навіть табличку або чек-ліст:

- Чи є у твоєму житті ділянка впорядкованості, куди можна прийти і провести час максимально однозначно і прогнозовано?

- А що стосовно природи та живих рослин?

- А як із тілом, чи не час полежати у ванні?

- Близькі люди. Може зідзвон? А обіймалися давно?

- Медитація або молитва?

Далі про те що треба знати про "природню" активацію дофамінових систем, перед тим як діяти.

 

Блог автора:
⚡️https://t.me/petro_chornomorets 
⚡️https://www.facebook.com/petro.chornomorets

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Вкладаючи кошти в культурний проект, який репрезентує країну як простір, що народжує зірок світового мистецтва, спонсори інвестують у власний успіх, бо позитивний імідж держави, де існує успішна, цікава всьому світу художня сцена – це найкращій шлях до поліпшення іміджу національного бізнесу на міжнародному ринку.