ПРО ІНСТИТУЦІЙНИЙ СПІЛЬНОКОШТ

ПРО ІНСТИТУЦІЙНИЙ СПІЛЬНОКОШТ

69 7 хвилин хв. читання
6.12.2021

Особливості інституційного спільнокошту, кому він потрібний та які його переваги.

Інституційний краудфандинг — це можливість залучати фінансування в довготривалій перспективі для підсилення організації/компанії та впровадження нових розробок, напрямків діяльності та калібрування/масштабування процесів. Тобто це спосіб залучення доброчинців не до окремого проєкту, а до стратегічної діяльності організації як складової цілісного та комплексного підходу до ресурсної спроможності.Для кого працює інституційний краудфандинг: 

 1. Для громадських організацій та підприємців із досвідом впровадження сталих проєктів. 

 2. Для команд із активною спільнотою.

 3. Для довготривалих проєктів, де значна частка бюджету спрямована на ведення поточної діяльності та розробку інноваційної пропозиції.

 4. Для розробників, які тестують соціальні та підприємницькі гіпотези.

 5. Для стартаперів та імпакт-інвесторів, які прагнуть прозоро верифікувати бізнес-модель зі своєю спільнотою. 

 Переваги інституційного краудфандингу: 

 1. Тривалий період збору коштів (від 100 до 180 днів у першому колі збору). 

 2. Можливість підписки на кампанію (автоматичні регулярні внески щотижня/щомісяця).

 3. Розширення та підтримка спільноти проєкту чи організації.

 4. Гнучкість фінансування — можливість отримувати кошти за запитом по мірі збору.

 5. Можливість продовжити збір без необхідності перезапускати кампанію. 

 6. Зниження організаційних витрат на підписання договорів та інші бюрократичні процедури. 

 7. Проєкти можуть бути учасниками програми подвоєння коштів та співфінансування від фондів, бізнесу та міст. 

 8. Простота у фондуванні (для доброчинців) та звітності (для авторів).

 

Історія впровадження інституційного краудфандингу 

 Організація-засновниця Спільнокошту «Garage Gang» першою протестувала на собі інституційний краудфандинг ще у 2012. За 9 років опції такого способу збору коштів значно розширилися. Так, станом на 2021 рік свою підтримку успішно отримали понад 30 інституцій.

 

Серед найуспішніших інституційних кампаній на Спільнокошті:

1.EdCamp діє!  Це 20-тисячна спільнота відповідального вчительства, яка змінює школу для ваших дітей. Зібрано - 1 256 256 грн.

2.«Наші без Раші» - Інтернет скетч-ком, що розповідає про країну, в якій хотів би жити кожен Українець. Команда проекту провела на Спільнокошті 5 успішних кампаній, 4 з яких - за інституційним принципом збору коштів. І, до слова, для втілення свого нового великого кінопроекту команда знову оголосила інституційну кампанію.

«НАШІ БЕЗ РАШІ» 7-ий сезон! 

«НАШІ БЕЗ РАШІ» 6-ий сезон! 

«НАШІ БЕЗ РАШІ» 2020 - інтернет скетч-ком 

«НАШІ БЕЗ РАШІ» 2019 - інтернет скетч-ком 


3. Благодійний Фонд «Повернись Живим». Фонд  7 років пліч-о-пліч з українськими військовими залучив на допомогу армії понад 170 мільйонів гривень та прагне підтримувати військових і зараз. Зібрано - 497 851 грн.

4. Вокс Україна: Зробимо державне управління кращим. Команда, яка створює запит на якісне держуправління, допомагає розробляти нові рішення в інтересах суспільства та оцінює прогрес реформ.  Зібрано -  289 600 грн.


5. Спільнота Друзів hromadske - ЗМІ, яке починало свою діяльність як соціальна ініціатива журналістів і виросло у потужну медійну платформу з міцною та сталою підтримкою від спільноти. Зібрано - 202 224 грн.Дорожня карта розвитку інституційного краудфандингу:

 1. Провести дослідження досвіду авторів (грудень 2021 - лютий 2022).

2. Сформувати план розвитку цього напрямку в партнерстві з ключовими бенефіціарами  (березень 2022  - квітень 2022). 

3. Створити систему оцінки інституційного впливу на Цілі Сталого Розвитку та вийти на глобальну площину (травень 2022  - червень 2022). 

 

 

Q&A інституційного краудфандингу

Чим відрізняється інституційний краудфандинг від проєктного? 

