Те, що у вас зараз є – це відображення ваших стандартів, і якщо ваші цілі знаходяться на такому ж рівні і не вимагають вироблення нових навичок – швидше за все, істотних змін у житті не станеться. Прогрес і щось нове можливо, якщо ви підвищуєте свої стандарти та нові цілі перебувають на рівні, який передбачає роботу з білими плямами та додатковим добором знань та якостей. Так ми входимо в зону дискомфорту, коли ще незрозуміло, з чого розпочати, як треба навчатися та діяти.
Фаза навчання проявляється в ролі Освітянина. В процесі впровадження змін головна ваша задача в цій позиції – в м'якому залученні до нового досвіду, що матиме відображення на майбутніх досягненнях.
Напевно, ви вже колись вивчали щось самостійно. Те, як саме ви це робили – може вказати на ваш стиль навчання і ви можете припускати, як саме вам найкомфортніше організовувати час і як заохочувати себе за виконання поставлених завдань. Подумайте, які у вас були проблеми раніше, що могло б допомогти їх вирішити? Що вам вже вдалося в самостійному вивченні будь-якої теми? Виділіть свої якості, за рахунок яких ви досягали результатів у навчанні у минулому. Який стиль навчання вам ближчий? Можливо, ви навчаєтеся методом обережних спроб і помилок, розбираючи все поступово. Або ви любите навчатись через ризик, одразу входячи в гру, в якій не знаєте правила. Можливо, ви детально вивчаєте всі правила перед початком практики та вам важливо наприкінці отримувати правильні відповіді. Або ж вам необхідно спочатку побачити загальну картину, ви любите поспостерігати, як роблять інші та створити насамперед своє розуміння. Розуміючи свої особливості, процес навчання стане невід'ємним від життя та усуне страх помилок.
Реальність вимагає адаптованого, персоналізованого варіанта навчання, який не може бути просто представлений лише існуючими моделями навчання по причині прискореного потоку інформації та складного перетину контекстів. Сума ваших талантів, можливостей та бажань – унікальна комбінація, тому завдання, яке стоїть перед будь-якою людиною, настільки ж унікальне і потребує самостійного моделювання нової поведінки.
Досвід активного пізнання починається з особистої ініціативи та постановки питання. Орієнтуючись на ціль, відповідь на яке питання буде найцікавіше отримати? Наскільки складне це питання? Скільки приблизно часу знадобиться на його вивчення? Стан пошуку активує творчий процес і спонукає до експериментів та тестування нових моделей. Коли вами рухає певна мета, ви самі стаєте дизайнером персонального освітнього середовища та створюєте необхідні ситуації для прокачування тієї чи іншої компетенції. У такому варіанті можуть розмиватися межі навчання та роботи – ви оцінюєте свої сили та вибираєте релевантні можливості.
Творча напруга у розвитку – запорука ресурсного навчання без вигорання. Сума мотиваторів та демотиваторів (страхів, опору) визначає наш ритм. Посилення того, що допомагає, та зменшення того, що заважає, – ще один аспект конструювання свого середовища. Приємний дискомфорт з'являється, коли дотримано балансу між напругою і нудьгою, складністю та вміннями. Критерії оцінки – це новий досвід та його відображення на майбутніх темах. Коли ми використовуємо нове знання у житті, бачимо практичний результат – відчуваємо задоволення. Ви отримуєте рішення і разом з цим гарну нагоду зрозуміти, як можна його розмножити на інші області. Це шлях, коли ми рухаємося не лише від помилок, а й від успіху.
Ігрова форма при цьому не скасовує системного досягнення бажаних результатів. Навчання не одномоментна подія, і різні форми навчання формують глибше розуміння. Гра при цьому за рахунок незвичайного завдання може вимагати навіть більших зусиль.
Щоб розкласти свій процес навчання на складові, відштовхуючись від бажаного результату, потрібно розуміти три основні пункти:
-
Знання: що потрібно знати, як думати, щоб досягти результату
-
Навички: що потрібно вміти робити
-
Особистісні компетенції: як потрібно поводитися.
Але ми також можемо не помітити якусь важливу область просто за незнанням. Це так звана неусвідомлена некомпетентність – ми навіть не знаємо, що ми чогось не знаємо. Один із способів визначити білі плями, тобто стати свідомо некомпетентним – намалювати шкалу навчання з ключовими пунктами:
-
Які основні фази слід пройти? Які будуть результати у цих етапах та як їх можна виміряти?
-
Який перший крок?
-
Без чого не вдасться зробити наступний крок?
-
Що з цього є найбільш пріоритетним?
На варіативність процесу можуть впливати: глибина розуміння (наскільки детально потрібно занурюватися в тему), різна послідовність етапів, інші підходи до того самого етапу, пропуск деяких кроків. Новий крок запускає нову дію, і в кожній точці знаходяться нові можливості, які можуть збагатити досвід, навіть якщо, на перший погляд, здаються такими, що не дуже відносяться до досліджуваної сфери.
Для Освітянина ресурсною позицією є сусідня позиція Мислителя, який відповідає за розробку концептів планування, тому, якщо вам не вдається одразу вичленити питання, що вас цікавить у навчанні, та створити власний план навчання новим навичкам, є сенс повернутися до попередньої фази та уточнити свою візію і комфортний ритм руху.
Взаємодія – одне з найважливіших джерел мотивації. Чи зміцнює ваше оточення ваше зростання? Хто вже є в тій точці, до якої ви хочете прийти? Важливо поспостерігати за іншими. Проаналізувати їхню поведінку, подумати, чого з їх рис характеру немає у вас і що ви можете у них запозичити.
У людей різні реальності та парадигми мислення. Бути відкритим ділитися своїми знаннями, а також запрошувати та підтримувати відкритий доступ до інформації, знань та досвіду від інших – можливість змінювати своє мислення. При цьому ви отримуєте реакцію у відповідь на те, які у вас є неточності або навпаки сильні сторони, які лишилися не поміченими. Тому так можуть частіше виникати спонтанні діалоги, обговорення ідей, які раніше не могли статися. Ідея в тому, що над вашими завданнями працюєте не тільки ви, але й величезна кількість інших людей, тим самим здійснюючи взаємне збагачення. Це може бути самоорганізована група навчання за інтересами, майстер-майнд-групи або дискусійні гуртки у форматі навчальних кіл (study circles). Ви можете навіть навчити когось тому, що самі для себе відкрили: як сказав Аристотель багато років тому – «Викладання – це величезне мистецтво розуміння».
Тому Освітянин добре будує продуктивні зв’язки з Підприємцем, позиція якого є наступною у циклі планування та розвитку. Підприємець доповнить взаємодію у навчанні за рахунок вміння мотивувати та залучати зацікавлених в проекти та будувати сильні команди.
Бути самому для себе просвітителем – це розуміти процес конвертації знань та навичок у різний тип капіталу – соціальний, культурний та матеріальний, вміти працювати в умовах невизначеності, виділяти ключове та позитивно реагувати на виклики, використовуючи нові можливості.