Сучасний світовий контекст є таким, що більше не містить у собі слова “кар’єра” у розумінні “рух від точки А до точки Б” в одній компанії чи одному професійному полі. За своє життя ми можемо встигнути спробувати себе у різних сферах та професіях, навіть у різних місцях земної кулі. Все більше людей обирають цей шлях постійного віднаходження чи “винаходження” себе, своїх нових якостей та можливостей.
Акценти у тому, як вони будують свій професійний шлях та як організують робочий процес, можуть час від часу зміщуватись, але сутність стилю життя та загальний спосіб мислення зберігаються.
Сучасний nomad (у перекладі “кочівник”) - це людина, що обрала для себе мандрівний спосіб життя. Притаманний молодим людям, вільним від обов’язків та шукачам пригод. Як правило, номади не мають стабільного заробітку, або він є незначний та нерегулярний. Подорожують завдяки волонтерським програмам чи знаходять тимчасову роботу на кожному новому місці.
Digital nomads (у перекладі “цифровий кочівник”) - відрізняються від номадів тим, що використовують цифрові технології для виконання своїх професійних обов’язків. Вони більш вільні у заробітку, але залежні від наявності інтернету. Їхнє життя – це не відпустка чи подорож на один рік. Це спосіб, що дозволяє організовувати свій щоденний розклад, мати постійну зайнятість, безперервно досліджуючи в той же час особисті складові щастя та комфорту: в якій країні бути, з ким спілкуватись та якою справою займатись.
Згаданий у першому матеріалі підвид knowmads (ноумади) – це інновативні візіонери, що мають унікальні особисті знання, які дають їм перевагу у будь-яких соціальних чи робочих процесах та допомагають швидко реконстектуалізувати їх.
Цей клас виходить за рамки звичних соціальних стереотипів. Тому такі люди викликають, з одного боку, щире захоплення, а з іншого – складність у порозумінні. Номади кидають нам виклик і змінюють спосіб мислення та сприйняття світу, до якого ми звикли.
Інтелектуальна перевага
Ми живемо не для того, щоб їсти та заробляти гроші. Ми їмо та заробляємо, щоб мати можливість насолоджуватись життям. Ось у чому сенс життя, і для чого воно нам дано. Джордж Меллорі (альпініст, учасник трьох експедицій на Еверест, вважається першою людиною, що намагалась піднятись на його вершину).
Абрахам Маслоу розробив відому ієрархію людських потреб. І ми бачимо, що сучасне суспільство придає надмірну увагу нижнім двом сходинкам, більше, ніж верхнім трьом. Тільки но ми задовольняємо основні потреби у їжі, даху над головою та безпеці, як одразу намагаємось занадто покращувати ці переваги: більший дім, краща машина, забезпечуємо наших дітей всім, що вони можуть захотіти (понад те, що їм потрібно). Для досягнення цієї мети ми часто жертвуємо вищими рівнями: дружбою, почуттям власної гідності й свободою бути творчим.
Номади втілюють протилежне, і тим самим врівноважують суспільство. Маючи їжу та місце для сну, приділяють більше уваги самореалізації: занурити себе у творчі проекти, займатись улюбленою справою, приєднатись до волонтерських рухів або започаткувати соціальний проект.
Від номадів ми можемо навчитися, що щастя існує в різних формах. Воно не обмежується великим будинком та роботою с 9 до 6 у великій корпорації, всупереч переконань суспільства. Ми бачимо, що номад віддає перевагу автономії та незалежності від будь-кого: бути собі директором, досліджувати свою пристрасть та реалізовувати власні ідеї.
Ештер Якобс з Нідерландів об’їхала понад сто країн та мріяла допомогти благодійним проектам. У 2002 році, коли євро було введено в обіг у 12 європейських країнах, у багатьох сім’ях залишились застарілі монети. Ештер вирішила зібрати їх та витратити на благодійність. Фінальна сума склала 16 мілліонів євро. Пізніше Ештер продовжила займатись соціальними проектами, стала авторкою 21 книги та міжнародним спікером на TEDx. Цікаво те, що через тривалі подорожі була “звільнена” з рідної країни і позбавлена соціальних прав. Та зараз голандський уряд радиться з нею, як врегулювати це питання для наступних поколінь.
Соціальний фактор
Істинне призначення вашої подорожі – це не місце на карті, а новий погляд на життя. Генрі Міллер.
