5 фактів про силу словесного бачення

5 фактів про силу словесного бачення

344 1 хвилина хв. читання
1.11.2018

Як розширити простір кіно для людей із різними можливостями зору

ГО людей з інвалідністю «Fight For Right» організувала майстер-клас про тифлокоментарі і фільми, які зможуть побачити незрячі люди. Тифлокоментування, аудіодескрипція — це лаконічний аудіоопис предмета, простору або дії, які незрозумілі сліпому або слабозорому без спеціальних словесних пояснень. 

  1. Docudays UA спільно з організацією «Fight For Right» підготував два фільми для людей з порушеннями зору.
  2. Практиці тифлокоментування, яка почала свій розвиток із США, понад 40 років. Від простої ідеї, що потрібно озвучувати щось для незрячих людей, це розвинулося до стандартів тифлокоментування та лобіювання на законодавчому рівні. Фактично, кожен фільм, виставка, концерт, музей, спортивна гра чи публічна подія пропонують тифлокоментар, і ми відповідно бачимо великі компанії, що виробляють аудіоописи. Тепер це стало звичною практикою.
  3. Людина може вибирати мову аудіоопису з певної пропозиції до фільму, що дозволяє поглибити розуміння контексту з іноземною мовою, тож діти радо долучаються до перегляду фільмів з тифлокоменуванням. Люди з інтелектуальними порушеннями також можуть бути бенефеціарами такої технології.
  4. На сьогодні в Україні існує менше 10 фільмів з тифлокоментарем. Все це ініціативи активних людей та громадських організацій, зокрема «Всім.Відео Студія» є першою професійною студією тифлокоментування. Прикладів участі держави немає. Проте є сподівання, що всі разом будемо рухатися і спробуємо змінити ситуацію в країні загалом.
  5. Людям важливо бачити фільми з тифлокоментарем. Існують правила для відео з тифлокоментуванням. Тифлоопис передбачає не-зупинку відео, щоб забезпечити рівність доступу. Процедура пошуку тихих місць, паузи, куди буде додано аудіодескрипцію, є найважливішим елементом більш повного опису акторів та адаптації візуальної історії для слухання. Андрій Демчук розробив програмно-алгоритмічний комплекс, який уможливлює пошук в аудіоконтенті місця, вільні від важливих звуків та діалогів. 

 

Автор
Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини

 

Художниця Алевтина Кахідзе продовжує вести для Big Idea щоденник науково-мистецького гуртка «Башта, городи та музика села». Протягом літа підлітки села Музичі разом із науковцями, художниками нових медіа та архітектором досліджували околиці, експериментували, вивчали перформативне мистецтво та роботу з даними. Що з цього вийшло, читайте зараз.

Разом з Алевтиною Кахідзе ініціативу реалізувала громадська організація «Змінимо село разом» на чолі з Тетяною Немирович. Проєкт «Башта, городи та музика села» підтримав Європейський Союз за програмою House of Europe.

 

Міфологічні персонажі можуть бути переможені лише іншими міфологічними персонажами.