Більшість із нас уже знає про „Чорну п’ятницю“, але мало хто – про „Щедрий вівторок“ (#GivingTuesday). Якщо перша є для того, щоб продати/купити якнайбільше, то найпростіше пояснення ідеї „Щедрого вівторка“ у його головному гаслі, написаному на обкладинці сторінки у Фейсбуку: „День, коли весь світ об’єднується, щоб давати“. Цьогоріч #ЩедрийВівторок випав якраз на сьогодні, 29 листопада.

Як і „Чорна п’ятниця“, #ЩедрийВівторок (#GivingTuesday) родом зі США. Ідея такого особливого дня зародилася у директора з інновацій агентства соціальних інвестицій „92nd Street Y“ Аші Курран (Asha Curran), а втілити її допомогли „92nd Street Y“ та Фундація Організації Об’єднаних Націй. У„92nd Street Y“ Аша Курран очолює два проекти: Women in Power Fellowship, який має за мету розвиток лідерських рис у жінок, та, власне, #ЩедрийВівторок. 2015 року вона також стала лауреатом міжнародної премії Social Capital Hero 2015.

#ЩедрийВівторок - це перший вівторок після Дня подяки (у США), а також після "Чорної п'ятниці" та "Кібер-понеділка" (#CyberMonday). Якщо з „Чорної п’ятниці“ стартує сезон новорічно-різдвяних розпродажів, а „Кібер-понеділок“ – день для того, щоб адміністратори інтернет-магазинів дали собі раду з усім тим ажіотажем, який виник на їхніх сайтах у „Чорну п’ятницю“ і, певною мірою, триватиме аж до Різдва, то #ЩедрийВівторок від 2012 року став всесвітнім рухом, який пропагує безкорисливе дарування та філантропію. Власне, філантропію – як ширше поняття, ніж благодійність, адже остання є лише видом безкорисливої допомоги тим, хто цього потребує, у зручний для благодійника час та спосіб, у зручному йому місці. Благодійністю можна назвати будь-який одиничний акт допомоги бідним чи нужденним. Філантропія етимологічно означає любов до людства, намір йому допомогати, підтримувати, дбати про його стале існування та інвестувати у розвиток. Тому #ЩедрийВівторок – це не одноденна акція, а день старту для філантропії, благодійництва та інших добрих вчинків, які можемо здійснювати впродовж цілого року.

Відео #GivingTuesday

Долучитися до #ЩедрогоВівторка можуть як неприбуткові організації й окремі люди, так і державні установи, малі підприємства та великі бізнес-корпорації. Кожен ― по-своєму. Неприбуткові організації (громадські організації, благодійні фонди, спілки тощо) цього дня можуть проводити різні акції, ярмарки, виставки, концерти, аукціони, благодійні акції, форуми, щоб привернути увагу до своєї діяльності. Звичайні люди можуть долучитися до #ЩедрогоВівторка, відвідуючи різні акції та події неприбуткових організацій, інвестувати у добрі справи і обов’язково ділитися такими ініціативами у соцмережах. Цього дня, щоби заохотити до благодійності інших, скромність таки зайва. Для бізнесу #ЩедрийВівторок – це добрий шанс залучити до участі в акціях своїх партнерів та клієнтів, організувати збір благодійних внесків своїх працівників чи оголосити про відрахування певного відсотка прибутку для неприбуткової організації (благодійного фонду або дитбудинку), або спільно підтримати спільнокошт-кампанію соціально-важливого проекту. Про свою участь у акції #ЩедрийВівторок компанія також має оголосити на власній сторінці у соцмережах. І все це з хештегом #GivingTuesday / #ЩедрийВівторок, поширеннями чужих дописів про доброчинність, публікацією власних фото та відео про те, чому чинять комусь добро.

