Менеджмент талантів. Вісь IQ

Менеджмент талантів. Вісь IQ

381 8 хвилин хв. читання
29.11.2021
Вісь IQ як основа розвитку людського потенціалу

 

Сьогодні використовувати талант співробітника ще більш важливо, ніж це було раніше. В час, коли компанії роблять все від них залежне, щоб вижити і утримати передові позиції в конкурентному середовищі, кошти та якість - це те, за чим потрібно дуже ретельно стежити. Марнування талантів - більше не варіант. Компанії, які зможуть використати все найбільше та найкраще, що є у їхніх співробітників, просто матимуть кращі шанси на успіх. Менеджмент талантів - це про те, щоб отримати від людей найкраще на всіх рівнях. Лідер або менеджер, який може це контролювати, зрештою отримує найбільший прибуток.

 

Що ви робите для того, щоб утримати таланти?

Битва за таланти це також про те, щоб залучити талант до себе в компанію, але більше за все - про те, щоб утримати талант. Виникає дуже особливе відчуття, коли бачиш, що більшість співробітників, які залишають компанію, відмічають одні і ті ж причини, але організації не роблять жодних висновків. У менеджменті, оцінці та розвитку дуже мало уваги приділяється тому, про що співробітник насправді просить, що він чи вона потребує. 

 

Чотири вісі людського потенціалу

Талант має багато облич. Зрештою, людина може бути талановитою у різних сферах. У когось є здібності до спорту, хтось сильний в арифметиці, інші ж мають талант знаходити спільну мову з людьми. Ця різноманітність талантів - багатство, яке організації також можуть використовувати. Крім того, дуже часто до талант розуміють дуже однобоко. Коли ми запитуємо (топ) атлета, що є визначальним у тому, щоб показати найкращий результат, він часто говорить в першу чергу про ментальний аспект. Коли йдеться про командний спорт, звісно, також згадують “командний дух”. Коли ми задамо те ж питання менеджеру, він дає таку ж відповідь. Хоча, якщо ми задаємо ще одне послідовне запитання в цьому напрямку, зазвичай він замовкає. Це питання є водночас і простим, і конфронтуючим: 

Скільки ви приділяєте уваги тренуванню знань та навичок? А скільки - ментальним та емоційним аспектам?

Відповідь часто бентежить: дуже мало, часто тренування обмежується компетенціями (знання, навички, тощо). Компетенції по осі IQ (коефіцієнт інтелекту) часто розвинений на відмінно. Тобто виклик полягає не в тому, щоб здобути ще більше знань чи навичок, а в тому, щоб розвинути ментальні та емоційні аспекти роботи, взаємодії з людьми, управління людьми, створенні здорового балансу між роботою на життям, у підтриманні фізичної форми. Це стосується решти основних осей: емоційний коефіцієнт (EQ), фізичний коефіцієнт (PhQ). Часто на результативність праці погано впливає нестача розвитку на вісі EQ та ігнорування вісі PhQ. Саме на ці вісі здійснюється постійно зростаючий тиск протягом кар’єрного зростання.

Але передусім ми бачимо, що вісь SQ, коефіцієнт сенсів, має вирішальне значення. Люди насправді не мотивовані, у них бракує пристрасті, немає драйву показувати результати. Це - основа основ, ознака того, що має місце конфлікт з ідентичністю та/або цінностями та нормами. Брак пристрасті також може бути пов’язаний з тим, що не вистачає натхненного лідерства, або ж із тим, що не вистачає визнання або позитивних викликів. 

Для того, щоб вповні використовувати людський потенціал, ми повинні розглядати людину в цілому, а не лише як розумний носій знань та вмінь.

 

Коло особистих здібностей досягати результатів

Коли ми розглядаємо людину в цілому, у нас є можливість побудувати карту особистої продуктивності. Це визначається силами на кожній і з трьох базових осей. Ми можемо зобразити їх в формі кола. 


Форма та розмір кола визначають, наскільки людина розвинулася щодо кожної з осей, і те, як це впливає на продуктивність. Іншими словами, форма та розмір цього кола визначає міру, до якої люди розвинули компетенції по кожній із трьох осей. Також вона показує, що забирає у нас значну кількість енергії, а що - меншу. Як тільки компетенції будуть розвинуті, потрібно буде менше енергії для того, щоб бути продуктивними.  Якщо ж якісь аспекти не розвитнуті, або розвинуті недостатньо, енергії витрачається більше.

