Системи фінансових показників, які дають ресурс приймати управлінські рішення

Нотатки дають можливість читачам заглянути залаштунки програми IN:SURE UA та модуля Фінанси, щоб заохочувати як діючих підприємців, так і початківців заглиблюватись у питання документування та аналізу діяльності свого підприємства.
На 5 хвилин уявіть, що ви учасник програми IN:SURE UA та перечитуєте свій конспект лекції модуля Фінанси.

 

Щоб сформувати діючий та сталий бізнес потрібно тримати у полі зору бачення та стратегію з фокусом на клієнтів та внутрішніх процесах. Але при цьому розуміти фінансове становище підприємства та його розвиткові можливості.

Обираючи форму реєстрації (органіаційно-правову форму) підприємницької діяльності особливо ТОВ або ФОП, важливо врахувати такі чинники:

  • вид діяльності;
  • розмір оподаткування і можливості виведення прибутку для особистих коштів, наявність офіційних ділових партнерів;
  • хто клієнти населення або бізнес (підприємства);
  • наявність майна в особистій власності:
  • залучення до бізнесу інвесторів, кредиторів і можливість подальшого його перепродажу 
  • наявність найманих працівників.

Кожна правова форма тягне за собою дотримання певних  законодавчих вимог. Більше про вимоги читайте з офіційних джерел як Державна податкова служба України

Для зручності ведення діяльності більшість підприємців користуються електронними системами адміністрування бізнесу, які включають в себе ЕДО (електроний документообіг), довідкові онлайнові системи такі як you control та OpenDataBot, системи облікові у вигляді бухгалтерських програм, та електроні системи подання звітності - яе стаціонарні програмні продукти так і продукти розроблені на базі державних сервісів( накшталт електроного кабінета платника податків)

Переваги електронного документообігу:

  • Контроль роботи 3 документами. Можна відстежити етап підписання і хто працює з документом
  • Можливість працювати 24/7. За рахунок доступу до ЕДО з будь-якої точки світу.
  • Піклування про екологію. Зберігає ліси зменшує викиди вуглецю.
  • Захист інформації від отримання третіми особами.
  • Зменшення витрат на канцтовари, друк та доставку документів.
  • Економія часу співробітників та швидкість обміну документами.

Про Звітність, кадровий облік, РРО та складський облік лекторка розповідала на прикладах, які доступні тільки для учасників програми.

Важливо було наголосити про необхідність використання РРО в діяльності при готівкових розрахунках. 

 

Співпраця з інвесторами. Загальний меседж документувати домовленості з інвесторами, базові умови договору можна формувати на основі статті 9 ЗУ "Про інвестиційну діяльність" а особливо детально обговорювати та фіксувати умови виходу з партнерств.

Основні інструменти які використовуються при цьому - інвесторські договори. Правила оподаткування доходів інвесторів згідно Закона про інвестиційну діяльність.

 

Алгоритм планування виробничого плану та плану продажів. В першу чергу власниками або топ-керівниками формується стратегія, після цього складається бізнес-план. В нього входить план продажів (маркетинговий) та виробництва. Далі власник чи топ-менеджмент формує реальний виробничий та маркетинговий план. На основі виробничих потужностей розписуються маршрути та специфікації виробництва товару/послуги. Якщо потужностей достатньо - переходимо до виробництва, якщо ні — проводимо аудит і  відпрацьовуємо новий алгоритм, який потім тягне за собою розрахунки для фінансового моделювання.

Розрахунки виробничих планів діяльності підприємства та планів продажей розраховуються за трьома сценаріями найкращий, звичайний, найгірший. 

Стратегічними цілями плану продажів і операцій є визначення таких показників, як:

  • кількість продукції, яку буде вироблено за кожен період:
  • бажаний рівень запасів (комплектуючих, напівфабрикатів, матеріалів);
  • необхідні ресурси (обладнання, робоча сила, матеріали, фінанси) за періодами

Обов’язково слід звертати увагу на маркетингову кампанію при складанні планів продажів та усвідомлене формування собівартості продукту.

 

Розрахунок середньо чеку допомагає оцінити ефективність обраної стратегії. Разовий розрахунок не є ефективним його потрібно розраховувати періодично. Якщо в динаміці середній чек скорочується кілька місяців поспіль, то для мережі це тривожний сигнал і варто перевірити якість роботи працівників та дієвість маркетингових заходів. Причиною такої ситуації може бути зниження лояльності покупців та втрата позицій мережі на ринку. Якщо середній чек в динаміці  має тенденцію зростання, то це хороший знак про те, що асортимент, цінова та маркетингова політика обрані вірно та дають бажаний результат

Аналіз середнього чека по категоріях та брендах дає зрозуміти яку величину обороту приносить кожна товарна позиція.