Всі учасники #ЩедрогоВівторка можуть скористатися спеціально підготовленими для них інформаційними матеріалами та шаблонами, які можна завантажити на сайті акції. Також на головному сайті #GivingTuesday ви знайдете ідеї, як саме ви особисто, ваша організація, міська адміністрація, навчальний заклад чи компанія можуть підтримати акцію. Адже йдеться не тільки про гроші, а й про готовність вкласти у спільну справу час, ідеї, експертну підтримку громадських організацій або ж просто речі, які комусь дуже необхідні, але для вас не такі вже й потрібні.

giveontuesday

Велику увагу організатори акції радять звертати на особисті історії. Їх можна знайти в соцмережах за хештегом #MyGivingStory. Це буде невеличка, але дуже захоплива розповідь людини, яка є благодійником або тим, хто отримав якусь допомогу, із закликом долучитися до благодійності у певний спосіб. Ці особисті історії потрібні, щоб їх читачі або глядачі справді перейнялися проблемою, бо лише тоді вони будуть готові долучитися до її вирішення.  

Відео Фонду Білла та Млінди Гейтс, опубліковане перед #ЩедримВівторком

Реєструючись для партнерства в акції, різні організації отримують додатковий бонус: бізнес – рекламу, адже клієнти бачать і позитивно оцінюють його соціальну відповідальність, а неприбуткові організації можуть створити потужну національну чи навіть міжнародну партнерську мережу, яка дозволяє співдіяти та взаємообмінюватися ресурсами. Адже, як не раз зазначає засновниця #GivingTuesday Аша Курран, неприбутковим організаціям започаткувати результативну співпрацю доволі важко. Тому вона ставить перед собою завдання – створити глобальну спільноту філантропії, де представники різних благодійних та неприбуткових організацій зможуть ділитися інформацією та ресурсами. Головною метою #GivingTuesday Аша Курран вважає не збирання якнайбільшої суми внесків чи пожертвувань, а утвердження вічних цінностей та культури дарування, які змінять світ на краще.

Минулого року до акції #ЩедрийВівторок долучилася 71 країна та понад 40 000 різних організацій по всьому світу. Разом вони акумулювали для добрих справ майже 116 млн доларів. Від 2014 року всі внески „Щедрого вівторка“ відображаються онлайн у вигляді віртуальної вежі #GivingTower. Кожне пожертвування в #GivingTower є цеглинкою цієї вежі.

givingtower

Кілька історій про щедрість

#GivingTuesday підтримував навіть президент США Барак Обама. Торік він згадав про нього у своєму зверненні до Дня Подяки. „У це особливе американське свято, маємо пам'ятати, що велика частина нашої величі – це наслідки нашої щедрості. Щедрості американців, які волонтерять задля того, щоб інші мали харчі та прихисток, щоб ніхто не голодував у день, коли так багато тарілок переповнені. Щедрості американців, які беруть участь не тільки в „Чорній п'ятниці“ і „Кібер-понеділку“, але й у „Щедрому вівторкові“, який є визнанням того, що в ці святкові дні давати так само важливо, як і отримувати“ – сказав у відеозверненні американський президент.

Щоправда, щоб нагадати президентові про акцію, її організатори щороку кільканадцять разів телефонували до офісу соціальних інновацій у Білому Домі. Але результат вони вважають вартим таких зусиль. Більше того, Аша Курран радить організаторам „Щедрого вівторка“ звертатися по публічну підтримку до відомих осіб країни чи світу, адже такі звернення швидко набирають сотні поширень у соцмережах, їх з охотою транслюють медіа. Цього року хештегами #GivingTuesday акцію вже традиційно підтримали ООН, WWF, багато публічних осіб, відомих акторів та співаків (Х’ю Джекман, Дженіфер Лопез, Шарліз Терон та ін.). Бути щедрими цього дня своїх випускників закликають американські виші, а мешканців малих і великих міст – міські адміністрації.

Ось кілька прикладів того, як долучаються до „Щедрого вівторка“ різні люди та організації у різних країнах світу:

#GivingTuesday: Великобританія

World Tribe

 

Щоб робити добрі справи для біженців, британка Джаз О’Хара (Jaz O’Hara) заснувала благодійну організацію The Worldwide Tribe. Не так давно – з липня 2015 року – вона поставила собі за мету максимально поширювати інформацію та історії про людей, які населяють табір для біженців у Кале (Франція). Одне з її повідомлень про цей табір у Фейсбуку стало вірусним, і завдяки цьому для потреб біженців вдалося зібрати пожертв на суму 200 тисяч фунтів стерлінгів. Відтоді Worldwide Tribe розширила свою діяльність на Угорщину, Хорватію і Лесбос (Греція), щоб підтримати біженців по всій Європі. Кошти для допомоги людям Джаз О’Хара надалі збирає через поширення вірусних кампаній у різних соціальних медіа. Згодом, уже відвідавши табори з закупленим за зібрані гроші одягом, наметами, харчами та іншими необхідними речами, на сторінках Worldwide Tribe у соцмережах також з’являються історії людей, яких там зустріли доброчинці, та детальний звіт за пожертвувані гроші.