Інституційний краудфандинг дає змогу залучати фінансування в довгостроковому періоді від 100 до 180 днів. При цьому зібрані кошти під час краудфандингової кампанії можна отримувати частинами за запитом відповідно до акту, а не після повного завершення збору необхідної суми. Також тут відсутні вимоги до збору 100 чи 50%, щоб отримати кошти. При такому лояльному підході адміністративний відсоток Спільнокошту, який залишає платформа для забезпечення свого функціонування,   становить 10%, з яких 7% йде на платформу, а 3% платіжній системі. Така сама система зберігається і для проєктного спільнокошту - але на відміну від інституційної кампанії, яка за будь-яких умов завершується успішно, проектна кампанія має зібрати не менш як 50% від заявлених коштів. З огляду на це, система гнучкого фінансування, яка дозволяє вдвічі зменшити заплановану суму задля успішного завершення кампанії, застосовується лише у проектних кампаніях, оскільки для інституційних не є актуальною.


Хто може подати заявку? Які юридичні особи ?

Проект на Спільнокошт оптимально подавати від неприбуткової організації (ГО), благодійного фонду або організації (БФ/БО), фізичної особи-підприємця (ФОП) третьої групи. Ми також можемо співпрацювати з товариствами з обмеженою відповідальністю (ТОВ),  комунальними підприємствами (КП) та установами (музеї, школи і т.д.).  Якщо ви не є юридичною особою з переліченого списку, то ви завжди можете спробувати заручитися підтримкою партнерської організації чи установи та домовитись з ними про спільну реалізацію проєкту.


Які етапи подачі проєкту на інституційний краудфандинг?

Ми виділяємо 4 основних етапи, які включають деталізовані кроки:
1 етап —  Підготовка заявки.

1.1. Ознайомлення з умовами та правилами Спільнокошту.
1.2. Реєстрація на сайті Спільнокошту.
1.3. Оформлення проектної заявки згідно з вимогами платформи.
1.4. Відправка повністю готової заявки на модерацію.

2 етап — Модерація

2.1. Отримання повідомлення від модераторів платформи на електронну пошту щодо статусу вашої заявки та наявності чи відсутності рекомендацій щодо її допрацювання.
2.2. Допрацювання заявки відповідно до рекомендацій (за необхідності).

2.3. Погодження бюджету та термінів збору. 

2.4. Підписання договору.

2.5. Отримання кнопки для публікації проєкту та активація краудфандингової кампанії.
3 етап — Збір коштів.
3.1. Залучення фінансування через добровільні внески.
3.2. Підготовка акту для отримання частини зібраного фінансування за потребою.
3.3. Продовження збору коштів (за необхідності).
4 етап — Звітування. 

4.1. Розміщення публічного змістовного звіту щодо реалізації проєкту в блозі кампанії. 4.2. Подача фінансового звіту про підтвердження цільового використання коштів. 


Скільки часу потрібно на підготовку заявки та проходження модерації?

Термін залежить від досвіду та спроможності конкретного автора та команди. Для підготовки заявки автору та команді в середньому необхідно 7-14 днів для заповнення заявки та підготовки відео. Далі заявка потрапляє на модерацію, яка в середньому займає до 10 робочих днів та включає підписання договору. При цьому, якщо заявка не допрацьована та не відповідає всім вимогам Спільнокошту, необхідно буде виділити додатковий час на її допрацювання. Проєкт може бути опублікований на збір коштів лише після повного проходження модерації та підписання договору. Тому в середньому можна планувати 17-25 днів на підготовку, проходження модерації та публікацію проєкту.
 

Чи діє програма подвоєння коштів від Міжнародного фонду «Відродження»? 


Так, ця партнерська програма також діє для проєктів інституційного краудфандингу, виключно для громадських організацій та благодійних фондів/організацій, відповідно до основних умов та дедлайнів фонду, з якими можна більш детально ознайомитись тут. При цьому спочатку вам потрібно підготувати та подати заявку до фонду, потім дочекатися результатів та запускати краудфандингову кампанію на Спільнокошті. Очікування результатів зазвичай займає близько 1 місяця. Зі своєї сторони ми рекомендуємо паралельно готувати й заявку на Спільнокошт.


Чи є додаткове навчання по краудфандингу?

Платформа Cпільнокошт максимально автоматизована та зручна в користуванні. Так, ви можете самостійно ознайомитись з умовами платформи, зареєструватись на сайті та заповнити заявку відповідно до рекомендацій. При заповненні заявки потрібно уважно читати коментарі по заповненню конкретних полів. Крім того, ви можете переглянути супровідні відеопідказки, які допомагають зорієнтуватися під час заповнення форми на сайті. Також в авторів є можливість пройти додаткове навчання в рамках програми подвоєння від Міжнародного фонду «Відродження» для всіх хто подавав заявку. Додаткові можливості навчання для команд ми пропонуємо нижче.

Вісь IQ як основа розвитку людського потенціалу
Гра «Місто Синергія» сприяє розвитку спільної мови для команди, що підвищує їх адаптивність та винахідливість у спільних діях.