Номади контактують з людьми по всьому світу, які мають відмінні історії та звички. Кожна громада має власні спільні ідеї. Це притаманна будь-якому суспільству риса, що робить життя простішим. Та, виявляється, звичні нам правила не є вірними для всієї планети. Існує більше ніж один спосіб робити одні й ті ж речі. Як наслідок, підвищується толерантність до відмінностей інших.
Номади довіряють незнайомцям більше, ніж середньостатистична людина. На своєму шляху вони часто взаємодіють з чужинцями, що при ближчому знайомстві виявляються добрими, гостинними та відкритими людьми. Важко залишатись черствими у відповідь.
Також є різниця у якості відносин. У номадів є час уважно слухати і розуміти. Вони не поспішають на наступну зустріч, їх мозок вільний від переліку незроблених справ або того, що необхідно купити в магазині. Їхня увага дійсно сфокусована на історіях та досвіді інших.
Психологічний аспект
Найбільш розповсюджений психологічний стан, що переслідує наше суспільство – це стрес. Ми вважаємо, що повинні робити щось кожну хвилину дня, а кожна секунда відпочинку – проведена даремно. Навіть коли зупиняємось, ми завантажені думками про те, що потрібно зробити після.
Життя номада більш спокійне та врівноважене. Внаслідок дистанційності, зникають незаплановані відволікаючі фактори та домашні обов’язки, а зекономлений час дозволяє врівноважити думки та справи. Як результат, продуктивність здивовує, подорожі надихають, та працюється набагато швидше.
Ми люди, а не машини. І в одну годину часу ми можемо зробити роботу на тиждень вперед, та у іншу годину не в змозі навіть нічого розпочати. Вивчаючи особисту продуктивність та маючи свободу вибирати години праці, номади працюють з найбільшою ефективністю, та мають більше часу на особисте життя.
Поспіх, мультизадачність, та стресовість – це те, що номади залишають у минулому.
Економічний вплив
Порівнюючи з представниками попередніх поколінь, що були запрограмовані працювати багато років в одному місці, сучасники не бачать сенсу витрачати час на механічну роботу, яку можна автоматизувати. Замість того, вважають вартим зекономлений час направити на інтелектуальні завдання. Бажання мати свободу пересування мотивує номадів використати особисту креативність та здібність до самоосвіти, щоб реалізувати власні проекти та започаткувати власні компанії.
Завдяки таким вільним підприємцям, почали з’являтися компанії без офісів та фіксованої локації. Це провокує розвиток нової форми бізнесу, та надає можливість багатьом працівникам виконувати свої обов’язки дистанційно. Такими компаніями є, наприклад, BaseCamp, Buffer, GitHub, Zapier та інші, робота в яких повністю побудована на відстані. В Україні також зростає частка компаній, що співпрацюють з цифровими номадами, – від теперішніх 21% до 35% у найближчі роки, за даними дослідження “Bitrix24” та GfK Ukraine.
Можна сказати, що номади запускають обмін ідеями в світі та інновації, створюючи новий порядок, що поки що лишається підводною течією, але от-от з'явиться на поверхні. Стає все більше людей, які самостійно визначають себе, моделюють свої відносини з іншими та світ, в якому вони хотіли б жити. “Громадяни світу” – люди нового майбутнього, якому суспільство існуватиме на якісно новому рівні.
Вони:
- відкриті, прозорі, не звикли сприймати “традиційні відповіді” як щось незначне;
- бачать відмінності між людьми та культурами як джерело креативності;
- хочуть навчатися разом та в одне одного, зростати та працювати разом;
- зацікавлені в різних культурах та інтроспективі власної;
- бачать себе як частку світу, а не як частину нації чи жителя окремого міста;
- вчиняють свої дії згідно з транснаціональними цінностями та правилами.
Можливо, це і наш шлях також?
Авторка статті, Валерія Пітякова, є професійним цифровим номадом, подорожує світом, заробляє на життя у сфері клієнт-супроводу. Започаткувала рух #noofficeanymore та однойменний блоґ.
Читати перший матеріал серії "Нові виникаючі класи та їх цінності".
Якщо ви дочитали до кінця, і вам подобаються матеріали на Практиках, ще один абзац до вашої уваги:
Ми прагнемо підтримувати якість матеріалів та актуальність тематик. Неспинність у пошуку кращих рішень та нових ідей – один з пріорітетів діяльності Гараж Генг. Ваша участь підтвердить, що ми рухаємось у правильному напрямку. Дізнайтесь більше про команду Гараж Генг, яка втілює проект "Велика Ідея", та підтримайте інституційну діяльність організації: