В своїх соціальних мережах, в повідомленнях сторінці Велика Ідея та й в особистому неформальному спілкуванні я часто отримую питання "Яку краудфандингову платформу вибрати для збору коштів?"
Ще частіше воно стало звучати після 24 лютого 2022 року, бо різко збільшилась кількість запитів на підтримку ЗСУ.
З одного боку для того, щоб визначитись та вирішити яку краудфандингову платформу обрати потрібно чітко знати особливості проекту, його обмеження та очікування від втілення — це знає тільки команда проекту. А з іншого — знати актуальні умови краудфандингових платформ.
Для того, щоб полегшити процес вибору платформи, я провела аналіз умов краудфандингових платформ та розмістила його у відкритій порівняльній таблиці. В цей аналіз увійшли найпопулярніші краудфандингові платформи (тобто ті які найчастіше загдувались у зборах знайомих та у соціальних мережах). Дуже сподіваюсь, що цей аналіз вивільнить час проектних команд на формування власної концепції та комунікаційної стратегії просування збору. Порівняння умов міжнародних платформ ще в процесі.
Отже, почнемо!
Послідовність вибору підходящої платформи включає три кроки:
Крок 1 Сформувати власний запит
Для цього ви даєте відповіді на питання:
-
Чому для вас цей проект важливий?
-
Яка тематика/сфера проекту?
-
На кого орієнтований проект - на групу людей чи на одну людину/родину (адресна допомога)?
-
Хто є потенційною аудиторією (підтримкою) у вашому проекті? (українці в Україні, українці за кордоном, міжнародна спільнота, спільнота конкретно визначеного населеного пункту)?
-
Які обмеження по сумі коштів, часу та якісних характеристиках ви маєте?
-
Чи має ваша команда грантовий досвід в менеджменті проектів?
-
Чи має ваша команда попередній досвід у краудфандингових проектах? Якщо так, то які висновки з минулого досвіду ви хочете нагадати собі зараз?
-
Чи співпрацює або потенційно розглядає ваша команда співпрацю з лідерами громадської думки?
-
Чи готові ви генерувати нові креативні рішення для посилення збору на ваш проект? І чи є у вас на це ресурс? Який?
-
Які маєте власні комунікаційні канали і в чому може бути їх вплив?
Крок 2 Визначитись з типом краудфандингу
Далі визначитись, які власні інструменти для краудфандингу у вас вже є:
-
Легітимність (Законність). Операційна діяльність здійснюється від імені офіційно зареєстрованої юридичної особи та в межах законодавства.
-
Спроможність адмініструвати кошти. Ви маєте активні банківські розрахункові рахунки, користуєтесь ними, вмієте працювати з первинними документами та звітуватись.
-
Власний комунікаційний майданчик. Наявність діючого сайту, соцмереж та команди його підтримки.
Маючи розуміння того, які ресурси та інструменти у вас є ви визначаєте те до якого типу краудфандингу будете звертатись — автономного і створювати власну краудфандингову сторінку, на сайті звертатись за партнерством до краудфандингових платформ чи запускати індивідуальний краудфандинг на особисту картку.
Для покрокового прийняття рішення рекомендую використовувати дорожню карту. Карта для зручного перегляду.
Якщо після проробленої роботи всі орієнтири підказують вам звернутися до співпраці з краудфандинговою платформою, далі залишається визначитись з якою саме.
Крок 3 Обрати платформу для співпраці
Для цього важливо звернути увагу:
1. З якими юридичними та фізичними особами співпрацюють платформи (наприклад на Спільнокошт подати свої проекти можуть тільки юридичні особи, а платформа DobroUA співпрацює також і з фізичними особами та підсилює проект фондом-партнером).
2. На наявність та розмір комісії за розміщення проекту (наприклад Спільнокошт має комісію 10% за розміщення проекту, а платформа Моє місто 0% (тобто комісія за розміщення проекту відсутня)).
3. Умови адміністрування краудфандингових кампаній (наприклад Спільнокошт працює з двома типами кампаній проектними, де необхідно залучити всю суму коштів, та постійними, де кошти залучаються і використовуються постійно).
4. Та інші, такі як можливість управління своєю краудфандинговою кампанією, зміна умов, тривалість збору, інтерфейс, можливості прийому платежів від юридичних осіб.
Далі порівняти умови запропонованих нами краудфандингових платформ у формі таблиці (перелік платформ з часом буде доповнюватись). За допомогою характеристик порівняння ви зможете визначити найоптимальніші для себе умови. Я впевнена та перевііряла на доброчесність винесені на аналіз платформ. Але вибір з ким співпрацювати за вами. Я ж рекомендую співпрацювати з прозорими, офіційно зареєстрованими і відкрито діючими платформами.
Найтиповіші характеристики декількох з платформ винесених на огляд я пропоную переглянути у вигляді ілюстрацій. Ілюстрація порівняння краудфандингових платформ.