#GivingTuesday: США

Про США вже написано тут чимало. Варто, однак, зазначити, що #GivingTuesday підтримують дуже багато великих і навіть міжнародних корпорацій. Таких, як Cisco, Mashable, Skype, Microsoft, Sony, Phoenix House, Starwood Hotels тощо.

2015-го корпорація Cisco навіть створила спеціальний сайт NO.GIFTS, який допомагає користувачам-іменинникам, пропонувати своїм друзям здійснювати внески для благодійних організацій, замість того, щоб купувати подарунки їм на День народження. У базі сайту - понад 60 великих благодійних організацій, з яких користувач може вибрати 3, і, за допомогою спеціально згенерованої на сайті листівки, рекомендувати своїм друзям, заявляючи при цьому щось на зразок „Не даруй речі. Даруй імпульс“. Погодьтеся, адже часом ми й справді абсолютно не потребуємо нової купи випадкових подарунків.

І торік, якраз у #ЩедрийВівторок, засновник Фейсбука Марк Цукерберг та його дружина Прісцилла Чан написали листа своїй маленькій донечці, в якому заявили, що мають намір направити понад 99% доходів від акцій соцмережі у розвиток суспільства.

#GivingTuesday: Канада

Тут уже не перший рік день філантропії та доброчинності пропагує та підтримує нинішній прем’єр Джастін Трюдо. Серед громадських організацій, які долучаються до „Щедрого вівторка“ у Канаді, є навіть волонтерські спільноти, які оберігають дику природу. Одна з них - Wildlife Haven Rehabilitation Centre. Центр більше 30 років опікується дикими тваринами, які травмувалися або залишилися сиротами. Також волонтери організовують тематичні інформаційні кампанії про дику природу.

#GivingTuesday: Чехія

Romea

Romea – неприбуткова організація, яка об’єднує чеських ромів. Вона бере участь у „Щедрому вівторкові“, аби зібрати кошти для навчання студентів-ромів з бідних родин. Для можливості продовжити освіту в організації відібрали 100 заявок найуспішніших дітей, але профінансувати навчання за власні кошти організація зможе лише шістдесятьом студентам. Ще сорока Romea сподівається зібрати кошти якраз сьогодні. Також учасниками чеського #GivingTuesday, який розпочався лише цього року, стали благодійні організації, які допомагають дитбудинкам, хворим дітям, вагітним жінкам, які опинилися у складних життєвих обставинах, безпритульним тваринам тощо.

Наприкінці 2015 року з нагоди #GivingTuesday "Велика Ідея" розпочала кампанію #Коженможе з розвитку культури дарування та стратегічної філантропії, продовжуючи огляд найцікавіших прикладів в Україні цьогоріч. І вже наступного року, зґуртувавши партнерські організації та платформи, ми зможемо разом включитися у світовий рух розвитку філантропії #GivingTuesday.


Якщо ви дочитали до кінця, і вам подобаються матеріали на Практиках, ще один абзац до вашої уваги:
Ми прагнемо підтримувати якість матеріалів та актуальність тематик. Неспинність у пошуку кращих рішень та нових ідей – один з пріорітетів діяльності Гараж Генг.  Ваша участь підтвердить, що ми рухаємось у правильному напрямку.  Дізнайтесь більше про команду Гараж Генг, яка втілює проект "Велика Ідея", та підтримайте інституційну діяльність організації:


 

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Замість того, щоби пробувати захищатися від системи, руйнувати її, протестувати проти неї, давайте спробуємо будувати систему, інституції, довіряти, створювати стандарти, професіоналізуватися і обертати ці стандарти системи в бік людини, її гідності і прав.