“Талант” та “компетенції” - це поняття, які супроводжують цей підхід. Талант можна визначити як те, чому людина надає перевагу. Наприклад, правій руці, а не лівій. Ми природно надаємо перевагу чомусь одному. Хоч ми, зрештою, можемо навчитися писати не тією рукою, якою нам це робити простіше. Так це працює і з талантами. Ось у чому ми можемо бути впевненими:

Розвиток своїх талантів завжди менш енергозатратний і завжди дає кращий кінцевий результат.

В особистому розвитку ми намагаємося покращувати власну продуктивність. Коло повинно рости. Якою має бути форма цього кола (міра розвитку по осях), визначається тим, чим людина займається, і чого бажає. Коли ми обираємо, що саме потрібно розвинути, ми завжди керуємося тим, на що в нас є енергія. Тобто зовсім не обов’язково ми розвиваємо лише свої таланти. В певний момент додаткова винагорода від подальшого їх розвитку стає все менш і менш цікавою. З іншого боку, розвиток того, що нам не властиве (аспектів, у яких ми менш талановиті) стає цікавішим, тому що ми цим закриваємо витік енергії. Тобто ми дивимося на те, які із компетенцій нам зараз більше потрібні. Футболіст, який гарно володіє лише правою ногою, часто потрапляє в халепу. Те ж саме стосується людей в бізнесі. Ви можете прийняти свої слабкі сторони, делегувати ці аспекти іншим, але все одно бумеранг певною мірою повертається.

Загалом це означає, що ми спершу розвиваємося в рамках власних талантів, а коли ми в них до певної міри досягаємо успіху, ми зміщуємо фокус на інші аспекти. Для багатьох людей це буде означати, що ми розвиваємося спочатку по вісі IQ (знання, навички). З часом ми приходимо до необхідності розвинутися по вісі EQ, оскільки перед нами постають нові задачі (лідерство, взаємодія зі споживачами, колегами).

 

Вісь IQ 


 

Вісь IQ (інтелектуальний коефіцієнт) становить основу, на якій людина може розвивати свій потенціал, разом із осями PhQ та EQ. Вісь IQ стосується інтелекту та відображає когнітивний розвиток, або здатність до раціонального мислення. Тому розвиток вісі IQ здебільшого стосується отримання знань та здібностей.

Ми можемо сказати, що більшість людей розвинули свою вісь IQ досить добре. Освітня система в нашій країні, а також і в інших країнах, особливо стимулює саме цю вісь. Все, що ми вивчаємо, ми засвоюємо згідно з певним шаблоном: ми здобуваємо знання, ми вчимося їх застосовувати, ми контролюємо їх і після великої кількості практики ми справді стаємо фахівцями. Чим старшими ми стаємо, чим далі зростаємо в кар’єрі, тим більше знань та навичок ми здобуваємо. Ми постійно розширюємо свій потенціал по вісі IQ.

Коли в спорті ми запитуємо топ-гравців, з чим вони пов’язують свої перемоги: з IQ, PhQ чи EQ/SQ, всі кажуть про те, що EQ/SQ є найважливішим фактором. Звісно, всі чотири вісі мають бути розвинені значною мірою. Тенісист з непоказними якостями (знання та навички - IQ) не повинен виходити на корт, те ж саме стосується його фізичної форми (PhQ), але визначальним фактором завжди є ментальний/емоційний компонент. IQ та PhQ таким чином є важливими як основа, а EQ є вирішальним для досягнення результату. В бізнесі все так само. Виграш або програш лежать здебільшого на шкалі EQ/SQ.


 

Наступні матеріали серії #Менеджмент талантів  будуть присвячені осям фізичного, емоційного коефіцієнту та вісі сенсів.

Переклала статтю Оксана Олійник

Про автора:

Ректор Нідерландської бізнес-академії, співзасновник та професор менеджменту та лідерства в Mentally Fit Global, голова International Master Mediation Association. Медіатор, коуч, тренер. Проф. Ян ван Звітен вивчав економіку в Королівській військовій академії (Нідерланди), також здобув освіту в сфері бухгалтерського обліку в Амстердамському університеті. Завжди поєднував успішну кар’єру фінансового директора в ряді компаній з різноманітними ролями в сфері освіти та спорту. В Україну Ян ван Звітен їздить регулярно понад 20 років, зараз координує кілька міжнародних проектів в сфері вищої освіти, серед яких Mediats (розвиток медіації) та Interadis (міжкультурний обмін). Радо надав “Великій ідеї” право на публікацію перекладів його статей на тему лідерства та розвитку команд.

 

 

 

 

 

 

Поради з розвитку бізнес-спільнот мікропідприємцям для краудфандингу

Гра «Місто Синергія» сприяє розвитку спільної мови для команди, що підвищує їх адаптивність та винахідливість у спільних діях.