Менеджмент талантів. Вісь SQ

Менеджмент талантів. Вісь SQ

110 5 хвилин хв. читання
26.11.2021
Ідентичність, норми, цінності та драйвери сенсів.

Вісь сенсів є найскладнішою для бізнес-атлетів. Часто її сприймають як непевну, тому і не сприймають серйозно. Частково це тому, що більшість коучів перекладать SQ на мову емоцій (духовність). Але з точки зору енергії та розвитку, вісь SQ напряму пов’язана з продуктивністю. Види діяльності, які допомагають сфокусуватися та направити власний розвиток в напрямку особистих цілей, які грунтуються на власних здібностях, цінностях і стандартах, дає найбільшу кількість енергії. Атлет ніколи не досягне висот без суттєвих амбіцій. Ця амбіція дає мотивацію завжди давати більше. Крім того, значення - це індивідуальний факт. Кожен дає йому власну інтерпретацію. Саме в цій сфері ми бачимо зміну в західних економіках. Якщо раніше наш основний фокус був на фінансовій продуктивності, то зараз сталість та етична самосвідомість стають все більш важливими. Саме цим можна також пояснити те, що все більше зростає увага до значення: як на індивідуальному рівні, так і на рівні організацій.

Ідентичність

Вісь EQ стосується особистості, там основний фокус на тому, щоб адекватно оцінювати власні здібності та особистість. Вісь SQ також починається з самості. Але тоді, як на вісі EQ ціль - стати сильнішими у взаємодії з іншими, тут ціллю є здобути розуміння глибших мотивів. За що ви стоїте? Що для вас важливо?

Якщо ваше робоче середовище не відповідає вашій ідентичності, то тоді постане відчуття невідповідності. Якщо те, що ви робите, не торкається ваших мотиваційних факторів, тоді ви ніколи не віддаватимете усе, більше того, ви навіть, можливо, підете з організації.

Норми та цінності

Турбулентні кризи останніх років повернули усвідомлення про те, що етична поведінка є важливою. Неспроможність жити відповідно до власних цінностей та норм є місцем втрати великої кількості енергії. Але незважаючи на це існує тенденція поступатися власними цінностями та нормами у зв’язку з аспектами зовнішнього середовища. Природа людина також грає тут важливу роль. Від природи ми схильні швидко забувати про цінності та норми заради задоволення примітивних потреб у короткостроковій перспективі. В найбільш крайній формі ми це бачимо у випадку надзвичайних ситуацій, де інстинкт виживання виявляється сильнішим за цінності та норми. Але в більш базовій форму це гарно представлено в піраміді Маслоу.

Є така особливість, що цінності та стандарти значною мірою зумовлені факторами зовнішнього середовища. Звісно ж, є зв’язок і з характером. В грі також і структурні елементи, а також елементи, які відіграють невелику роль, і навіть є випадковими. 

Коли ми говоримо про структурні фактори, то йдеться про переконання, установки. Наприклад, це можуть бути релігійні вірування, або ж більш загальні культурні впливи. Це ті цінності та стандарти, які діють протягом довгого часу.

Рушії (драйвери)

Мотивація має багато різних аспектів, кожен зі своїм впливом та силою. Найсильнішими є так звані “драйвери”: найглибші рушії окремої людської істоти. Вони йдуть зсередини, а не зовні. Відомо, що хороші лідери можуть активувати ці мотиваційні фактори в своїх співробітників. Тож коли ми говоримо про драйвери людини, йдеться про справжню внутрішню мотивацію. Її ще часто називають пристрастю. 

Концепт пристрасті обговорюється дуже широко. Є ті, хто вважає, що потрібно завжди рухатися за своєю пристрастю, інші ж зауважують, що потрібно бути реалістами. Існує багато причин і ситуацій, в яких слідувати за своєю пристрастю не є мудрим. З іншого боку, слідування за пристрастю дає найбільше енергії, тому стає підґрунтям оптимального рівня відданості та мотивації. Тож правда посередині. Крім того, ще завжди є зв’язок із здібностями (талантами). Часто пристрасть і таланти пов’язані, але це не завжди так. Пристрасть дає максимальну відданість та мотивацію, а тому і велику кількість енергії. Хороші здібності дають можливість легше досягати результатів, тому втрати енергії є меншими.

Пошук

Протягом сторіч, концепт “пошуку” (“quest”), пошуку значення, займав уми людей. Часто ці уявлення матеріалізувалися, якщо говорити про священний грааль. Але насправді йдеться про вищий сенс життя. Це звучить надто м’яко для багатьох бізнес-атлетів, але насправді це дивно, що це для них звучить надто м’яко. Перше, з чого починається компанія - це з визначення місії і візії. Для чого існує компанія? Якою є кінцева мета? І як ми маємо до неї прийти? Всі стратегічні цілі компанії повинні відповідати цій місії та візії. 

Для людей все мало б бути так само. Місія та візія, хоч ми і називаємо це іншими словами, є ведучими. Коли йдеться про людей, ми говоримо про значення, сенс, амбіції. Ми називаємо це “пошуком”, “квестом”. Якщо нам вдасться це для себе з’ясувати, ми можемо побачити, що все, над чим ми працюємо, включно зі шляхом розвитку, якому ми слідуємо, узгоджується з цією місією. Типовою вправою у дослідженні цієї місії є “список останніх бажань” (назва походить від однойменного фільму). Якщо б ви дізналися, що жити залишилося недовго, що б ви хотіли робити? Англійською це називається “bucket list” тому, що зазвичай ми такі списки викидаємо у смітник. Та все ж, коли ви пишете такий список для себе, ви отримуєте багато інформації: він показує, що вам насправді важливо. 


 

Колекція практик підготовлена за перекладу Оксани Олійник

Про автора:

Ректор Нідерландської бізнес-академії, співзасновник та професор менеджменту та лідерства в Mentally Fit Global, голова International Master Mediation Association. Медіатор, коуч, тренер. Проф. Ян ван Звітен вивчав економіку в Королівській військовій академії (Нідерланди), також здобув освіту в сфері бухгалтерського обліку в Амстердамському університеті. Завжди поєднував успішну кар’єру фінансового директора в ряді компаній з різноманітними ролями в сфері освіти та спорту. В Україну Ян ван Звітен їздить регулярно понад 20 років, зараз координує кілька міжнародних проектів в сфері вищої освіти, серед яких Mediats (розвиток медіації) та Interadis (міжкультурний обмін). Радо надав “Великій ідеї” право на публікацію перекладів його статей на тему лідерства та розвитку команд.

 

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Важно ребенку дать возможность оказаться в роли эксперта – это станет самым верным лечением от огорчения не быть выбранным.