 

Фінансові розрахунки: загальна інформація. На першому етапі всі бізнес-ідеї виглядають цікавими та прибутковими і є переконання що вони будуть вдалими. Оцінка бізнес-ідеї допомагає побачити де можуть виникнути проблеми, скільки потрібно продавати, щоб отримувати прибуток та чи можливо отримати прибуток взагалі?

Важливим є питання: які інвестиції потрібні для нового бізнесу? скільки коштів необхідно інвестувати в бізнес до того, як він почне приносити перші доходи? скільки коштів необхідно для підтримання бізнесу до виходу на самоокупність, як швидко можна буде розширювати бізнес?

Саме фінансовий план і буде тим інструментом який визначатиме, де взяти кошти, відсутні для нормальної роботи.

Завданнями фінансового планування є визначення:

  • обсягу коштів, які необхідні для виробництва, а також інвестиційної діяльності підприємства. 
  • куди вкладати фінансові кошти для максимальної ефективності:.
  • джерела зростання прибутку: це може бути оптимізація грошових, трудових і будь-яких інших нематеріальних ресурсів, а також залучення кредитних коштів або пошук інвесторів.

Це означає, що необхідна реальна оцінка поточного стану справ на підприємстві: коштів на зарплату, закупівлю сировини і обладнання, оренду та комунальні платежі та ін. 

 

Фінансовий план допомагає визначити, який обсяг фінансування (інвестиційний капітал який складається з власних коштів, рухомого та нерухомого майна, залучених (інвестиційних) коштів, кредитних коштів) знадобиться для максимально ефективного розвитку, а в деяких випадках і для виживання (операційні кошти) в умовах жорсткої конкуренції і мінливих умов ринку.

Фінансовий план включає:

  • План очікуваних витрат, план доходів і чистого прибутку за конкретний період.
  • Прогноз руху фінансових коштів, надходжень і виплат (надходження готівки, рахунки, цінні папери та ін.).
  • Балансовий план.

 

Далі учасники розраховували баланс підприємства на кінець планового року, який включав визначення поточних постійних активів, визначення впливу дебіторських та кредиторських заборгованостей та наявності інших активів підприємства, а це вже тема для розмови виключно під час практики.

Були опрацьовані основні принципи бюджетування і формування вартості продукта/послуги.

 

Фінансова модель потрібна для створення зображення існуючого бізнесу або нового проекту за допомогою цифр і показників

Фінмодель містить фінансові розрахунки доходи витрати та всі драйвери* які впливають на проект. Ці показники зручно дизайнувати у вигляді графіків та діаграм..

*Драйвери - це показники, зміна яких впливає на результати фінансової моделі. Їх можна поділити на два типи:

  • Обґрунтовані - ті, що підтверджені аналізом третіх сторін, наприклад, очікуване зростання ринку. Бажано називати Джерело інформації.
  • Необґрунтовані припущення, що базуються на ваших очікуваннях, наприклад, конверсія, потенційний відтік користувачів.

Щоб розрахувати сталу бізнес-модель важливо опрацювати різні сценарії отримання прибутку.

Варіант найпростішої Фінансової моделі для підприємців початківців, яка включає витрати, доходи, операційні бюджети, інвестиції та рух коштів, і лекторка модуля презентувала для учасників програми.

Кожному підприємцю важливо не забувати та в операційних циклах розраховувати основні показники бізнесу — це набір розрахункових даних, які можуть підказати підприємцю на які процеси звернути увагу (налагодити, посилити, підтримати). Для прикладу, ліквідність показує як швидко партнер може розрахуватись за своїми зобов'язаннями, а маржинальний прибуток дає можливість оцінити ефективність діяльності підприємства як в цілому, так за кожним продуктом чи послугою.

Запис лекції з поясненнями розрахунків показників бізнесів доступний для учасників програми IN:SURE UA – стимул для твого бізнесу

 

Викладачка модуля Фінанси:

Людмила Завалєй — лекторка модуля Фінанси програми IN:SURE UA. Людмила власниця консалтингового бізнесу, бізнес-тренерка, фінансова менеджерка, експертка в галузі обліково- податкового законодавства та фінансового планування, оптимізаторка бізнес-процесів. На напрацювання цього досвіду у тренерки пішло 20 років.

Програма IN:SURE UA – стимул для твого бізнесу реалізується в межах проєкту ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі») за фінансування уряду Німеччини. Проєкт імплементується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Маршалл Розенберг, автор терміну «Ненасильницька Комунікація», говорив, що конфліктів на рівні потреб не існує, вони існують на рівні стратегії задоволення цих потреб.